אילת

האונס הקבוצתי בהרצליה: החשוד המרכזי נהרג בקטטה

החשוד המרכזי באונס הקבוצתי לכאורה של נערה בת 17 בהרצליה לפני שנתיים, נהרג במהלך קטטה עם צעיר משועפט במלון דירות באילת."אין שמחה, אך יש תחושת הקלה, שהיא לא צריכה לפחד להיתקל בו ברחוב", אמרה עורכת דינה של הנערה

מיכאל פרוסמושקין 01/05/2019
זירת הקטטה שאילת (צילום: משטרה)

החשוד המרכזי באונס הקבוצתי של נערה, בת 17 מהרצליה, לפני כשנתיים נרצח בשבוע שעבר במהלך קטטה באילת.


האירוע האלים התרחש ב - 24 באפריל, סמוך לשעה חמש בערב, אז התקבל דיווח על קטטה במלון דירות "בית אורן" באילת. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות מד"א ומשטרה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח יוספטל שני פצועים כבני 20 במצב אנוש וקשה כשהם סובלים מפציעות חודרות בפלג גופם העליון.


"כשהגענו למקום הובילו אותנו למסדרון בקומה הראשונה של הבניין - שם ראינו שני גברים שוכבים", סיפר פראמדיק מד"א ניר יפת. "אחד מהפצועים היה מחוסר הכרה ומיד התחלנו לבצע בו פעולות החייאה, בעוד הפצוע השני היה בהכרה. העלנו אותם במהירות לניידות לטיפול נמרץ והם פונו בדחיפות לחדר הטראומה בבית החולים בעיר כשמצבו של אחד אנוש והשני קשה". בהמשך נמסר על מותו של אחד הפצועים - בן 23, שבמקור התגורר בהרצליה אך לפני זמן מה עבר להתגורר באזור הדרום.  המעורב השני, תושב שועפט בן 24, נפצע כאמור באירוע ומעצרו הוארך עד 5 במאי. החשד הוא כי הקטטה פרצה בעקבות ויכוח הקשור לצעירה, שהינה ידידתו של הקורבן. שוטרי תחנת אילת סגרו את הזירה ופתחו בחקירה שפרטיה תחת צו איסור פרסום.


השבוע התברר כי הצעיר שנהרג באירוע הינו החשוד המרכזי בפרשת האונס הקבוצתי שהתרחש באפריל 2017 בהרצליה. במסגרת הפרשה נעצרו אז ארבעה צעירים: שלושה מהם נחשדו ישירות באונס הנערה לכאורה והצעיר הרביעי נחשד כי היה נוכח בדירה בה התרחש המקרה ולאחר מכן שיבש את החקירה. השלושה נחשדו כי נתנו לנערה, שלה הייתה היכרות מוקדמת עם אחד מהם, סם בתוך משקה ואז אנסו אותה לכאורה במשך מספר שעות תוך שאזקו אותה באזיקים ואף גרמו לה לחבלות במהלך האקט המיני. החשודים מצידם  טענו כי כל המעשים בוצעו בהסכמה מלאה. לאחר ימי חקירה ארוכים, החשודים שוחררו מהמעצר לאחר שהחוקרים התקשו לגבש תשתית ראייתית כנגדם, בין היתר נוכח מצבה הנפשי של הנערה והקושי בעקבות כך לגבות ממנה עדות מלאה וכן לבצע עימות בינה לבין החשודים.


הפרשה עוררה סערה ציבורית גדולה מצד אחד נוכח חומרת החשדות ומצד שני לאור ההחלטה לשחרר אותם מהמעצר. שילוב הדברים הוביל הן למחאה ברשתות החברתיות כנגד רשויות האכיפה והן לקמפיין תמיכה בנערה, בהשתתפות מפורסמים רבים, במטרה לגייס כספים למימון טיפול פסיכולוגי עבורה.


לאחרונה החליטה הפרקליטות, נוכח שיפור במצבה הנפשי של המתלוננת, להחזיר את התיק למשטרה לצורך ביצוע השלמות חקירה. "התלונה הוגשה לפני כשנתיים סמוך לקרות האונס. בשלב מסוים החקירה לא יכלה להמשיך ולהתקדם בשל מצב נפשי מאוד קשה של המתלוננת", ציינה עו"ד יערה רשף המייצגת את המתלוננת. "לאורך כל הזמן הזה עמדנו בקשר עם הפרקליטות ועכשיו, אחרי שחלפו שנתיים והזמן עושה את שלו, לצד תמיכה וטיפולים,  המצב הנפשי שלה השתפר ברמה כזאת שהיא כן מסוגלת לשתף פעולה עם חידוש החקירה. מאחר והחשוד המרכזי מת, הבקשה שלנו מהפרקליטות היא שלא לסגור את התיק כי החשוד המרכזי מת. יש כאן עוד שלושה חשודים אחרים שצריך למצות איתם את החקירה כי אנחנו חושבות ומאמינות שצריך להגיש בתיק הזה כתב אישום".


בכל הנוגע למותו של החשוד, אמרה עו"ד רשף: "אין שמחה מצידנו על מותו של אדם, גם אם הוא ביצע את העבירה החמורה ביותר עלי אדמות וגם אם הוא עשה את המעשה המחריד ביותר עלי אדמות. "זה שיש תחושת הקלה, שהיא לא צריכה לפחד להיתקל בו ברחוב, אכן יש תחושת הקלה אבל מתחושת ההקלה ועד לשמחה -  המרחק ארוך. ראיתי תגובות של כל מיני קבוצות פמיניסטיות שמרימות כוסית נוכח מותו, אנחנו לא חלק מהפסטיבל הזה. יש תחושת הקלה כי היא לא תצטרך לחשוש להיתקל בו ברחוב כי הוא היה השכן שלה".


עוד נודע כי בימים הקרובים תתקיים פגישה בין המשטרה לפרקליטות ובמהלכה יתקבלו החלטות לגבי התיק.


עוד באילת
מיכאל פרוסמושקין 30/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 24/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 22/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 17/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
"ותרעד האדמה"
חורף מסוכן
עובדי עיריית הרצליה בטיול בבאר שבע
עובדי עיריית הרצליה מטיילים בבירת הנגב
במסוק  לצנתור
במסוק לצנתור
פסולת אלקטרונית
זכויות לפינוי הפסולת האלקטרונית – ללא עלות
לא בונים בשרון
לא בונים בשרון
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
"הקמת התחנות מסכנת את בריאותם של 350 אלף תושבים"