ישובים ומושבים

נמצאו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס

בתוך חודש: שישה מקרים חדשים של יתושים הנגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס - בערבה, בעמק המעיינות, בעמק יזרעאל ובנחל שורק; המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות המקומיות להגביר מאמצים למיגור מפגעי היתושים בשטחן

כתב לוקאל 28/08/2019
צילום אילוסטרציה iclip art

בבדיקות שגרתיות שקיים המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, אותרו בחודש האחרון שישה מקרים של יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס: בערבה, בעמק המעיינות, בעמק יזרעאל ובנחל שורק.

מייד עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, מחוזות דרום, מרכז וצפון במשרד להגנת הסביבה עדכנו בממצאים את הרשויות המקומיות, ודרשו מהן להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים בשטחן.

המקומות הנוספים שבהם התגלו השנה מקרים של יתושים נגועים: במועצה האזורית משגב, באזור המועצה האזורית שומרון, ובמועצה האזורית ערבה תיכונה. משום כך, על כל הרשויות בכל רחבי הארץ להגביר פעולות להפחתת מפגעי היתושים.

אלון זס"ק, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, מציין כי "התנאים המיטביים למפגעי יתושים נובעים ממקורות מים עומדים וטמפרטורות גבוהות. תנאים אלה קיימים בארץ בחודשי הקיץ ואנו צפויים אף להבחין בשכיחות גבוהה יותר שלהם באירועי קיצון של הזרמת ביוב וקולחים או משקעים בעונת הקיץ - כפי שקורה לעיתים, בין השאר בגלל שינויי האקלים".

במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים. בנוסף, כדאי לדעת כי ניתן באמצעים פשוטים יחסית לפעול להפחתת כמות היתושים כגון ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים. בנוסף, מומלץ להתגונן מעקיצות יתושים על-ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים במידת הצורך.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים שבהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. אצל חלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מכיוון שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין-משרדי לאיתור נגיף קדחת מערב הנילוס על-ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על-ידי המשרד להגנת הסביבה; זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעים במעבדות משרד הבריאות.

עוד בישובים ומושבים
חשבנו שיעניין אותך גם...
מאות משחקיות (גימבורי), בעלות של 20 ₪ למשפחה
כבר לא צריך לנסוע רחוק בשביל להעסיק את הילדים
הפח הכתום הגיע לעכו
הפח הכתום הגיע לעכו
"כדאי שהעירייה תתעורר לפני שיקרה אסון"
קוקטייל אוזו פלומארי עם דובדבנים
קוקטייל אוזו פלומארי עם דובדבנים
אישום: במשך שנים נקט באלימות כלפיו ילדיו
אישום: במשך שנים נקט באלימות כלפי ילדיו
ביום שישי האחרון  נערך מרוץ ה mud run  בפארק הירקון בתל אביב.
מי השתתפה במרוץ ה - mud run של ניסאן?
נערים חשודים בשוד אלים של אישה מבוגרת
גאווה לפתח תקוה - טייס בן העדה האתיופית