אילת

מרגישים את אוגוסט בחופים

ממדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה עולה כי כ-63% מהחופים הוגדרו כנקיים, לעומת 74% במדד הקודם ו-59% בתקופה המקבילה

אתר לוקאל 26/08/2018
כך השאירה קבוצת מתרחצים את חוף מעיין צבי )צילום: דן בירון, המשרד להגנת הסביבה(

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לתאריכים 8 עד 21 באוגוסט 2018 עולה, כי כ-63% מהחופים שנבדקו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". אמנם שיפור מ-59.09% בתקופה המקבילה אשתקד, אך ירידה חדה מהמדד הקודם, שבו 74% מהחופים דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". מתחילת השנה 66% מהחופים נמצאו נקיים לפחות 70% מהזמן.

 הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד הן: בת ים, הרצליה, תל אביב-יפו, אשדוד ואילת.

החופים הנקיים ביותר בישראל הם: בצת, שבי ציון, ראש הנקרה, אכזיב, כזיב במטה אשר, נהריה דרום, הבונים, בית ינאי, נחל פולג דרום וגן לאומי פלמחים שבסמכות רשות הטבע והגנים, חוף צפון נתניה בסמכות עמק חפר, פולג צפון בנתניה, הרצליה דרום, הצוק ותל ברוך בתל אביב, חוף בת ים, אשדוד דרום, אשקלון צפון, ובאילת החופים מפרץ השמש, חברת החשמל, חוף אלמוג שמורה פתוחה צפון ודרום. יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן ממשיכים כמדי שנה לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים נקי, ויצאו בעונה זו בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד-פעמי - לא בים שלי!", הקורא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. את קמפיין ההסברה מוביל גם השנה גבי עמרני, עם סרטון הומוריסטי שיאיר זרקור על מצב החופים, ויזכיר לכולנו לקחת איתנו חזרה את כל מה שהבאנו לים, לא להשאיר פסולת בסביבתנו, ולא להגיע לחופים עם כלים חד פעמיים. במסגרת קמפיין הקיץ נערכים אירועים בערי החוף, ביקור על ספינת המחקר MedEx של אקואושן, ניקיון הים באמצעות צוללנים ומבצעי ניקוי חופים בשיתוף הציבור.

 תוכנית "חוף נקי" היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה, המופעלת משנת 2005. מטרת התוכנית היא למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת.

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו - וגם בישראל. לפי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פסולת פלסטיק ובישראל נמצא שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה.

מקור לפחות 60% מהפסולת בים ובחופים בישראל במקורות יבשתיים: ציבור המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כגון בקבוקי שתייה, כלים חד פעמיים, קשיות שתייה, שקיות ניילון, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. פסולת נוספת מצטברת בחופים משפכי נחלים או מפלט ים, שכולל במקרים רבים פסולות שנשטפו מחופים אחרים ונסחפו בזרמי הים, לעתים למרחקים ארוכים.

הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים, ואף מפגע אסתטי. שקיות ניילון וחלקי פלסטיק צפים במים או מצטברים בקרקעית הים, ופוגעים ביצורים ימיים שונים (לדוגמה על ידי היכרכות סביב סנפירים, כיסוי פיזי של בעלי חיים צמודי קרקעית, חנק או חסימות מעיים של בעלי חיים הטועים לחשוב שמדובר במזון).

 

  

עוד באילת
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסכמי איחוד בין המועמדים
ברק בכר מאמן הפועל בש יתחיל לבשל בקרוב במטבח חדש
מבישולים על המגרש לבישולים במגרש הביתי
מה ה-zone שלך?
מה ה-"zone" שלך?
אוניברסיטת חיפה למען הלוחמים
גבר נדקר בפתח תקווה
הכנס השלישי של להב רעננה
הכנס השלישי של להב רעננה
כתב אישום בגין הריגת צעיר
קולנוע "לב" צפוי להיסגר בסוף השנה