ילדים רוכבים, אימהות בוכות

טור דעה מאת עינבל וילקר

כתב לוקאל 18/11/2019
עינבל וילקר , צילום: יעלוק סטודיו לצילום

לפני כמה ימים התעוררתי לבוקר של חלום בלהות מצמרר. הפעם זה הגיע קרוב אלי. בן של חברה טובה נפגע אנושות בתאונת קורקינט ונהרג.

במאמר מוסגר אציין שמאז ומתמיד לא הייתי חסידה של כלי הרכב הדו גלגליים. לרכוב על 2 גלגלים בלי שום הגנה מסביבך, נראה לי כמו לקפוץ ראש לבריכה שיצאה כבר מזמן לפגרת החורף שלה.

בשנים האחרונות צצים ברחובות כל מיני כלי רכב דו גלגליים, קורקינטים, אופניים חשמליים וכל מיני מוטציות תחבורתיות, המשוות לרוכב עליהן מראה של להטוטן בקרקס, ששכח להוריד את חליפת העסקים שלו. עם הזמן צצו עוד ועוד כלים כאלו והיום הם זרוקים בכל פינת רחוב, כמעט מחליפים את החתולים היללניים שהסתובבו בהם פעם. 

ככל שרבו הכלים, כך רבו התאונות. בהתחלה הססניות ולעיתים רחוקות, והיום הן בקצב יומיומי וקטלני במיוחד. אם לדייק בנתונים... עליה של 220 אחוז רק בשנה האחרונה! כל יום רוכבים נפצעים פציעות אנושות. נכון, לא כולם מתים, אבל הפציעות קשות! מחלקת טיפול נמרץ באיכילוב תל אביב -מתמחה (!!!!) בפציעות הללו. לשם מפנים את כל הנפגעים, ויש המוןןןן כאלו כל יום... הרופאים שם זועקים זעקה ובכל זאת, אף אחד לא שומע על זה. לרוב זה מסתיים בידיעה קצרה בעיתון. אולי כי מישהו לא רוצה לעורר את שד החרדה שלנו, שיפגע לו בעסקים. אולי כי מישהו חושב, שזה שפה ושם מישהו נפצע קשה/נהרג, עדיין שווה את יעילות הכלים הללו.

כלי הרכב הדו גלגליים מספקים פתרון יעיל וירוק לאוכלוסייה הולכת וגדלה. על כך אין וויכוח. אך נראה שהם הגיחו לעולם במתכונת לא בשלה ולא אחראית. אין תשתיות, החוקים פרוצים, אין אכיפה או הקפדה על שום פרמטר בטיחותי. כל ילד בן 12 יכול להוריד אפליקציה ולהתחיל לרכוב. שנייה אחרי כן הוא כבר יהיה במרכז השאון הדוהר של כבישי הארץ הסואנים וחייו יהיו בסכנה.

כרגע יש חוק חובת חבישת קסדה, אבל הרי ברור לכולנו שכשאדם שוכר כלי כזהבאופן אקראי ברחוב, אין בתיק שלו, לצד הארנק והפלאפון גם קסדה. מה שמוביל לרכיבה מסוכנת מאוד. פציעת ראש שמרחשת ללא קסדה, מגדילה במאות אחוזים את הסיכוי להפוך לפציעה אנושה.

זה כבר כמה שנים שאני לא מצליחה להבין איך הורים מרשים לילדים שלהם לרכוב על כלי הרכב הללו? איך הם לא מבינים את הסכנה הנוראית האורבת להם, שניה אחרי שהם עולים עליהם? זה כבר כמה שנים שאני מנדנדת להורים לא להיכנע ללחץ החברתי שילדיהם חווים ומעבירים אליהם על מגש של כסף. מנסה להעיר אותם מ'הטשטשת' שגידול ילדים לפעמים גורם לנו ללקות בה. מין כהות חושים כזו ש"יהיה בסדר, העיקר שהילד עסוק, מאושר ולא שונה מחבריו".

בשנים הראשונות שנידנדתי, נתקלתי באנטגוניזם חמור מצד ההורים ובהאשמות נגדי שנעו בין "אמא חרדתית" ועד "נודניקית גדולה ומגזימה". הרגשתי חד משמעית שאני ציפור חריגה בנוף המתגלגלים. "כיף לילדים-הם מרגישים עצמאיים", אמרו לי  "זה מוריד מאתנו את עול ההסעות...","הם ילדים אחראיים, אנחנו סומכים עליהם בעיניים עצומות".

