אילת

מנציחים את "מר תיירות"

פסל בדמותו של "מר תיירות" – אהרון דקל (דקס) הוצב בחזית מרכז התיירות

כתב לוקאל 05/11/2018
חנוכת הפסל (צילום: דוברות עיריית אילת)

בחזית מרכז התיירות נחנך בשבוע שעבר, פסל ברזל בדמותו של מי שכונה - "מר תיירות" - אהרון דקל (דקס) ז"ל, שהלך לעולמו לפני שנתיים לאחר מאבק ממושך במחלה. חברו להחלטה ראש עיריית אילת לשעבר – גדי כץ, ראש העירייה הנוכחי – מאיר יצחק הלוי שקידם את היוזמה ואבי אלה חברו הקרוב ביותר של דקס ופסל מחונן אשר הרים את הכפפה ובמשך תשעה חודשים יצר פסל ברזל מופלא בדמותו של דקס הניצב על סלע גרניט. "לא היו לי ספקות לגבי החומרים – ברזל ואבן קשה אפיינו לחלוטין את דקס" אמר אבי אלה. "את הנשמה, החיוך הנצחי והעיניים המחייכות הצליח אבי אלה להעביר בשלמות לפסל הברזל שיצר" אמרה אביבה דקל – רעייתו של דקס. במעמד חנוכת הפסל העניק אבי אלה לאביבה את הפסל בדגם קטן יותר.

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, שהסיר ביחד עם אבי ואביבה את הלוט אמר: "לצד האהבה הגדולה לאילת ולתיירות, הייתה לדקס נשמה של אומן, הוא אהב מוזיקה, אהב ארכיאולוגיה, אהב לפסל ולצד עבודתו כמסגר פיסל כבר אז בברזל. זוהי מנגינת חייו, חותם שהוטבע בעירנו". אני שמח להיות חלק קטן באמירה הגדולה להנצחתו של דקס הגדול".

אהרון דקל דקס הגיע לאילת בשנת 1967 אחרי מלחמת ששת הימים בה היה מגויס משך ששה חודשים. כשחזר לחיפה אחרי השחרור מצא את בית המלאכה למסגרות בניין שהיה בבעלותו, מרוקן מכל המכונות שהיו בו. אז גמלה בלבו ההחלטה לשנות מקום ולהתחיל מחדש. ביחד עם אשתו אביבה ושני ילדיהם איילת וצחי, עברו לאילת בזכות אהבתו של דקס לים. דקס מצא אז עבודה במרינה של אילת כמסגר צוללן שהציב את היסודות מתחת למים ובלילות עבד בהקמת גדר הביטחון בין ירדן לאילת.

"היו ימים נפלאים – חברים, שמחה, עבודה מספקת וילדים שגדלו באווירה המיוחדת של אילת של אז" סיפרה אביבה בהתרגשות והוסיפה, כי ההתחלה של דקס כאיש עסקים הייתה מקרית לגמרי. "יום אחד עבר ליד המקום בו עומד כיום מרכז התיירות, שהיה אז מגרש עליו ניצבו חורבות שנקראו אורוות הסוסים, זיהה את הפוטנציאל והגה את המיזם הראשון שלו והקים על החורבות את מרכז התיירות שבו ניצב החל מאתמול (א' 28.10) הפסל המופלא שיצר אבי אלה בדמותו. מלון 'אדומית' שהקים במרכז התיירות היה גם ההתחלה שלו בענף המלונאות. אחריו הגיעו פרויקטים רבים נוספים, נביעות 82, המשביר המרכזי, מרכזי קניות שונים וחברת ניהול שהקים וניהל באמצעותה מספר בתי מלון. משנבחר ליו"ר התאחדות בתי המלון עבד ללא לאות לביסוס והרחבת התיירות באילת, הביא תיירים מארצות שלפני כן לא שמעו על אילת ומשקיעים שהקימו עוד ועוד בתי מלון ואילת הייתה לממלכת תיירות בקנה מידה בינלאומי. 18 שנים עבד וטרח בשכר של שקל לחודש והביא כל הזמן רעיונות חדשים והעבודה השתלמה והתיירות פרחה. משהרגיש שהוא לא בריא ונאמר לו שהוא חולה בפרקינסון פרש מהתאחדות בתי המלון, מבלי שאיש ידע את הסיבה האמיתית. כעבור 13 שנים של מאבק במחלה נפטר ונקבר באילת,  העיר שהייתה עבורו, האהבה הגדולה של חייו והמשפחה שלו ושממנה סרב להיפרד למרות הצעות עבודה מפתות בכל העולם". דקס הותיר אחריו אישה, שני ילדים, שבעה נכדים והרבה מאד חלומות.

בשבוע שעבר, כאמור,  הוסר הלוט מעל הפסל והאנדרטה שהוצבה במרכז התיירות, שהיה כאמור הפרויקט הראשון של דקס וצופה על הכביש המקשר את אילת עם עקבה מצד אחד וסיני מצד שני. "אלה קשורים למיזם האחרון של דקס, אותו לא הצליח להגשים – הפיכת אילת לריביירת הים האדום - מצרים אילת ועקבה" סיכמה אביבה.

 

עוד באילת
כתב לוקאל 03/10/2019
כתב לוקאל 20/08/2019
מחזקים את אילת
כתב לוקאל 08/07/2019
גן חורב באילת
כתב לוקאל 23/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצר חשוד בביצוע מעשה מגונה בנערה
הרב דר מיכאל לייטמן
הו ירושלים, ירושלים
נערכים לאכיפת חוק האופניים
טיסות מחיפה ורמון לאירופה ללא אגרות
שר העבודה והרווחה חיים כץ הגיע לביקור בלשכתו של ראש עיריית פתח תקווה
בפתח תקווה מקדמים את רווחת התושבים
שאול דור נגד רפי סער
מאות צפויים להשתתף בטריאתלון בראשון לציון
מאות צפויים להשתתף בטריאתלון בראשון לציון
פינוי בינוי ראשון בקדימה-צורן
פרויקט ההתחדשות העירונית הראשון בקדימה צורן