אלופת ישראל ברכיבה על סוסים

שנהב מגדי ממגדל העמק הוכתרה כאלופת ישראל, הרוכבת הצעירה קטפה את המקום הראשון בתחרות רכיבה על סוסים

כתב לוקאל 22/10/2019
שנהב מגדי, אלופת ישראל ברכיבה על סוסים, צילום: פרטי

הישג מרשים לרוכבת ממגדל העמק. עונת התחרויות ברכיבה על סוסים מתפרשת לאורך של חצי שנה ומורכבת מחמש תחרויות ליגה, כשהתחרות החמישית היא בעצם אליפות ישראל. על כל תחרות מקבלים הרוכב והסוס ניקוד בכל מקצה בו הם השתתפו ובהתאם למקום בו הם דורגו באותה תחרות. לאחר חמש תחרויות עושים שיכלול לסך הנקודות שקיבלו הרוכב והסוס (לכל מקצה בנפרד) לאורך העונה, ושלושת הרוכבים עם הציונים הגבוהים ביותר ביחס לשאר הרוכבים במקצה יוכתרו בטקס האליפות. ישנם מספר ענפי וסגנונות רכיבה תחרותיים אצלנו בארץ ושנהב מגדי מתחרה בענף הרכיבה המערבית. התחרויות הן תחרויות ארציות תחת ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה בישראל, ומתקיימות בחוות דאבל קיי שבמושב שרונה. בכל תחרות ליגה משתתפים מאות רוכבים שמחולקים למקצים שונים ולפי קטגוריית גילאים ורמות רכיבה.
במהלך השנים זכתה מגדי במקומות רבים בתחרויות על סוסים שונים ובמקצים שונים, אך רק לאחר כארבע שנים הגיעה למקומות מספיק טובים בשביל להתברג גם באליפות ישראל במקצים השונים.
"בשנת 2015 דורגתי סגנית ראשונה לאלוף ישראל", סיפרה מגדי והמשיכה: "ב-2016 סגנית שנייה לאלוף ישראל וב-2017 שוב סגנית ראשונה. בעונת התחרויות הנוכחית (2019) הגעתי למקום הראשון ודורגתי כאלופת ישראל במקצה טרייל קלאס נונפרו שהוא דירוג לרוכבים חובבנים (ללא מאמנים) מעל גיל 18. במקצה הטרייל קלאס יש מספר אלמנטים שהרוכב והסוס צריכים לבצע בצורה אלגנטית ורגועה כמו פתיחה וסגירת שער (ומעבר דרכו), הליכה לאחור, מעבר נכון במקצבים שונים מעל קורות שמסודרים במגרש ועוד. הסוס והרוכב מקבלים נקודות זכות על האופן בו הסוס מגיב בנינוחות לבקשות הרוכב, על איכויות הביצועים של הצמד במסלול ועל רמות הקושי והיכולות שמציגים הסוס והרוכב. כמו כן במקרה של פגיעה בקורות, התנגדות של הסוס לרוכב, אי ביצוע המסלול נכון וכו׳ ישנן נקודות עונשין היורדות מהציון של הצמד לאותו מקצה".
עד כמה עבורך הזכייה הייתה מרגשת?
"הזכייה הייתה מאוד מרגשת עבורי. זו הייתה הפעם הראשונה שהגעתי לתואר "אלופת ישראל". אחרי שנתיים קשוחות ששילבתי את התחרויות עם הצבא ולאחר שוויתרתי על תקן ספורטאית פעילה בצה"ל, השתחררתי מהצבא לאחר שירות משמעותי ובין כל סימני השאלה הרבים שהיו לי (כמו לכל חייל משוחרר שיוצא לאזרחות), הסוסים והתחרויות היו נושא מאוד ברור ויציב בשבילי. בשנה האחרונה לאחר שהתפנה לי זמן לאחר השחרור ועם המון עבודה קשה, השקעה והתמדה בסופו של דבר הגעתי להישג המדהים הזה, שגורם לי להבין ששום דבר לא קורה לחינם.
מאיזה גיל את מתאמנת?
"בעולם הסוסים התאהבתי כבר מאז שהייתי ממש קטנה. אם זה ללכת עם המשפחה למופעי סוסים שהיו בעמק בחג השבועות, סיבובי רכיבה על פונים או אפילו תוכניות מצוירות עם סוסים שהיו בטלוויזיה. כנראה שגם השפיעה העובדה שלאמא שלי הייתה בצעירותה סוסה בצריף בו הם גרו בשנות ה-70, אבל הכל יצא לפועל לפני קצת יותר מ-10 שנים כשההורים שלי רשמו אותי לקייטנת סוסים בחופש הגדול שלפני כיתה ו' בחוות מועדון רוכבי יפעת שבקיבוץ יפעת ובניהולם המדהים של אלי ומאיה קרא. אחרי הקייטנה התחלתי שיעורי רכיבה בחווה באופן קבוע, ושנתיים לאחר מכן (2011) הצטרפתי לנבחרת של החווה, דבר שכלל בתוכו בין היתר גם יציאה לתחרויות הארציות. הסוסים פתחו לי דלתות לצדדים שלא הכרתי בעצמי. הביטחון העצמי שלי השתפר, קיבלתי עצמאות, למדתי לא לוותר לעצמי (וגם לסוסים) ושעבודה קשה בסוף תמיד משתלמת. הבנתי בזכות הרכיבה על סוסים ובזכות כל הסובבים אותי בשנים האחרונות שזה לא נורא ליפול או להיכשל, אבל גם שצריך לאסוף מהר כוחות ללמוד מהטעויות ולקום בחזרה. מעבר לכל זה, הסוסים היו מקום מפלט אחרי ימים קשים בבית ספר/בעבודה/בצבא, והיו כמו חברים טובים שמבינים ומרגישים עליך הכל, בלי צורך במילים בכלל. קשה לתאר במילים את החיבור שבין רוכב לסוס".
מגדי סיכמה: "כמובן שכל זה לא היה קורה בלי האנשים שמלווים אותי - אז תודה למאיה ואלי קרא על הניהול המדהים והעזרה המקצועית, עדי קרא שמעבר לעובדה שהיא חברה מאוד טובה שלי כבר מעל 10 שנים היא גם המאמנת שלי בשנים האחרונות, לחברים ולחברי נבחרת החווה על העזרה והעידוד. וכמובן תודה ענקית למשפחה היקרה שלי על כל התמיכה, העידוד, המימון, העזרה והאמונה הגדולה שמעניקים לי".

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מאירים את חנוכה עם קק"ל
עברה מתיחת פנים
המסך עולה
המסך עולה
"ארנונה מנהטן, תשתיות עזה"
אלימות בכביש
תלמידי בתי הספר היסודיים של הוד השרון במופע שרים יגאל בשן
צ'אנס קיד 2019 בהוד השרון
הרשימה משקפת את כל גווני רעננה
"הרשימה משקפת את כל גווני רעננה"
עשרות הורים ותלמידים הפגינו נגד העירייה
עשרות הורים ותלמידים הפגינו נגד העירייה