אילת

מעלית כתנאי ל"מחיר למשתכן"

ועדת ערר: עיריית אילת רשאית לדרוש התקנת מעלית כתנאי להנפקת היתרים לפרויקט "מחיר למשתכן"

תמי מאור 17/07/2018
עו:ד ענת בירן (צילום: בני אדם)

חברת בנייה ביקשה היתר לבניית פרויקט "מחיר למשתכן" באילת, אולם העירייה התנתה האישור בהתקנת מעליות בבניינים. ועדת הערר לתכנון ובנייה מחוז דרום החליטה שהעירייה פעלה במסגרת סמכותה.

החברה מתכננת להקים 15 בנייני מגורים במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן" באילת. היא הגישה בקשות להיתרי בנייה, אולם הוועדה המקומית אילת דרשה שבבקשות ההיתר יסומנו מעליות. החברה ביקשה להסתפק בבניית פירי מעליות, כאשר המעליות עצמן יותקנו לאחר מכן על ידי הדיירים עצמם, והגישה ערר בטענה שדרישת הוועדה המקומית אינה חוקית.

לטענת החברה, יש מקום לתת משקל משמעותי לתנאי המכרז בו זכתה, במסגרת "מחיר למשתכן", ואשר בהתאם לתנאיו אין חובת התקנת מעלית, והמודל הכלכלי עליו התבססה והרווחיות הנמוכה מקשים מאד.

 הוועדה המקומית אילת, שיוצגה על ידי עו״ד ורד מאירוביץ׳, שותפה במשרד עורכי הדין ענת בירן, טענה שאין היא מהווה חותמת גומי להיתרים, ובסמכותה לדרוש התקנת מעלית.

 ועדת הערר ציינה בהחלטתה כי לאורך הליך הטיפול בבקשה הייתה החברה היזמית מודעת לדרישה להתקנת מעליות. בנוגע לחוקיות הדרישה ציינה ועדת הערר כי המחוקק הכיר בסמכות הכללית של מוסד הרישוי לדרוש התקנת מעלית, ובשיקול הדעת הנתון במסגרת הליך הרישוי, וקיבלה בכך את טענת עיריית אילת בנוגע לסמכותה להתנות היתרים בהתקנת מעליות.

 כמו כן קיבלה ועדת הערר את טענת אילת כי בניית מבנה מגורים מודרני בשכונה חדשה, תוך הסתפקות בפיר וללא מעלית, אינה בגדר פתרון תכנוני מיטבי. כמו כן ציינה הוועדה כי כפי שהיזם מבקש למצות את הזכויות האפשריות תוך שימוש כמעט בכל ההקלות האפשריות למיקסום רווחיה, טבעי וסביר שגם הועדה המקומית וועדת הערר יבקשו ליצור פתרון תכנוני מיטבי.

 הוועדה ציינה עוד כי מדובר בעלות מוערכת של 150 אלף שקל להתקנת מעלית. כאשר בכל בניין 13 דירות מגורים חדשות ב-4 קומות, ובהתחשב ביתרונות הכלכליים ליזם כתוצאה מאישור ההקלות, סבורה הוועדה כי מדובר בדרישה תכנונית ראויה.

 לסיכום ציינה ועדת הערר כי הוועדה המקומית פעלה בגדר סמכותה, והפעילה שיקול דעת ראוי כאשר אישרה את מכלול ההקלות שהתבקשו, ולצד זאת התנתה את הנפקת היתר הבניה בסימון מעליות במבנים, ודחתה את העררים.

 

עוד באילת
חשבנו שיעניין אותך גם...
תחת הנהלה חדשה
תחת הנהלה חדשה
מגדל העמק עם הקשישים
טרור העפיפונים וההצתות הוא טרור לכל דבר
"טרור העפיפונים וההצתות הוא טרור לכל דבר"
המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
נחנך המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
נפתחת ההרשמה לגני הילדים ולכיתות א'
מימין ילנה ראלף וגני צרווני
משיקים את החופש הגדול
החזיק 10 קג סמים מסוגים שונים
אישום: צעיר מרמת השרון החזיק 10 ק"ג סמים מסוגים שונים