74שנה למשפטי נירנברג: ישראל צריכה לשבת על דוכן הנאשמים

מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן

כתב לוקאל 25/11/2019
הרב ד"ר מיכאל לייטמן, צילום: טים נוקס

לפני כשבועיים טסתי לבולגריה כדי להרצות בכנס "קבלה לעם" הבינלאומי בפני מאות תלמידיי באירופה. נחתנו ימים ספורים לפני תחילת האירוע, וניצלנו את ההזדמנות לנוח. שכרנו בית מודרני בכפר ישנוני והרוס. בית מבודד ששכן בין בית קברות למנזר. סביבו שקט מופתי. חנות אחת, בית קפה אחד, ובו יושבים זקנים מבוקר עד לילה עם כוס תה ביד. כשהתקרבתי אליהם לראשונה הרגשתי מיד הסתגרות ויחס עוין. לא היה עליי סימן חיצוני שהסגיר את מוצאי. למרות זאת, הרגשתי שבתוכם נדלקת נורת אזהרה אדומה: היהודים באים!

היה לי ברור שזה לא הם, זה אני. שאין להם בחירה של ממש אם לאהוב או לדחות, לקרב או לשנוא. הרגשתי כמו שמלמדת חכמת הקבלה: האנושות כמו מכונה שפועלת לפי חוקי טבע מוחלטים, ואת המכונה הזאת אני מפעיל, לטוב ולרע. לכן חשתי בושה. היחס העוין של הבולגרים הקשישים שיקף את חוסר הפעולה הנכונה מצידי. מצידנו, היהודים.

שבעים וארבע שנים מהיום חלפו מאז נפתחו בגרמניה משפטי נירנברג –בהם הועמדו למשפט ראשי המשטר בגרמניה הנאצית והנאשמים בפשעי מלחמת העולם השנייה.

היום כמות מקרי האנטישמיות בלתי נתפסת, גם באחוזים שזינקו וגם בהתפשטות המקרים למקומות נידחים. איני מאשים אף אדם. איני מעליל על אף אומה מאומות העולם. אני שופט אדם אחד בלבד: את עצמי. אותי ואת עמי, העם היהודי. אנחנו בעלי הבחירה ולא אומות העולם. עלינו מוטלת מלוא האחריות כי לנו ניתנה השיטה. האומה הישראלית היא חלק משמעותי בפסיפס האנושי, חלק שיש לו תפקיד להתחבר בינינו, ואז לעורר מתוך החיבור את כוח האהבה, ולהיות מעבר לאנושות כולה, "אור לגויים".

על האומה הישראלית להפוך לגוף הסברה – לעצמה ולעולם כולו: להסביר לאנושות למה היא שונאת אותנו, לענות לנו ולעולם על השאלה במה אנחנו אשמים, וללמד איך מתחברים ומעוררים את כוח החיבור, שימלא אותנו בכל טוב.

בשלב ראשון עלינו להבין בעצמנו מדוע האנושות שונאת אותנו, במה אנחנו אשמים, מה התפקיד שלנו ואיך עלינו להתחבר בינינו כדי לעורר ולהפיץ את כוח החיבור החיובי. עלינו לקרוא, לחשוב, לדון בזה יום יום, ובמקביל, בשלב שני, עלינו להסביר זאת במינון נכון לאומות העולם – כדי שיוכלו ללחוץ עלינו בצורה נכונה לקיים את תפקידנו.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il -  "

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

קבלת תוכן איכותי ישירות לנייד. איך מצטרפים?

*     הוסיפו את המספר  051-5108032 לאנשי הקשר.

*     שלחו לנו את שמכם בהודעת ווטסאפ (לא סמס).

*     מזל טוב! בקרוב תתחילו לקבל תכנים מרתקים.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר נפצע בשריפה בחיפה
בעיות תנועה ברחוב הרצוג
התקדמות בהצעת החוק להורדות הפיראטיות
תלמידים ותיקים במפגש עירוני בבתי הספר בהרצליה
סבתא הולכת לכיתה א'
בקשה לתביעה ייצוגית נגד העירייה
למעלה מ – 1,700 ילדים נפגעו בשנת 2018 בתאונות דרכים כשנוסעו ברכב
יבוטל הפטור מהיטל השבחה בפרויקט מתחם אילת
זמן הטוטו