בעקבות האסון שפקד את חברתי, כתבתי פוסט מטלטל ב"פייסבוק". רוח התגובות לפוסט כבר נשבה למקום אחר לגמרי. יותר מ- 2500 איש הגיבו לפוסט. 1000 שיתפו אותו. רובם זעקו להוריד את הכלים הללו לאלתר, עד לבניית תשתיות בטיחותיות. לשמחתי ראיתי שההבנה מתחילה לחלחל. יותר ויותר הורים החרימו את הכלים הללו, או לקחו אחריות והפגינו הורות אסרטיבית, נגד קנייה של כלי כזה. לצערי בחלק מהמקרים, הסיבה להחלטה הזו הייתה תוצאה של התמודדות עם פציעה של ילדם.

אז נכון וברור לנו, על חברות ההשכרה למינהן חובה לצרף לכל קורקינט קסדה! חובה לדאוג שלא יהיה ניתן לרכוב עליהן בלעדיה! חובה לוודא שהרוכב עבר תאוריה ומכיר את החוקים בכביש! אבל יותר מהכל זו החובה שלנו למלא את חלקנו, גם כרוכבים מבוגרים, אך בעיקר כהורים.

הורים יקרים, אני יוצאת בקול זעקה... כל עוד החוק אומר שהרכיבה מותרת רק בכבישים, ועד שיהיו תשתיות בטוחות לרכיבה על הכלים הללו, קחו מהילדים שלכם את הקורקינטים/אופניים חשמליים! אחת ולתמיד! עם קסדה, בלי קסדה... לרוב הם רוכבים עליהם בלי לדעת את חוקי התנועה, בלי מיומנויות בסיסיות של קריאת המרחב התנועתי. נמצאים בסכנה מתמדת... בגללם, בגלל נהגים לא זהירים, בגלל חוסר ניסיון. זה לא ממש משנה. הם חשופים ככ לכל כלי הרכב מסביבם! פגיעים בצורה הרסנית!

כל החיים אנחנו מגוננים עליהם מדברים ככ פשוטים... מעקיצת יתוש מטרידה, מאוכל חם מידיי, מחבר מעליב... ודווקא בנושא זה... אנחנו פתאום משתתקים מולם ומוותרים להם ???!!! לתת לילד לרכוב על כלי הרכב האלו זה כמו לשלוח אותם כצאן אל הטבח! זה חסר אחריות ! שילכו ברגל ! שיקחו מונית/רכבת! אל תפחדו שהם יכעסו עליכם, או יקראו לכם הורים רעים/מבאסים/לא מגניבים! עדיף שיחשבו עליכם את כל זה ולא שתקבלו טלפון מרשויות ההצלה שמשהו נורא קרה להם!

אל תגידו לי שהם לא יקשיבו לכם ! מי שואל אותם בכלל???!!! אתם ההורים! אתם מחליטים! זה התפקיד שלכם! לא לחינם אנחנו החיות היחידות בטבע, שנשארות צמוד לצאצאים שלהם, גם אחרי שהם עצמאיים לחלוטין. זה התפקיד שלנו! אם הייתם מגלים שהם צורכים סמים, לא הייתם עומדים על רגליכם האחוריות ??? הפעילו את כל הסמכות שלכם וקחו מהם את הכלים הארורים האלו! זרקו אותם לפח או למחזור... העיקר קחו להם אותם מהידיים!

חברה אהובה שלי קברה השבוע את הבן שלה... אם לא נקח אחריות ונשים לזה סוף, יהיו פה עוד המון אימהות שיקברו ילדים!

אנא מכם, אל תחכו שזה יגיע גם לפתחם. עשו מעשה כבר היום...

 

 הכותבת היא - עינבל וילקרמרצה לתקשורת משפחתית וחברתית. מאמנת אישית זוגית ומשפחתית

 

Inbalvilker.com     inbalvilker@gmail.com

052-7473703

 

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
השבריריות של האמת
פרק נוסף במאבק ביה"ס הנגיד
פצוע בהתהפכות רכב בכפ"ס
מטוס הדרמיליינר ה-13 של חברת אל על נקרא ע"ש "רמת השרון"
נלחמים על החיים
חינוך וקהילה בהוד השרון
גבר טבע למוות בתא
גבר טבע למוות בת"א
ילד נפל מגובה ביבנה - מצבו קשה