בת ים

מעצבים עתיד

במסגרת מודל בת ים לחינוך הדור הבא יתקיימו שיעורי "עיצוב עתיד" בבתי הספר ובגנים, ומנטורים ומנחי עתיד ילוו את התלמידים לאורך השנה

כתב לוקאל 27/08/2018
לקרוא מהגן (צילום: דורות עיריית בת ים)

לאחר 13 שנים בהן "מודל בת ים לחינוך אישי" פעל בעיר בהצלחה רבה עיריית בת ים מציגה את "מעצבים עתיד" מודל בת ים לחינוך הדור הבא.

מודל זה, שיישומו יחל כפיילוט בשנת הלימודים הקרובה, יפותח על ידי עיריית בת ים וחברת SIT לליווי עסקים בהייטק, יציע חוויה לימודית חדשנית שטרם נראתה כמותה בישראל שתכלול שיעורי עיצוב עתיד וליווי מעצבי עתיד, האקתונים בנושאי החיים בעתיד ומפגשים מעוררי חלומות והשראה.

 שיעורי עיצוב עתיד

שיעורי עיצוב עתיד יתקיימו החל מהגן ועד התיכון, במשך שלוש שעות שבועיות, כאשר התכנים ישתנו בין הגילאים ויותאמו לשלב ההתפתחותי של הילדים ורלוונטיות לתחומי העניין שלהם.

בגן הילדים הדגש יהיה בהיכרות עם עולם הדמיון הפנימי, להכיר שהעולם הוא גדול וקורים בו דברים מעניינים, משחקים סביב מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול ואיך היית רוצה שהעולם יהיה.

בבית הספר היסודי יושם דגש על מיומנות אחרת על פי הגילאים ובהתאם להחלטות הצוותים החינוכיים בכל מוסד. בין המיומנויות שיושם עליהן דגש: פיתוח הדמיון, חשיבה יצירתית, פתרון בעיות ויזמות חברתית.

בחטיבת הביניים המיומנויות יהיו בדגש על מציאת חוזקות, כישורי מנהיגות, מסוגלות עצמית ופיתוח ביטחון עצמי.

בתיכון הדגש יהיה על פרקטיקות של יצירת חיבורים מעניינים וחשיבה על המשמעויות של מה שאתה לומד עכשיו לעתיד שלך. חיבור למקצועות שתרצה ללמוד בעתיד הקרוב, יזמות ומנהיגות חברתית, חיבורים לאקדמיה ולצבא.

ליווי מעצב עתיד

הליווי האישי יתקיים באופנים שונים: כחלק משיעורי עיצוב עתיד, בעזרת מנטורים ו-Case Managers ובאמצעות ועדות מייעצות בחטיבה העליונה.

דוגמה לאופן שבו תפעל ועדה מייעצת בתיכון: לתלמידי שכבה מסוימת באחד התיכונים בעיר תהיה ועדה מייעצת שמורכבת מחונך/ת בית ספרי/ת, נציג/ה מהנוער ומהצעירים, נציג/ה מההשכלה הגבוהה ונציג/ה מהקהילה, כאשר מטרתם העיקרית היא לעזור לכל אחד מהתלמידים והתלמידות לחשוב על עתידם, לתכנן אותו, לקחת אחריות ולקבל עצות טובות ותמיכה. החונך/ת הבית ספרי יפגש עם התלמיד או התלמידה באופן פרטני, ישוחח/ת עימם על מה שמעניין אותם, מה היו רוצה להכיר, במה היו רוצים להעמיק, מה היו רוצים לחזק אצלם בהיבט של מיומנויות עתיד, איפה היו רוצה להיות מעורב חברתית ועוד.

החונך/ת והתלמיד/ה יבנו יחד תוכנית עבודה שנתית כדי להגיע למטרות האישיות, החברתיות והמקצועיות של הילד/ה.

על בסיס תוכנית העבודה המשותפת תתכנס ועדה המורכבת מהחונך/ת הבית ספרית, נציג/ה מהקהילה, נציג/ה מהנוער או מהצעירים ונציג/ה מההשכלה הגבוהה. תפקיד הועדה יהיה לחשוב איך לסייע לילד/ה להתקדם לעבר מטרותיו/ה. הועדה תתכנס פעמיים בשנה יחד עם התלמיד/ה, כאשר בראש הועדה יעמוד החונך/ת.

האקתון - החיים בעתיד

האקתון "החיים בעתיד" יהיה אירוע למידה במרחבים שונים בעיר,  שבו כולם לומדים ועוסקים בעתיד החיים בעיר ובחשיבה על עיצוב חיי הקהילה העתידיים.

אירועי הלמידה יתקיימו לאורך כל היום במספר מיקומים שונים וישתתפו בהם כל תלמידי בתי הספר בעיר יחד עם תושבי העיר.

התלמידים והתושבים יעסקו בסוגיות חיים שונות כגון: איך ייראו רחובות בת ים בעתיד? איך יגורו אנשים בעיר העתיד?  איך אנשים יבלו בעתיד? איך אנשים יאכלו בעתיד?

כך לדוגמה במסגרת הלמידה במרחב חוף הים יעסקו התלמידים בסוגיות אקולוגיות ומה יקרה לים בעתיד. בבר יעסקו בחווית הבילוי העתידית, במסעדה יעסקו במגמות עתידיות בתחום האוכל המותאם אישית, מדפסות האוכל ומקורות מזון עתידיים. בבנק - איך תיראה כלכלת העתיד ועוד.

 

 

עוד בבת ים
חשבנו שיעניין אותך גם...
השקה טופ
בית המשפחה שספג פגיעה ישירה במושב משמרת
מצב הפצועים בבית שנפגע מרקטה במושב משמרת
תחת הנהלה חדשה
תחת הנהלה חדשה
פצוע בינוני לאחר דקירה במזרח ירושלים
בן 46 נפצע מדקירה במזרח ירושלים
שנת הלימודים נפתחה כסדרה
ילקוט לכל תלמיד
ילקוט לכל תלמיד
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
כפ"ס השתתפה ביום הלמידה החוץ גנית