אשדוד

מהפכה בעולם הבריאות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית – מבוטחי קופות החולים יוכלו לרכוש תרופה בכל בית מרקחת שיבחרו

כתב לוקאל 13/06/2018
רכישת תרופות בכל בית מרקחת (תמונה להמחשה iclipart)

הצעת חוק שהובילו הסתדרות הרוקחים וח"כ עודד פורר עברה הבוקר (רביעי) ברוב של 53 תומכים וללא מתנגדים וקובעת כי קופת חולים תאפשר לחבריה לממש מרשם שניתן על ידי רופא הקופה בכל בית מרקחת, ולשם כך תאפשר לתת גם מרשם שאינו דיגיטלי לחבר שמעוניין בכך. עוד מוצע כי קופת החולים תממן את ההשתתפות במחיר התרופה גם אם נרכשה בבית מרקחת שאינו של הקופה או נותן שירותים מטעמה.

ח"כ פורר, מגיש הצעת החוק אמר כי, "במצב הקיים צריך להגיע לבית מרקחת מרוחק מהבית למרות שישנם בתי מרקחת קרובים לביתו של הצרכן. מדוע שקופת החולים ורשתות הפארם יחייבו את הצרכן לרכוש היכן שהן מחליטות? הצעת החוק הזו תסייע בראש ובראשונה לקשישים ולאותם אנשים המתקשים להתנייד ולהגיע לבתי המרקחת מרוחקים. בנוסף הצעת החוק תיתן מרווח נשימה לכל בתי המרקחת העצמאיים שיוכלו להגיע לקהל לקוחות חדש".

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי, "בעבר כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים והצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מהסכמים אלה ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות. בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור את שעריהם, ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת ששייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה. לאחרונה החלו קופות החולים לנפק מרשמים דיגיטליים דרך המחשב. המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים ואינו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ".

 בישראל, ניתנים בכל שנה על ידי רופאים עשרות מיליונים של מרשמים לתרופות כשההערכה היא שמדובר בין 80 ל-100 מיליון מרשמים. כידוע, המרשמים נרשמים למטופלים בקופות החולים, בבתי החולים ובמרפאות פרטיות. ואילו ציבור המטופלים מקבל את תרופות המרשם רק בבית מרקחת או בבית חולים (חריגים שוליים). המצב כיום הוא שבבתי המרקחת בבעלות הסקטור הפרטי, התנאי לקבלת התרופה על ידי המטופל, הוא קיומו של הסכם בין בית המרקחת עם הקופה. למי שאין הסכם, גם אם יש את התרופה בבית המרקחת אין אפשרות לנפק את המרשם. הצעת החוק באה לשנות מצב זה

מהסתדרות הרוקחים נמסר: "מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק לתיקון חוק בריאות  ממלכתי - ממוש מרשם בכל בית מרקחת. תיקון החוק יביא הקלה משמעותית לציבור המטופלים ובני משפחותיהם . אין שום סיבה ממשית להגביל את המטופל ואת בני משפחתו בשיטות שונות, בקבלת התרופה. המהלך יאפשר למטופלים שירות זמין מקצועי  ודיסקרטי בכל בית מרקחת. אנו משוכנעים שקופות החולים ומערכת הבריאות בכללותה יאפשרו שירות תרופתי טוב יותר לצרכני התרופות.  הסתדרות הרוקחים בישראל נאבקת במשך שנים  למען זכותו האלמנטרית של המטופל לקבל שירות תרופתי מקצועי זמין ואיכותי בכל בית מרקחת ללא הטלת הגבלות  מסיבות לא ענייניות המוטלות על המטופלים. החולה זכאי לקבל את התרופות בכל בית מרקחת.  אנו קוראים לוועדת הבריאות משרד הבריאות ומשרד האוצר  לסייע לקידום מהיר של החוק ולהביא את החקיקה לידי סיום עוד במושב הנוכחי".

 

עוד באשדוד
חשבנו שיעניין אותך גם...
בן קיסר
ים של פעילויות לחופש הגדול באושילנד כ"ס
השיטור הימי חילץ גבר שהיה בסכנת חיים
פעילות גיבוש של מורי אלון
יש להם פוטנציאל
חודש האופניים ברעננה
השקת קמפיין מותג חדש לגברים
חשד: נהג בשכרות ועם רישיון פג תוקף משנת 2015
״פטריות קונים רק בסופר"
גבירותיי ורבותיי, מהפך!