עונת הרחצה הנוכחית נקייה יותר מהקודמת

סוגרים את הים עם הישג ושוברים שיא - מנתוני מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה עולה כי עונת הרחצה של 2019 הייתה נקייה יותר: 66.67% מהחופים היו נקיים לפחות 70% מהזמן, לעומת 63.6% בשנת 2018

כתב לוקאל 03/11/2019
חוף שבי ציון, צילום: גידי בטלהיים, המשרד להגנת הסביבה

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "לפני שלוש שנים, עם כניסתי לתפקיד, הצבנו לעצמנו מטרה להפוך את חופי ישראל לנקיים יותר - גם בגלל החשיבות הסביבתית וגם משום שהטבע הישראלי והחופים, הם מקום בילוי מועדף על ישראלים ועל תיירים רבים. התקציבים שהקצנו למשימה זו יצרו מציאות שבה בכל שנה אנחנו רושמים עלייה נוספת ברמת הניקיון לאורך זמן. נמשיך לפעול לטובת ניקיון הטבע כך שהציבור הישראלי יוכל ליהנות ממנו".

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה הגדיל את תמיכתו בניקיון החופים באמצעות הרשויות המקומיות, מכספים שהתקבלו כתוצאה מחוק השקיות. בשנה הבאה נציג תוכנית מקיפה לשיפור הניקיון - לא רק של החופים, אלא של כלל מדינת ישראל - שאף היא תמומן גם ממקורות חוק השקיות"

עונת הרחצה מסתיימת עם שיא מאז תחילת המדידות על-ידי המשרד להגנת הסביבה: במהלך עונת הרחצה שהסתיימה זה עתה, 66.67% מהחופים היו "נקיים" או "נקיים מאוד" לפחות 70% מהזמן לעומת 63.6% בעונת הרחצה של 2018.

מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר (כולל עונת הרחצה), 65.15% מהחופים הוגדרו כ"נקיים" או אף "נקיים מאוד" לפחות 70% מהזמן, לעומת 19.7% מהחופים בשנת 2005, כאשר הושקה לראשונה תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה.

נתונים אלה מציגים מגמת שיפור בניקיון החופים לאורך השנים. בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה תמך ברשויות מקומיות שבתחומן המוניציפלי נמצאים חופים בלתי מוכרזים בים התיכון או באילת, בהיקף של 9.3 מיליון שקל - התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד, ובשנים האחרונות המשרד שילש את הסכום המוקצב לתוכנית "חוף נקי".

כחלק מהמאמצים לקידום הניקיון בחופים הפעיל המשרד להגנת הסביבה בחודשי הקיץ, גם השנה, תוכנית לתגבור אכיפה של חוקי העזר לניקיון, בעזרתם של שוטרים מתחנות רבות ברחבי הארץ. במהלך חודשי הקיץ (יולי-ספטמבר) בוצעו כ-136 פעולות מתוגברות בתחומן של 13 רשויות חופיות (בהן רשות הטבע והגנים). במהלך פעולות אלו, חולקו בעונה זו כ-285 קנסות על עבירות ניקיון, והתגובות מהציבור ומהרשויות היו חיוביות ביותר.

בנוסף, גם הקיץ המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן יצאו בקמפיין הסברתי תחת הכותרת: "חד-פעמי - לא בים שלי!", שקרא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. השנה, נרתמו אל הקמפיין רשויות חוף שקיימו מגוון אירועים ופעילויות הסברתיות בחופים במהלך חודשי הקיץ.

שליש מהפסולת בחופים מקורה בכלים חד-פעמיים ובאריזות שמושארות בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. מקור כ-60% מהפסולת בים ובחופים הוא במקורות יבשתיים – כלומר בציבור לא אחראי המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כמו בקבוקי שתייה, כלים חד-פעמיים, קשיות שתייה, שקיות פלסטיק, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד.

הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע אסתטי, בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים. על-פי ההערכות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. בישראל נמצא שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה.

כמדינה החברה באמנת ברצלונה, מחויבת מדינת ישראל לתכנית הפעולה האזורית להגנה על הים התיכון מפני פסולת ימית וחופית ((Regional Plan on Marine Litter Management. על-פי תוכנית זו, חובה על המדינות החברות בה לנקוט בשורה ארוכה של פעולות כדי למזער את ממדי תופעת הפסולת הימית ואת השפעותיה המזיקות על הסביבה הימית של הים ועל האוכלוסייה השוכנת לחופיו.


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
פצוע קשה בתאונת דרכים בירושלים
פצוע קשה בתאונת דרכים בירושלים
ממשיכות עבודות התשתית בפרדס חנה-כרכור
עובדים על התשתיות בפרדס חנה-כרכור
חשד: שדד קיוסק שממנו פוטר
ניצן רייך. לאפשר לכל משפחה לצאת לחופשה
"להגשים חלום של משפחות רבות"
שריפה בבית עסק בכפר סבא
תוכנית פינוי בינוי בשיכון דרום הופקדה בוועדה המקומית
תוכנית פינוי בינוי בשיכון דרום הופקדה בוועדה המקומית
מתכוננים לחנוכה
צעיר נורה בבאר שבע