בת ים

זכויות בני הנוער שמועסקים בקיץ

מנהל האיגוד המקצועי בהסתדרות מרחב השרון, עו"ד שחר יחזקאל, מסביר על הזכויות המגיעות לבני הנוער המועסקים בחופש הגדול

זאב שרגא 04/07/2018
זכויות בני הנוער בהעסקתם בחופשת הקיץ
עו"ד שחר יחזקאל. מיצוי זכויות של בני הנוער בחופש הגדול (צילום: פרטי)

רגע לפני שמגיע הקיץ, אלפי בני נוער מחכים בקוצר רוח להשתלב בעבודה שתאפשר להם להרוויח שכר, אותו יוכלו לבזבז כאוות נפשם על מותרות שהם חפצים זמן רב. אליה וקוץ בה- מעסיקים רבים במשק מנצלים את בני הנוער כאשר אלה נכונים לעבוד בכל עבודה אפשרית ובכל מחיר, ואינם משלמים להם את הזכויות המגיעות על פי החוק. חשוב לדעת, ולהכיר את חוק עבודת נוער, תשי"ג- 1953 אשר מסדיר את הנושא של העסקת בני נוער.

 החוק הנ"ל קובע בין היתר, את המגבלות על העסקת בני נוער, שכרם ותנאי העסקתם. בכתבה זו נסקור בקצרה את הנושאים המרכזיים שהחוק מסדיר: גיל העובד - במהלך חופשת הקיץ מעסיק אינו רשאי להעסיק בני נוער שטרם הגיעו לגיל 14. כמו כן, החוק מטיל חובה על הוצאת פנקס עבודה, כתנאי להעסקת בני נוער. את הפנקס בני הנוער צריכים להוציא בלשכות שירות התעסוקה. עליהם להצטייד בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ובשתי תמונות. הוצאת הפנקס אינה כרוכה בתשלום ופנקס העבודה חייב להימצא במקום בו עובד הנער.

שעות העבודה - בני נוער לא יועסקו יותר מ- 8 שעות עבודה ביום, ולא יותר מ- 40 שעות עבודה בשבוע. נערים בני 16 ומעלה, מותר להעסיקם עד 9 שעות ביום ובלבד ששבוע העבודה לא יעלה על 40 שעות שבועיות. יש להדגיש כי, לא ניתן להעסיק בני נוער בשעות נוספות, דהיינו, חל איסור מוחלט ולא ניתן לקבל היתר, להעסקת בני נוער ביום המנוחה השבועית.

הפסקות - לאחר 6 שעות עבודה חובה לתת לבני הנוער העובדים הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכן לפחות חצי שעה רצופה.

שכר עבודה - מעסיק מחויב לשלם לבני הנוער שכר שלא יפחת משכר המינימום הקבוע בחוק, השכר יחושב בהתאם לשעות העבודה שבוצעו בפועל. בנוסף לשכר העבודה, זכאים בני הנוער להחזר הוצאות נסיעה ממקום מגוריהם אל מקום העבודה ובחזרה.

 ביטוח לאומי - המעסיק חייב לשלם דמי ביטוח לאומי לבני נוער העובדים אצלו, ואסור לו לנכות אותם משכרם. כמו כן, אסור למעסיק לנכות משכרם של בני הנוער ביטוח בריאות. 

  אם כן, העסקת בני נוער בחופשת הקיץ מחייבת את המעסיקים במשק העבודה הישראלי לוודא כי זכיותיהם ותנאי העסקתם לא יופרו לצד שמירה על בריאותם הגופנית והנפשית. מעסיק בני נוער בחופשת הקיץ, דע לך כי העסקת בני נוער בניגוד להוראות חוק עבודת בני נוער גוררות בצידה סנקציות כספיות, ובמקרים מסוימים אף עולה לכדי עבירה פלילית.

 **כתבה זו נערכה כסקירה כללית ובלתי מפורטת, והיא אינה מתיימרת למצות את כל הוראות החוק בנושא של העסקת בני נוער. כמו כן, כתבה זו אינה אמורה להוות משום ייעוץ משפטי במקרה ספציפי כלשהו, ובכל מקרה ספציפי נחוץ ייעוץ משפטי פרטני.

 


  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בבת ים
כתב לוקאל 11/11/2019
אתר לוקאל 01/08/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
גל כהן. מגיע בשל לתפקיד
עולה על הגל
נעצר חשוד בתקיפות בת"א
מפגש ברוח 'קרמבו'
קריאה להפגין נגד הנת"צ
חשד לרצח קשישה בחולון
"הציבור אמר את דברו"
נבחרה מנהלת חדשה לאגף חינוך
מדליית העיר ירושלים
שחקני הפועל ירושלים בלשכת ראש העיר