כמה אחוזים מהחופים בארץ נקיים?

גם בעונת החגים, ממשיכים לשמור על החופים נקיים: ממדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה עולה כי 77.27% מהחופים שנמדדו דורגו כנקיים, ואף רשות לא דורגה כמלוכלכת, זה המדד השלישי ברציפות

כתב לוקאל 06/10/2019
חוף ים נקי, צילום אילוסטרציה i clip art

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה (השני לחודש ספטמבר) עולה, כי חלה עלייה בניקיון החופים - 77.27% מהחופים נמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 71.21% במדד הקודם. גם ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה חל שיפור: אז נמצאו רק 67.69% מהחופים "נקיים" עד "נקיים מאוד". מתחילת השנה 63.63% מהחופים נקיים לפחות 70% מהזמן.

יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן: אילת, אשדוד, תל אביב-יפו, גן רווה, הרצליה, בת ים, נתניה, עכו וחוף השרון. כמו כן, לא נמצאו רשויות חופיות עם ציון "מלוכלך" או "מלוכלך מאוד", זה המדד השלישי ברציפות!

בפעילות תגבור האכיפה על הניקיון בחופים, במסגרת תכנית חוף נקי, בוצעו 137 פעולות בתחומן של 13 רשויות חופיות (ובהן רשות הטבע והגנים). במהלך פעולות אלו, חולקו בעונה זו עד היום כ-285 קנסות על עבירות ניקיון.

בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות מקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף של 9.3 מיליון שקל - התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. זכרו: "חד פעמי? לא בים שלי"!

"מדד חוף נקי" הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים בים התיכון ובמפרץ אילת, ומהווה חלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה.  במסגרת זו נשלחים מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד לבדוק את ניקיונן של 66 רצועות חוף לא מוכרזות לאורך כ-153 ק"מ בכלל הרשויות החופיות בים התיכון ובמפרץ אילת.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
אלה רובינשטיין (באמצע). מקום ראשון ללא חימום
שוב במקום הראשון
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
פותחים שנה באגם הלאומי
פעילות מחנות הקיץ
פעילויות בני הנוער בחופש
שינוי בהסדרי התנועה בכביש 4
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
המשימה: להשאיר את הצעירים בעיר
צעיר נדקר בחיפה