חולון

תערוכה חדשה - "זה לא רק ספורט"

רגעי ספורט ישראליים שהונצחו במצלמתו של משה שי ועל ידי מאיירים ישראליים בתערוכה חדשה בחולון

כתב לוקאל 01/09/2019
זה לא רק ספורט - מראדונה, צילום: משה שי

העיר חולון פותחת זו השנה ה-11 את העונה הישראלית לעיצוב עם  תערוכת החוצות "זה לא רק ספורט" שתתקיים בתאריכים 25.9.19- 31.12.19   בגן המוזיאון (רח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס).  

התערוכה תציג עבודות צילום של הצלם משה שי ויצירות קומיקס וקריקטורה של המאיירים ליאו אטלמן, דודו גבע, צחי פרבר, מישל קישקה ודודי שמאי - ובהן רגעים בלתי נשכחים בעולם הספורט הישראלי, רגעי ניצחונות היסטוריים ורגעים מרגשים מעולם הכדורגל, הכדורסל, כוכביו ופטרוניו.

משחקי הכדורגל והכדורסל מאז ומתמיד יצאו מכתלי המגרש- בין אם באמצעות הטלויזיה או באמצעות תמונות וידיעות בעיתונות. גם מהספה הופך המשחק לחלק מהחוייה הסוערת.  הרגע הזה שבו קולטת עין העדשה שבריר שניה של מהלך, הבקעת שער,  מבט או מחווה, מצליח להפעיל את כל החושים. שחקני הכדורגל והכדורסל מונצחים כמו שחקנים בסרט, רק שעבורם אין טייק שני ואין "עצור", הכדור עגול והמזל גדול וכל רגע כזה נחקק בזיכרון, לעיתים כרגע עצוב, לעתים רגע מקפיץ ומשמח ולעתים רגע שאולי היה עדיף לשכוח.

בשנות ה-80 של המאה הקודמת, עת הערוץ הראשון בטלוויזיה היה גם הערוץ היחיד והמרכזי, הפכו משחקים אלה והתיעוד שלהם לחלק בלתי נפרד מהתרבות והוויי המשפחה והחברה בישראל. הם ריכזו סביבם אוהדים מכל שכבות האוכלוסייה והגיל והיוו רגע של מפלט או בריחה ובעיקר רגע של גיבוש וסולידריות מלא אנרגיות. גם החלוקה לצבעים באמצעות מדי הקבוצה וסמליה הפכה לדרמטית וחשובה וקריאות "האדומים באים!" או "צהוב עולה!" הפכו שגורות בכל בית.

עבודות הצילום בתערוכה צולמו בידי משה שי, צלם עיתונות דוקומנטרי וגיאוגרפי אשר יוצר כבר למעלה מ- 35 שנה במגזינים המובילים בארץ ובעולם. במסעותיו הרבים בעולם תיעד בסגנונו הייחודי נוף אנושי, היסטוריה וסיפורי חיים, צילם אירועי ספורט במשך שנים רבות ואת רגעיו הגדולים, יזם ואוצר תערוכות צילום, הציג תערוכות יחיד והשתתף בעשרות תערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. עורך ספרי צילום, ומרצה בנושאים רבים ומגוונים במכללות ובמוסדות תרבות בכל רחבי הארץ.

המאיירים המשתתפים בתערוכה:   ליאו אטלטמן:  קריקטוריסט ומאייר, מפרסם הקריקטורה היומית במוסף הספורט של ידיעות אחרונות ומאייר טור הדעה של מגזין פנאי פלוס וכן מאייר במסגרת עיתון הארץ ודה מרקר. וגם חולם לזכות במונדיאל!

דודו גבע: קומיקסאי, קריקטוריסט ומאייר , אשר נפטר בשנת 2005 והיה מבכירי המאייריים בארץ אשר הוביל את הפצת הקומיקס הסאטירי ומלא ההומור בעיתונות הארצית ואף פיתח תרבות זו בקרב זירת הקומיקס האלטרנטיבית.

צחי פרבר: מאייר, קריקטוריסט וקומיקסאי  ומרצה במחלקה לאמנויות המסך ובמחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל.

מישל קישקה: קומיקסאי, קריקטוריסט ומאייר, מבכירי היוצרים בתחומו בישראל, כיהן כיו"ר איגוד הקריקטוריסטים הישראלי, וחבר בארגון הבינלאומי  "קריקטוריסטים למען שלום".

דודי שמאי: מאייר וקריקטוריסט מהבולטים אשר לקחו חלק במערכות העיתונים הארציות הגדולות ועיתוני הילדים והנוער, מרצה ומלמד בתחום האיור לילדים ולמבוגרים.

 

תערוכה - "זה לא רק ספורט"

פתיחה:  25.9.19,

נעילה: 31.12.19

חוצות גן המוזיאון (רח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס).

הכניסה חופשית.

עוד בחולון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אושרה תוכנית המתאר הארצית לעורף נמל חיפה
אושרה התמ"א לעורף נמל חיפה
מנגנים 6.6
מנגנים 6.6
עפולה: תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" החלה בגיוס מדריכים
דר ירון ברקוביץ
מתי יש צורך בניתוח החלפת מפרקי ברך וירך?
גיא קלנר. מתן מענה לכלל התושבים
אישור הפינוי בינוי ברחוב סולד 50 ברמת השרון נדחה
בדרך לבית הספר
מיכל מצוב
אירועי השבוע באושילנד
יוקפאו הליכי הקמת ביה"כ הרפורמי