הקיבוץ

טיול חורף ב"שביל הפטריות"- הערבה התיכונה

"שביל הפטריות" הינו שביל מעגלי קצר של כ-3 קילומטרים בסמוך ליישוב צוקים

כתב לוקאל 16/01/2019
צילום - אביטל הירש

השביל עובר ליד שני סלעים גדולים ומרשימים אשר נראים למתבונן כפטריות ענק: פטריית הבורג-נחל עשוש ופטריית נחל צופר. המסלול מאפשר הליכה לנקודות תצפית מרהיבות המשקיפות על מדבר הערבה. השביל שנסלל על ידי תושבי צוקים ו"שביליסטים" (הולכי שביל ישראל), מאפשר מבט ייחודי ויפיפה, המלווה לאורך הדרך בנופים שקסמם טמון בפשטותם.

 

"שביל הפטריות"  מגלם בתוכו את רזי המדבר והוא איננו מסומן, אך ניתן לעקוב בקלות אחר סימון השבילים העתיק הרוג'ום, או בשמו העברי "רוגם", שהינו סימון שבילים קדום הבנוי משניים או שלושה אבנים הניצבות זו על גבי זו. "לך תמיד בדרך הקצרה ביותר שהטבע התווה", היה המוטו של הנוודים והרועים בעבר, אלו השתמשו ברוג'ומים לסימון המעברים הנוחים ביותר אל עבר יעדם.

 

רוג'ום. צילום - אביטל הירש

רוג'ום. צילום - אביטל הירש

 תיאור השביל:

המסלול מתחיל בחלק התיירותי הצפוני של היישוב צוקים, ב"בקתת השביליסטים" במתחם בנוף צוקים. מהבקתה יוצאים בהליכה מערבה אל עבר מגרש החנייה ומשם הליכה צפונה לכיוון נחל צופר מעט לפני שהוא נשפך לנחל עשוש, ומתחבר לשביל ישראל המיועד לאופניים (שביל חד-סטרי המתחיל בצפון הארץ ונגמר באילת). למעשה, ההליכה ב"שביל הפטריות" מתבצעת כנגד כיוון הרכיבה ולכן את סימני הדרך לאופניים ניתן לראות רק כאשר מביטים לאחור. יחד עם שביל האופניים, יש לחצות את הכביש המוביל לבריכת אגירת המים. בכניסה לנחל עשוש, נחל רחב עד מאוד, פונים שמאלה (מערבה) ולאחר הליכה של כ-400 מטרים בשולי הנחל, מבחינים ממול ב'פטריית הבורג'. כ-50 מטר לפני 'פטריית הבורג', מתחילים לטפס על 'שלוחת קירטון' לכיוון בריכת אגירת המים של חברת 'מקורות'.

הפטרייה ממוקמת מימין והטיפוס מתבצע על פני שלוחה צרה ויפה של הנחל ולאורך שביל המסומן ברוג'ומים. את בריכת אגירת המים יש לעקוף מצפון, לתצפית עוצרת נשימה, הממחישה מדוע קיבל היישוב צוקים את שמו. מבט אל נחל עשוש מצפון, נחל צופר מדרום, וממזרח היישוב צוקים, הרי אדום והערבה. יש להימנע מלהתקרב לשפת המצוק.

מהתצפית חוזרים לבריכת אגירת המים, מקיפים אותה הפעם מכיוון דרום. צועדים לאורך השלוחה עד לשביל היורד לכיוון אל נחל צופר הממוקם מדרום. ממש בנקודה זו, ולפני החזרה לצוקים, ניתן ליהנות מתצפית וגם מבישול תה צמחים אל מול השקיעה. בדרך חזרה עוקבים אחרי סימון הרוג'ומים, לכיוון דרום, תוך חציית יובלי נחל צופר, עד אשר נגלית 'פטריית נחל צופר' מימין. זוהי פטרייה גדולה ובמורדותיה דיונות חרסית. בשלב זה מתחברים שוב אל שביל ישראל לאופניים ופונים בו שמאלה, לכיוון צפון (שוב נגד כיוון הרכיבה) והולכים כקילומטר לאורך נחל צופר עד לבקתת השביליסטים ממנה החל המסלול.


שביל הפטריות:

מרחק - 3 ק"מ

דרגת קושי - קל-בינוני

זמן משוער - שעה וחצי עד שעתיים

מומלץ לקרוא טרום הטיול את ספר "מדרך הערבה".


מסלולי הטיולים ברחבי הערבה, אתרי התיירות, הנופש והמסעדות יהיו פתוחים למבקרים מרחבי הארץ במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל, המתקיימת במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית, בחצבה ב- 30-31 בינואר 2019. בתערוכה יוצגו שלל זנים של ירקות ופירות, פרחים ייחודים וצבעוניים הגדלים בערבה, לצד שכלולים ופתוחים טכנולוגיים חדשים בתחום החקלאות.

מו"פ ערבה תיכונה וצפונית - 077-5681603, http://www.aravaopenday.co.il


עוד בהקיבוץ
חשבנו שיעניין אותך גם...
כטון של בשר בקר לא ראוי למאכל נתפס בצפון
הושמד כטון של בשר לא ראוי למאכל שנתפס בצפון
"קרן סיוע לנזקקים כפר סבא"
תלמידי האקדמיה ליזמות של אמית בשיתוף פעולה עם עמותת אתגרים
התנעה לאתגרים: תלמידי האקדמיה ליזמות של אמי"ת בשיתוף פעולה עם עמותת אתגרים
סלט בטטה עשיר
"הכי נוח לקצץ בתקציבים של האנשים השקופים"
"בית חולים לדובים"
סול צבי. הבחירות שלי היו חריגות
פורצת דרך
ניצחון על הדאבליסטית