צלילות שנירקול המוניות ברחבי הארץ

הצלילות יתקיימו במטרה להעלאת מודעות לחשיבות שמורות הטבע

כתב לוקאל 22/10/2019
צילום: אברהם דיין

ביום שישי, ה- 25 באוקטובר ביוזמת קואליציית 'אנשי הים התיכון' מבית 'אנו עושים שינוי' יתקיימו צלילות שנרקול ברחבי הארץ, במטרה להעלות את המודעות לחשיבות ההכרזה והרחבה של השמורות הימיות בישראל למען עתידו של הים התיכון. צלילות השנירקול יתקיימו במקביל בשלושה חופים בארץ, בחוף דור, חוף הגולשים (בת גלים - חיפה) ובחוף לגונה (אכזיב). ב-1.11 תתקיים צלילה נוספת בחוף געש. במסגרת הצלילות הפתוחות לציבור הרחב ויערכו בליווי צוללנים מוסמכים, יוכלו המשתתפים לחזות מקרוב ביצורים ימיים הייחודיים לשמורות הטבע הימיות הסמוכות לחופי ישראל, מיני דגים וחסרי חוליות מרהיבים.

להקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון חשיבות רבה להגן על ערכי הטבע הימי ואלפי סוגי החי והצומח הנמצאים בו. מחקרים מדעיים הראו שבתחום שמורות הטבע מתקיימת עליה ממוצעת של 446% במשקל כולל של עולם החי והצומח הימי וכן עליה ממוצעת של 166% בכמות בעלי החיים (בהשוואה ליחידת שטח). גודל גוף חיות הים בתחום שמורת טבע גדול יותר ב-28% מחיות שאינן בשמורות טבע. כמו כן, מתקיימת עליה ממוצעת של 21% במגוון המינים של חיות הים שבמסגרת שמורת הטבע.

לאחרונה שר האוצר משה כחלון חתם על הרחבה משמעותית של שמורת הטבע הסמוכה לחוף אכזיב. השמורה משתרעת מקו החוף מערבה עד כ-15 ק"מ ממנו, בעומק של כ-1,000 מטרים ויותר. השמורה מתחילה מהגבול בין ישראל ללבנון בצפון ועד לגבול הדרומי של גן לאומי אכזיב בדרום. תכלית השמורה לשמור על אוכלוסיות החי והצומח שחיות בה ובעיקר לשמר שטח ייחודי המאגד בתוכו שילוב נדיר של מגוון מבנים מורפולוגיים וקשת של בתי גידול ימיים.

לדברי מייקל רפאל, יו"ר קואליציית אנשי הים התיכון מבית 'אנו עושים שינוי', "החי והצומח הימיים מצויים בים התיכון ובסמוך לחופי ישראל בפרט הם נכס אקולוגי חשוב וקיומי לאדם. לאוויר שאנו נושמים, מי השתיה והמזון. שינויי האקלים התכופים ופעילות לא מבוקרת של האדם כדוגמת דיג יתר ופסולת חופים המצטברת מותירה יצורים אלה בסכנת הכחדה. אנו מזמינים אתכם לפגוש את שכנינו הימיים המרהיבים, הדגים וחסרי החוליות המצויים במרחק מטרים ספורים מהחוף ולתמוך בהקמת שמורות טבע ימיות שתבטיח את המשך קיומם".

האירועים יתקיימו ביום שישי ה- 25.10 בשלושה מוקדים ברחבי הארץ במקביל: חוף הגולשים, חוף לגונה וחוף אכזיב שהוכרז כי תורחב משמעותית רק לאחרונה

האירוע ללא עלות, אך מותנה בהרשמה מראש (מגילאי 18 ומעלה)


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מורידים את האופניים החשמליים מהמדרכה
לא רושמים הכנסות
לא רושמים הכנסות
הזדמנות שווה להצלחה
עוז עזריאלי, ראש סיירת נאמני רעננה.
"התקווה שלי שרעננה תהפוך מעיר טובה למצויינת"
מנהל חדש לביה"ס "פעמונים" ברעננה
תקף באגרופים, סטר ואיים
בית ספר חדש באופק
קולנוע "לב" צפוי להיסגר בסוף השנה