הקיבוץ

פנסיה חובה – מה חשוב לדעת היום?

תחום הפנסיה עבר שינויים מרחיקי לכת במשק הישראלי במהלך העשור האחרון

כתב לוקאל 14/01/2019
תמונה פוטוליה

בעוד בתחילת המאה הנוכחית החיסכון לפנסיה היה נחלתם של אחוז קטן יחסית מציבור העובדים והעצמאיים בישראל, כיום מחייב החוק את כלל העצמאיים והשכירים להחזיק בחיסכון פנסיוני כלשהו (דוגמת קרן פנסיה, קופת גמל, פיקדונות ארוכי טווח אחרים וכו'), ולהפריש אליו כספים מדי שנה. המצב החדש הוא פרי הרפורמה המקיפה שנערכה בשוק הפנסיה הישראלי, רפורמה אשר יישומה עדיין נמצא בתהליכי התגבשות. מהו חלקם של המעסיקים בהפרשות לקרנות הפנסיה של עובדיהם ומהי החובה החלה על העובדים השכירים עצמם?


חובתו של המעסיק בהפרשת כספים לחיסכון הפנסיוני של עובדו – חוק פנסיה חובה

על כל מעסיק בישראל מוטלת החובה להפריש כספים לחיסכון הפנסיוני של עובדיו, וזאת על פי בחירתו של העובד בסוג החיסכון בו הוא מעוניין. בין אם מדובר בקרן פנסיה "רגילה", בקופת גמל, ביטוח מנהלים או כל צורה אחרת של חיסכון פנסיוני ארוך טווח – על המעסיק מוטלת החובה להפריש מדי חודש כספים לחיסכון זה של כל אחד ואחת מעובדיו.

כאמור, גם בתוך התהליך ארוך הטווח (שנמשך כבר יותר מעשור) במסגרתו מבטיחה המדינה כי לכל עובד, שכיר ועצמאי בישראל יהיה חיסכון פנסיוני לגיל הפרישה, מתרחשים שינויים שונים וגובה ההפקדות בהן מחויבים המעסיקים והעובדים משתנה לעתים. השינויים הרלוונטיים האחרונים בהקשר זה התרחשו בשתי פעימות נפרדות, הראשונה מביניהן ביולי 2016 והשנייה בינואר 2017. במסגרת שינויים אלו עלה אחוז ההפרשה בו מחויב המעסיק מ 6.25% לפני השינוי, לרמה של 6.5% לאחר השינוי. בעוד שינוי זה עשוי להישמע לחלקנו זניח, כאשר מתחשבים בעובדה כי רבע אחוז מההכנסה החודשית של עובד ממוצע בישראל, כאשר מחושב לאורך כמה עשרות שנים של עבודה, מצטבר לכדי סכום בלתי מבוטל כלל וכלל...


האם זו חובתו של המעסיק להפקדה לביטוח אובדן כושר עבודה ופיצויי פיטורים?

בעקבות פסק דין שהוציא בית הדין הארצי לעבודה בחודש אוגוסט האחרון, באפשרותו של עובד לבחור מוצר פנסיוני שאינו כולל ביטוח אובדן כושר עבודה. בנוסף, לפי פסק דין זה במידה והעובד אינו מעוניין בביטוח פנסיוני הכולל גם אובדן כושר עבודה, אין להוסיף זאת בניגוד לרצונו. חשוב להוסיף כי חופש בחירה זה שניתן לעובד מטיל עליו גם את האחריות למצוא את התמהיל הפנסיוני המתאים ביותר בעבורו. במידה ובחר מסלול שאינו עונה על צרכיו, האשמה תהיה שלו ולא של המעביד.


מומלץ לכל עובד להיעזר באנשי מקצוע מהתחום הפנסיוני, או להשתמש בשירותיהם של יועצים פיננסיים פרטיים או כאלו הממונים מטעם חברות הביטוח. בכל מקרה, התמונה הכללית אותה יש להבין היא כי הפרשות לפנסיה (או לקופת גמל/ביטוח מנהלים וכו') הן כיום חובה המעוגנת בחוק.


למדריך בנושא פנסיה חובה ומידע מקצועי לעובד ולמעסיק היכנסו לאתר לשכת המסחר תל אביב והמרכז https://www.chamber.org.il/serviceslobby/77075/77076/


עוד בהקיבוץ
יריד הלייף סטייל חוזר
כתב לוקאל 30/04/2019
כתב לוקאל 17/01/2019
כתב לוקאל 13/01/2019
הרכבת נערכת לחגים
אתר לוקאל 05/09/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: תושב ת"א תקף מאבטח בבת ים
צעיר נדקר באשקלון
נהג, 20 דקות – זוז!
פסטיבל קולנוע דרום 2019
פסטיבל קולנוע דרום 2019
מונעים בזבוז – מייעלים את העיר
פועל נדרס במהלך סלילת כביש
השגרירים הצעירים של רחובות
שר התחבורה ביקר ברמת השרון
שר התחבורה ביקר ברמת השרון