הקיבוץ

הגג שלכם שווה הרבה כסף!

בשבוע שעבר אושרה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקנה חדשה המחייבת קבלנים לספק מערכות חימום מים יעילות אנרגטית (מערכות סולאריות או משאבת חום), בכל הדירות שיבנו. מה המשמעות? בכתבה

12/12/2018
גגות סולאריים (צילום: מירו מדיה)

 בשבוע שעבר, אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקנה חדשה לקבלנים הקובעת כי כל קבלן יחויב לספק מערכות חימום מים יעילות אנרגטית בכל הדירות (מערכות סולאריות או משאבת חום).  החלטה זאת מצטרפת להחלטות ועדת הפנים והגנת הסביבה, שאישרה בחודש דצמבר 2016 מתן פטור מהיטל השבחה, פטור ממס הכנסה, ופטור מארנונה למערכות סולאריות להפקת חשמל שיותקנו על גגות של בתים פרטיים. בכך, הופכת האופציה לאימוץ טכנולוגיה סולארית למשתלמת במיוחד, המביאה לחיסכון משמעותי בהוצאות החשמל למשק הבית, לתרומה לאיכות הסביבה, וגם להוספה לערכו הנדל"ני של הנכס שלנו.

לקראת התמורות הרגולטוריות האחרונות בנושא, החלטנו להבהיר את הנושא ולעשות אותו פשוט ונוח, על מנת שגם אם אתם שוקלים להתחיל לייצר חשמל באופן פרטי מהשמש, תדעו במה מדובר.

אז במה מדובר?

 מערכת לוחות סולאריים  מתאימה לכל גודל גג החל מ- 70 מ"ר. ניתן לחבר מערכת עם מונה ביתי רגיל. עלות מערכת סולארית ממוצעת בגודל 10 KWהינה כ-70 אלף שקל ל-100 מ"ר. המוצר מביא לחיסכון כספי בחשבון החשמל באמצעות ייצור חשמל בשווי שנתי של מעל ל- 9,000 שקל. ככלל אצבע, ניתן לומר כי כל 10 מ"ר של גג מאפשר התקנת לוחות סולאריים בהספק של 1 KW, המפיקים 1650 קילו וואט שעה בשנה בשווי של כ- 912 שקל  לפי תעריף חברת החשמל הנוכחי של 0.553 אג' לקילוואט שעה כולל מע"מ. בחישוב פשוט, מדובר בחיסכון של כ- 50% בעלויות צריכת חשמל למשפחה בעלת שימוש ממוצע.

יש לקחת בחשבון כי מערכת סולארית מחייבת את בעליה בתחזוקה נכונה כדי לשמר רמת ביצועים גבוהה ותפוקה מרבית מן המתקן. לכן, מומלץ לערוך בדיקה שנתית למערכת ע"י מהנדס חשמל מוסמך כתחזוקה מונעת.

ניר פלג, מנכ"ל Enerpoint ישראל מציין כי: "בהינתן הקלות משמעותיות ברגולציה, שימוש באנרגיה סולארית לטובת ייצור חשמל לשימוש ביתי היא אופציה משתלמת, המביאה לחיסכון משמעותי בהוצאות החשמל למשק הבית, להוספה לערכו הנדל"ני של הנכס שלנו. בעתיד, בתים שלא יתקינו מערכות סולאריות יהיו יוצאי דופן. מערכת סולארית  ביתית על גג הבית ו"השמש הישראלית" מאפשרות חיסכון משמעותי בחשבון החשמל והשבחת ערכו הנדל"ני של הבית, תוך כדי שמירה על סביבה ירוקה. התקנת מערכת סולארית היא כדאית כלכלית ואקולוגית".

עוד בהקיבוץ
חשבנו שיעניין אותך גם...
גן החיות התנכי בירושלים
בין ערביים בגן החיות
אופנוען נפצע בתאונה בהוד השרון
נורית בר-לב, מנהלת אמירים, מסיימת את תפקידה
איפה הצמחייה בכיכרות
הזנחה באזור מלון דניאל
"אלחם על רעננה מאוחדת"
היום הגדול מתקרב? איך לחגוג את מסיבת הרווקות ואת יום החתונה עם טעם טוב בפה?
היום הגדול מתקרב? איך לחגוג את מסיבת הרווקות ואת יום החתונה עם טעם טוב בפה?
אברהם פורז מתמודד למועצת ת"א
פיצוץ ושריפה במפעל תעש
פיצוץ ושריפה במפעל תע"ש ברמת השרון