ישובים ומושבים

נחל השבעה שוקם בהשקעה של 4 מיליון שקל

במסגרת פרויקט יוצא דופן שאליו חברו המשרד להגנת הסביבה, המועצה המקומית שיבלי-אום אל ג'נם, קרן שטחים פתוחים - רמ"י, קק"ל, רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי: נחל השבעה (ואדי אל מידי) המוזנח שוקם בהשקעה של כ-4 מיליון שקל והפך לפנינת טבע, כאשר ילדי ותושבי שיבלי לקחו את האחריות על טיפוחו

כתב לוקאל 19/11/2019
נחל השבעה, צילום: רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי

נחל השבעה (ואדי אל-מידי) שבגליל התחתון נוקה, שוקם, עבר הנגשה לנכים ונמצא בהמשך תהליכי פיתוח מקטעים נוספים. הכול הודות לשיתופי פעולה יוצאי דופן בין משרדי הממשלה, הרשויות והמועצה. בשבוע שעבר (14.11) חנכו השותפים מקטע של כ-1 ק"מ נוסף, אשר כלל ביצוע עבודות ניקיון והסדרת הנחל, שבילי הליכה, גשרון לחציית הנחל, פינות ישיבה ועוד. 

מדובר בנחל המהווה חלק בלתי נפרד מהמורשת של היישוב שיבלי ואשר בשנים האחרונות סבל מהזנחה קשה.

במסגרת העבודות, שהחלו ביוני 2018, הושק שלב א', מצומת עין זעטוטה לכיוון כדורי, בשיתוף רמ"י - קרן שטחים פתוחים ובשבוע שעבר הושק שלב ב', לכיוון כביש מספר 65, במימון המשרד להגנת הסביבה. שלב ג' נמצא בתכנון.

העלות הכוללת שהושקעה עד כה היא כ-4 מיליון שקל. הנחל המוסדר, שאורכו הכולל יעמוד על כ- 3 ק"מ, נמצא תחת שטחי קק"ל אשר התגייסה אף היא לסייע בהסדרתו.

בתוך כך, בוצע ניקיון פסולות מהנחל (מעל ל-100 משאיות אשפה), שיקום הנחל והסדרתו - הרחבת הנחל, אדריכלות נופית, סכרונים ומפלונים, תוך כדי שמירה על חתך ניקוזי של הנחל, על מנת לנתב את זרימת מי הגשמים למופע של נחל. כמו-כן, בוצע לאורך הנחל שביל בטון מונגש לנכים ופינות ישיבה ופיקניק מונגשות. על תכנון שלב א' היו אמונים  ליגמ פרויקטים סביבתיים, ותכנון שלב ב': ערן געש - משרד "ערן געש אדריכלות נוף ותכנון סביבתי". 

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי:  "ההשקעה התקציבית בשיקום הנחלים היא רק ההתחלה, המשימה האמיתית היא לייצור שייכות קהילתית, שתבטיח את טיפוח הנחלים והשמירה עליהם ואת זה השגנו בשיתופי פעולה יוצאי דופן עם תושבי שיבלי ורשות הניקוז".

מוניר שיבלי, ראש המועצה המקומית, אמר כי: "אנחנו חיים באזור יפה וחשיבות הנחל לתושבי שיבלי היא היסטורית ועכשווית. יש לי זיכרונות ילדות מהמקום הזה, שהפך לאזור מוזנח עם השנים. זוהי זכות להוביל שינוי תפיסתי ולהחזיר את הוואדי לידי התושבים והציבור. כעת חשוב לנו להמשיך לשמור על הנוף ולטפח אותו".

עובד יבין, מנכ"ל רשות הניקוז, אמר כי: "המשימה הגדולה של כולנו היא להחזיק את השטחים הפתוחים ולטפח אותם, כך שכל מקום יהיה נחל השבעה. ההצלחה שלנו היא לעמוד כאן בנחל ולשמוע את הילדים אומרים שהנחל הוא הפרויקט שלהם והם ישמרו עליו. נשמח שתמשיכו לפתוח לנו את הדלת לפרויקטים נוספים, שכולם יבינו שהשטחים הפתוחים הם החזית ולא החצר האחורית. אני מודה לכל הגורמים שלוקחים חלק בפרויקט, אותו אנו מיישמים בראיית ניהול אגני חדשנית - לפיה כל הפעילים במרחב שותפים לטיפוחו".

ילדי כיתות ו', שהשתתפו בשנה שעברה בתוכנית "שומרי הנחל", במימון המשרד להגנת הסביבה ובביצוע רשת הניקוז, ריגשו את המשתתפים, כאשר אמרו: "היה לנו מאוד כיף לעזור בשיקום הוואדי. אנחנו מתחייבים לשמור על הוואדי וגם להעביר מסר זה למשפחות שלנו".

תלמידי בית הספר כדורי שבמועצה אזורית הגליל התחתון הוכשרו אף הם לטפח את הנחל במסגרת תוכנית "שומרי הנחל", המתקיימת בשיתוף המועצה, בית הספר רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי והמשרד להגנת הסביבה. עוד חברה לפרויקט, השכנה הצמודה - מועצה מקומית כפר תבור, כאשר שני ראשי הרשויות, נכחו בטקס חנוכת הנחל.

בתוך כך, חברה לפרויקט רשות הטבע והגנים (רט"ג), אשר מעבירה בשותפות עם  רשות הניקוז כבר שנה שניה את תוכנית "שומרי הנחל וההר", המכשירה את המד"בים של שיבלי להדריך את הדור הצעיר ולפעול בעצמם לטיפוח הנחל והר תבור. 

הנחיות הגעה לנחל השבעה

הכניסה דרך היישוב שיבלי, בכיכר הראשונה יש לנסוע ימינה. לאחר כמה מאות מטרים, לצידו של עמוד חשמל ישנו שלט "עין זעטוטה" – שם יש לנסוע ימינה ולרדת לוואדי עד לחניון הנחל. במשך החורף זורמים מי גשמים בנחל. ברשות הניקוז מדווחים כי אשתקד נמשכו הזרימות גם לאחר עונת החורף, בעקבות ריבוי המשקעים.  לאורך הנחל מוקמו מכלים ירוקים לפינוי אשפה, אנא הקפידו לאסוף את האשפה ולהשאיר אחריכם את הנחל נקי למען ילדי ותושבי שיבלי, המטיילים וכלל המבקרים מכל הארץ שפוקדים את המקום המשוקם.

עוד בישובים ומושבים
חשבנו שיעניין אותך גם...
שומרים על ניקיון החופים
שומרים על ניקיון החופים
האקדמיה המוניציפאלית קהילתית
האם ראש עיריית רעננה לשעבר, איתן גינזבורג, יכהן בכנסת ישראל?
מצלמות אבטחה חדשות
מצלמות אבטחה חדשות ברעננה
רשמית - נפתח למטיילים התוואי החדש של שביל ישראל
אסתי גינזבורג בקמפיין חדש
אסתי גינזבורג בקמפיין חדש
משמר השכונה רמת השרון יצא לדרך
רמת השרון שומרת על הביטחון
ראש עיריית הרצליה משה פדלון עם יובל וגנר נשיא ומייסד עמותת נגישות ישראל וקרן טלקר מנהלת תחום הנגישות העירונית
"סמן מרכזי ומוביל בתחום הנגישות"