אשדוד

משפחה בדיכאון

ד''ר מרק רויטמן 04/07/2018
משפחה בדיכאון
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

שאלה:

לפני כשלוש שנים בעלי אובחן כחולה בדיכאון. עברנו כמה שנים שחורות עד שהסכים להיבדק. רק בעקבות אבחון של בעיות התנהגות של בנינו, כאשר כבר לא הייתי מסוגלת להתמודד בשתי החזיתות, ואיימתי בגירושין, הוא נבדק בעצמו, וקיבל טיפול תרופתי שעזר מאוד.

מאז השיפור הראשון במצבו של בעלי היו נפילות נוספות, בכל פעם בגלל שהיה מפסיק לקחת את התרופות על דעת עצמו. בעקבות איומים שלי, הוא היה חוזר לקחת כדורים, ומצבו היה משתפר.

בימים האחרונים שוב חשתי בהתדרדרות, ושאלתי אותו אם הוא לוקח את הכדורים. הוא הודיע לי שהפסיק לפני שבועיים, אך טוען שההרעה במצבו היא בגללי, ולא בגלל הפסקת הכדורים. אני בעצמי כבר מתחילה לחוש שחיקה וייאוש. האם יש דרך להסביר לו? האם אנחנו צריכים טיפול זוגי? אולי אני זאת שצריכה טיפול?

תשובה:

מצב דיכאוני בדרך כלל מתפתח אצל אנשים בעלי מבנה אישיות כזה, שעושה אותם מועדים לפתח דיכאון עם סממנים קליניים - קשים יותר או קשים פחות. כל אדם יוצר סביבו, בצורה לא מודעת, מערכות יחסים שמתאימות למבנה האישיות שלו ולמצב רוחו.

בן אדם עם נטייה אישיותית לדיכאון ייצור בבית או בעבודה יחסים כאלה, שבמוקדם או במאוחר יביאו אותו למצב דיכאוני, או יצדיקו עבורו מצב דיכאוני קיים.

ברור שהסובבים - בני משפחה, עמיתים בעבודה, חברים - הופכים למשתתפים בצורה לא מודעת בהפקה של הדרמה הפרטית של אותו אדם דיכאוני, או מועד לדיכאון.

לעיתים גם המשתתפים האחרים מוצאים לעצמם תפקידים במחזה הזה, שהופך להפקה משותפת של כל הסביבה הקרובה. לאחד יכול להתאים במחזה הזה תפקיד של רודן, לאחר תפקיד של קורבן, לשלישי תפקיד של מרפא או שופט.

ה"מחזה" הזה הוא החיים עצמם. הכול בו אמתי. אף אחד לא "עושה את עצמו". זה שסובל מדיכאון - סובל באמת - עם כל השינויים הפיזיולוגיים והפסיכולוגיים של דיכאון קליני.

טיפול תרופתי משפר את המרכיב הפיזיולוגי של הסבל אצל האדם הדיכאוני, אבל הוא אינו מפחית את הצורך שלו להגשים את התסריט הפנימי הדיכאוני שלו במציאות.

לכן, בתירוצים שונים הוא יפסיק את התרופות כאשר הן מתחילות לעזור לו פיזית, אך מפריעות להתפתחות המחזה הפנימי הלא מודע שלו. בדרך כלל בני הזוג והילדים הם בין הנפגעים העיקריים בדרמה הזאת, שכבר מזמן אינה אישית של הסובל מדיכאון - אלא הופכת להיות של כל המשפחה.

 לגבי טיפול זה אומר שהמטפל צריך להתייחס לכל הרמות של הדרמה המשפחתית: גם לסבל הנפשי והפיזי של כל אחד מהמשתתפים וגם לאינטראקציה בין כול בני המשפחה.

www.psych.co.il

dr.roitmanm@gmail.com  

 

עוד באשדוד
אתר לוקאל 16/09/2018
אתר לוקאל 16/09/2018
אתר לוקאל 12/09/2018
ב(ע)ין השורות
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 12/09/2018
לצום בהיריון או לא?
אתר לוקאל 12/09/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
הושמדו מאות קג דגים שהוחזקו לאל קירור
הושמדו מאות ק"ג דגים שהוחזקו ללא קירור
הוארך מעצרו של מאמן הכדוריד החשוד בעבירות מין בקטינות
הוארך מעצר מאמן הכדוריד החשוד בעבירות מין בקטינות ברשת
הביעו הזדהות
הביעו הזדהות
חזרו ללימודים
רעננה מצטרפת למאבק המחאה נגד חוק הפונדקאות
מחאת הלהט"ב גם ברעננה
סוסות שעברו התעללות פונו בצפון
DECATHLON מגיעה לכפ"ס