אשדוד

ב(ע)ין השורות

פרשת במדבר – חסרים לנו יהודים

הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 17/05/2018
ב(ע)ין השורות

כמה יהודים יש בעולם? 13 מיליון? אם נהיה נדיבים נאמר 14 מיליון. כמה יהודים היו בעולם לפני מלחמת העולם השנייה? המספר נע כנראה סביב ה-19 מיליון. אז אם נפחית את ששת המיליונים שהושמדו בשואה, נגיע ל-13 מיליון – בדיוק כמו המספר שלנו היום. אז השאלה הגדולה היא: להיכן נעלמו כל היהודים האבודים? או, ליתר דיוק, מדוע ב-60 השנים האחרונות לא הצלחנו להשלים את מספר היהודים למספר שהיה לפני המלחמה?

האמת היא, שכולנו יודעים את הסיבות. הצלחה, שפע ורמת חיים המעודדים אנוכיות מתוחכמת – למה שנוציא כסף על ילדים אם אנחנו יכולים להוציא אותו על עצמנו? כל אלו עודדו את הדבקות בתכנון ילודה ואי-התרבותה. למעשה, בממוצע של 1.8 ילדים למשפחה יהודית אנחנו אפילו לא משלימים את עצמנו.

בנוסף, קיימת ההשפעה ההרסנית של ההתבוללות. אם כל יהודי אמריקני שני מתחתן עם גויה, איזה סיכוי יש לנו להגדיל את מספר היהודים?

זה נכון, שמאז ומתמיד יהודים אף פעם לא היו מודדים איכות בכמות. ה' עצמו אמר זאת לעם ישראל: "לא מרובכם חשק ה' בכם כי אתם המעט מכל העמים". אולם זה לא אומר שאנו צריכים להיות שאננים על היעלמותם של יהודים. אנו קוראים בספר במדבר כיצד השם ציווה לערוך מפקד אוכלוסין בקרב העם היהודי. לא משנה מה גודל הזקן שלנו או איזו כיפה אנו לובשים (או שלא), בסופו של דבר ה' מנה את כולנו. כי כל אחד ואחד יקר לו. אז אם הקב"ה מוקיר כל יהודי ויהודי, כיצד אנו יכולים לראות את הדברים אחרת?

לפני מספר שנים, כאשר נשאל מנהיג חשוב מן הקונגרס היהודי העולמי בנושא אם אינו מודאג מן התחזיות המפחידות שהושמעו אז לגבי התכווצותה המספרית של האוכלוסייה היהודית. תשובתו הייתה שכנראה תהיה לנו קהילה יהודית קטנה יותר, אך היא תהיה חזקה יותר. כי אלה ששרדו את ההתבוללות והתנגדו לה יהיו יהודים גאים ומחויבים ליהדותם.

לא יכולתי לנמק את העניין, אך הפריעה לי מאד הגישה האדישה לכאורה שנאמרת בטון כה עובדתי ויבש.

התורה אומרת שכל יהודי הוא מספיק חשוב עבור ה' כדי לספור אותו. תורת החסידות מלמדת שלכל אחד מאיתנו יש נשמה שהיא חלק ממשי מאלקים. איבדנו ששה מיליון יהודים בשואה, ומנהיג יהודי אומר "אז מה"?

רק עכשיו אנשים מתחילים להפנים, איזה איש חזון היה הרבי. בשנות החמישים, בתחילת מנהיגותו, הרבי יזם את המושג של שליחות. הוא שלח רבנים צעירים ונשותיהם למקומות רחוקים, הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינה רוחנית. אפילו בשנות השישים והשבעים, תנועות יהודיות אחרות לעגו וגחכו למשמע הרעיון. הם לעגו לרעיון לשלוח זוגות דתיים צעירים למקום כמו אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. "יאכלו אותם שם לארוחת בוקר" הם גחכו. "אין לו שום סיכוי לשנות משהו", "הם אפילו לא יוכלו להישאר דתיים בעצמם", ועוד אמירות ספקניות ולעגניות מסוג זה.

אולם אינכם צריכים להיות מקצועיים בשליחות כדי לקרב יהודי אחר אל היהדות. הביאו חבר/ה לבית הכנסת ויידעו את הרבנים על בואם. הם כבר יקבלו אותם ויסבירו להם פנים. אינך צריכה להיות רבנית (אשת רב) כדי להזמין משפחה מרוחקת אל ביתך לסעודת שבת. לַמדי מישהי אחרת את מה שאת כבר יודעת. אתה יכול להיות מורה ומשפיע גם אם אינך רב. למעשה, יהודים שאינם מכירים את היהדות, לעיתים קרובות חוששים ממפגש עם רב וזקוקים לחבר שיתמוך בהם רגשית ויעשה את כניסתם לחיי היהדות חלקה יותר.

בעזרת השם, אנחנו נגשים את אחריותנו וזכותנו לעזור לשקם את הדור האבוד ואת קהילות מזרח אירופה שנעלמו. בעזרת השם, העם שלנו יהיה חזק וגם יגדל בכמות, עד שכל יהודי אבוד ימצא את מקומו, יעמוד וייספר בתוך עמנו.

 

עוד באשדוד
ב(ע)ין השורות
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 19/07/2018
הפרעה כפייתית
ד''ר מרק רויטמן 18/07/2018
אתר לוקאל 18/07/2018
בילי בסרגליק 12/07/2018
אתר לוקאל 11/07/2018
אתר לוקאל 11/07/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
לראשונה בתולדותיה, הפועל רעננה בחצי גמר גביע המדינה
לראשונה בתולדותיה, הפועל רעננה בחצי גמר גביע המדינה
210 מלש"ח יועברו לחקלאי הגליל
ישיבה בשידור חי
ישיבה בשידור חי
פרסום תחת ביקורת
פרסום תחת ביקורת
טקס אזכרה במלאות ארבע שנים לנפילת הדר גולדין
מאות בטקס אזכרה להדר גולדין
נעצרו חשודים בשוד אלים על רקע סכסוך עסקי
נעצרו חשודים בשוד אלים
תושבי מודיעין חשים ביטחון
ראש עיריית כפר סבא השתתף בדיון ועדת הפנים בכנסת על המשך כהונת הותמל
ראש עיריית כפר סבא השתתף בדיון ועדת הפנים בכנסת על המשך כהונת הותמ''ל