ישובים ומושבים

חלמוניות פורחות וציפורים באגם ירוחם

פריחת החלמוניות נמצאת בשיאה בכל הארץ וזו הזדמנות נהדרת, לצד מזג האוויר המושלם בנגב – להדרים לירוחם וליהנות מתיירות מדברית במיטבה

כתב לוקאל 28/10/2019
חלמוניות בפארק אגם ירוחם, צילום: אבישי אפרת

מזג האוויר הסתווי מביא איתו משב רוח מרענן לנגב ויחד איתו פריחת החלמוניות היפהפייה שנמצאת כעת בשיאה באזור ירוחם. מסלול רגלי באזור פארק אגם ירוחם, הכולל גם פינוק פיקניק שקטות בטבע יעניק לכם את החוויה האולטימטיבית לטיול חלמוניות מושלם. את המסלול נתחיל בפארק אגם ירוחם, שהתמלא לאחרונה מגשמי הברכה שפקדו את האזור גם בעופות מים, ולאחריו נטפס לראש רכס ירוחם, שם תזכו לנשום אוויר הרים צלול ולראות נוף מדברי פתוח ויפהפה לכל הכיוונים.

את הרכב חונים בחניון שבקרבת האגם (ניתן לחנות רכב אחד בסוף המסלול, בחניון החלמוניות שלצד כביש 204). אגם ירוחם משתרע על פני כ-300 דונם ומהווה ריאה ירוקה יוצאת דופן באמצע המדבר. לאורך השנה ניתן לצפות במקום בעופות מים מסוגים שונים ובעונת הסתיו המקום אף מהווה נקודת עצירה לעופות שנמצאים בנדידה מארצות אירופה הקרות לאפריקה החמה. האגם התמלא מהשיטפונות שהגיעו עם הגשמים האחרונים, והוא כעת בשיאו. ניתן ללכת לתצפית על האגם מהמזח שבקצה המזרחי שלו, ולטייל לאורך הצד הצפוני של האגם, ליהנות מהטיילת החדשה שהקימו לאחרונה ומפינות החמד, הפרגולות ונקודות התצפית על האגם. אנו ממליצים לקחת ערכת קפה או פיקניק ולהנות מהיופי הייחודי של האגם בלב המדבר. כמו כן, תצפית מהסכר שבקצה המערבי של האגם יפהפייה ומומלצת במיוחד!

מיטיבי לכת וחובבי גיאולוגיה יכולים להמשיך למסלול שחוצה את נחל רביבים ומטפס על רכס ירוחם. נחל רביבים הוא הנחל שמנקז את האגם וחוצה את הרכס, זהו נחל קדום שזרם מהירדן לים, לפני שנוצר השבר הסורי אפריקאי, ולפני שרכס ירוחם התרומם.

מהסכר נתחבר למסלול המסומן בסימון שבילים כחול, נחצה את אפיק נחל רביבים ונתחיל לטפס על הרכס. מימין תוכלו לראות הר שהמקומיים קוראים לו "הר צב", כי הוא נראה כמו שריון של צב, ותוך כמה דקות הנוף היפה של האגם ייפרש מתחתיכם.

נמשיך לטפס על הרכס, חדי העין יוכלו להבחין במה שנראה כמו גלי אבנים לא טבעיים. לפי הארכיאולוג בנו רוטנברג מדובר באתר פולחני קדום. משם נמשיך על קו הרכס, נהנה מהרוח הסתווית הנעימה ונגיע למפגש עם השביל השחור. למי שהטיול הספיק לו, אפשר לרדת בשביל השחור חזרה לפארק. לקראת סוף הירידה תוכלו לצפות במקבצי החלמוניות יפהפה, הפורחות עכשיו בכמויות גדולות.

אם עוד יש לכם כוחות, אנחנו ממליצים בחום לעלות ל"הר רכמה", הנקודה הכי גבוהה בסביבה, ולרדת בשביל הכחול. זוהי הליכה תלולה למדיי שמתאימה למי שרגיל לטייל בנגב. הנוף הנשקף והתוספת בהחלט שווים את השעה שתתוסף לכם למסלול.

בסוף הירידה נגיע לחניון. אם השארתם כאן רכב, ניתן לסיים בנקודה זו את המסלול. אם תרצו לחזור לרכב בכוחות עצמכם,  יש ללכת לכיוון כביש 204 צפונה לאורך השביל האדום לכיוון ירוחם ומשם להיכנס לפארק האגם ולחזור לרכב.

·        חובה לקחת לפחות 3 ליטר מים לאדם ולהצטייד בכובע וקרם הגנה.

·        סה"כ המסלול הוא כ-7 ק"מ, ומתאים למשפחות. החזרה לרכבים עוד כשני ק"מ.

·        התוספת של הר רכמה היא של כ-4 ק"מ נוספים ומתאימה למיטיבי לכת.

עוד בישובים ומושבים
כתב לוקאל 11/12/2019
כתב לוקאל 29/10/2019
כתב לוקאל 06/10/2019
כתב לוקאל 02/10/2019
כתב לוקאל 02/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
תנועת הרכבות שבה לסדרה בהדרגה
לילה במוזאון
הולכים להצביע (שוב)
אלפי כיתות ייבנו בירושלים
אלפי כיתות ייבנו בירושלים
תאונה מחרידה בביתר עילית
ילד נהרג מפגיעת אוטובוס בביתר עילית
פצוע קשה בתאונה באשדוד
תפריט פסח במהדורה מיוחדת
מי צריך מצה כשיש סושי?
תאונת דרכים קשה בצפון
הרוג ושני פצועים בתאונה בסמוך לצומת כפר חיטים