אשדוד

לראשונה בישראל: הקפאת גרורות סרטן בכבד

המרכז הרפואי זיו ביצע ניתוח חדשני להקפאת גרורת סרטן בכבד בעזרת טכנולוגיה מתקדמת של חברת IceCure Medical הישראלית

כתב לוקאל 03/04/2018
לראשונה בישראל: הקפאת גרורות סרטן בכבד
ניתוח הקפאת גרורות הסרטן צילום: מרכז רפואי זיו

שימוש בטכנולוגיה מתקדמת להקפאת גרורה סרטנית בכבד באמצעות חנקן נוזלי, נעשה לראשונה בישראל על ידי ד''ר יבגני סולומונוב, מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו בצפת כחלק מניתוח במטופל עם סרטן שניוני -גרורות בכבד של סרטן ממקור סרטני במעי גס.

המטופל, בשנות ה־60 לחייו, חלה לפני מספר שנים בסרטן המעי הגס וטופל באמצעות הקרנות וכימותרפיה, אך לאחרונה המחלה חזרה ונמצא כי קיימות גרורות בכבד. הצוות הרפואי בזיו ניתוח את המטופל ,לכריתת האונה השמאלית של הכבד, ועל חלק הכבד הנותר בוצע הליך רפואי חדשני- ''קריותרפיה''– הקפאה של הגרורות באמצעות מיכשור ProSense מיוחד, שפותח ויוצר על ידי חברה ישראלית ''IceCure Medical''. 

לאחר שנכרתו הגידולים העיקריים בכבד של המטופל, השתמשו הרופאים במהלך הניתוח בניצוחו של ד''ר סולומונוב, מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו, בשיטת ההקפאה, בכדי להשמיד את הגרורות. הרופאים חיברו מחט חד־פעמית לחולה והזרימו לתוכה חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. בשיטה חדשנית זו, יוצרת המחט העברת קור, באמצעות מעין כדור קרח ,המועבר לגרורה וכתוצאה מכך מושמדים התאים הסרטניים הנגועים. הודות לשימוש בקרח, המטופל גם אינו חש בכאב.

לדברי ד''ר סולומונוב, קריותרפיה היא שיטה המשתמשת בקור קיצוני כדי להקפיא ולהרוג תאים המרכיבים רקמה סרטנית בצפיפות מסוימת ובכך חוסכת כריתה של האיבר כולו ''הטכנולוגיה החדשה מאפשרת השמדת התאים הנגועים באמצעות קור, במקום כריתת חלקים נוספים, שתסכן את יכולת התפקוד של הכבד. האלטרנטיבה שבחרנו מספקת צרכים אונקולוגים תוך שימור נפח רקמה פונקציונלית של הכבד שנותר לאחר הניתוח. הטיפול הינו שווה ערך לכירורגיה, אך מהווה תחליף לכריתה מורחבת של הכבד במקרים המתאימים לכך. האזור המוקפא מאוד ספציפי וממוקד, ודורש תכנון מוקדם ומדויק של הניתוח , ההופך במינוס 196 מעלות לנמק המתמוסס ונעלם מבלי לגרום נזק לרקמה הבריאה המקיפה אותו. שיטה זו מסייעת לנקות לחלוטין את הכבד מהמחלה הממארת''.

לאחרונה פורסמו מחקרים המראים כי כתוצאה מהטיפול בהקפאה, 'מתעוררת' מערכת החיסון, תוקפת והורגת את התאים הסרטניים שעוד נותרו. טיפול זה נוסה בעבר על חולים בסרטן שד וכליה, אך זו הפעם הראשונה בישראל שהטיפול מבוצע בסרטן הכבד, שנחשב מורכב מאוד לטיפול. במקרים בהם אין צורך בניתוח של כריתה, ניתן לבצע את הטיפול ה'קריותראפי' ללא צורך בהרדמה כללית, ללא תפרים וללא חתכים בגוף המטופל. עדיין נדרש מעקב אחר החולה באופן סדיר, כמו כל חולה אונקולוגיה.

IceCure Medical הינה חברת ביוטק ישראלית, הממוקמת בקיסריה ועוסקת במחקר, פיתוח ושיווק של מכשור רפואי לטיפול בגידולים (שפירים וסרטניים). החברה פיתחה מוצרים לטיפול זעיר פולשני בגידולים בשד וגידולים אחרים באמצעות הקפאת הגידול כחלופה לניתוח בבית חולים. הטכנולוגיה מהווה חלופה זעיר-פולשנית יעילה להתערבות ניתוחית להסרת הגידול, על ידי הליך קצר יחסית. המערכת משווקת ונמכרת בעולם, לאחר שקיבלה אישורי FDA ו-CE. מכשיר ה- ProSense מיועד לטיפול בגידולים בשד, כליה, ריאות, כבד ועצמות .

 


עוד באשדוד
חשבנו שיעניין אותך גם...
קמפוס מכללות צהל יוקם בפאתי קריית מנחם
קמפוס מכללות צה"ל יוקם בי-ם
תחנת האוטובוס לא בשימוש. התושבים דורשים חניה
מדוע זועמים תושבי רחוב הדר בהרצליה?
פצוע מדקירות בשלומי
צעיר נפצע מפיצוץ מטען בצפון הארץ
מפגש הסייבר ברעננה
אישום: ביצעו מאות הונאות בכרטיסי חיוב
שתיים ממתנדבות עמותת אור ירוק
כמה מהנהגים מתעסקים בטלפון בזמן נהיגה?
מיתר שוורץ עם הצוות המקצועי
בואו לגדול בכיף