אשדוד

מגנים על הבית משריפה

אתר לוקאל 08/08/2018
מגנים על הבית משריפה
יוני אבני (צילום: אילן בשור)

הקיץ כבר כאן ועמו גוברת הסכנה לשריפות בבית ובשטחים פתוחים. תחזוקה נכונה ושמירה על כללי בטיחות פשוטים יכולים למנוע שריפה מבעוד מועד, ומערכות גילוי וכיבוי אש תקינות יכולות למנוע נזק רב ברכוש ובחיי היקרים לנו.

 שבעה כללי בטיחות שיעזרו לך להגן על הבית והגרים בו מפני סכנת שריפה:

 1. יש לבדוק שמערכות החשמל והגז תקינות ובטיחותיות. בידקו שהשקעים אינם רופפים ושאין חוטים המחוברים באופן רעוע. רצוי להזמין באופן תקופתי בעלי מקצועי לבדוק שהמערכות תקינות ומחוברות כראוי. ריח לא נעים, שינוי בצבע של שקע חשמל או ניצוצות ממכשיר חשמלי עשויים להצביע על תקלה חשמלית שעלולה להתפתח לדליקה.

2. רכשו אך ורק מוצרי חשמל שעומדים בתקן הישראלי. כל מוצר שמתחבר לחשמל, כולל כבלים מאריכים ומפצלים, צריך לעמוד בתקן ולהיות מסומן בתו תקן ישראלי.

3. אל תשאירו אש גלויה או מכשירי חימום ללא השגחה – לאחר בישול, שימו לב שאתם מכבים את האש ואת הגז. אם אתם מעשנים, אל תשאירו סיגריה דולקת במאפרה שלא לידכם. יש להימנע מהשארת אביזרי חימום לצד חומרים דליקים כמו בדים או ניירות.

4. ודאו כי קיימת מערכת לגילוי אש בבניין וכי בדירה יש גלאי עצמאי. יש לבדוק מראש את נושא התחזוקה והשירות– האם המערכת המותקנת פתוחה לתחזוקה (ע"י מספר רב של חברות תחזוקה מורשות) או שהיא בלעדית ומחייבת אתכם בהתקשרות קבועה עם ספק המערכת? מערכת פתוחה תאפשר לכם לבחור בין מספר רב של נותני שירות ועל פי רוב מחיר התחזוקה שלה יהיה נמוך יותר מאשר מערכת סגורה.

5. בדקו שמערכת גילוי האש פעילה ומתוחזקת. בבניינים שנבנו בשנים האחרונות מותקנות מערכות גילוי וכיבוי אש עפ"י התקנים הישראליים. עם זאת בבניינים רבים המערכות החשובות האלו אינן מתוחזקת כראוי ולפעמים אף מנותקת לחלוטין. שימו לב, מערכת גילוי וכיבוי אש מצריכה תחזוקה שנתית וביקורות על פי התקנים הישראליים.  כל מערכת חייבת לעבור ביקורת פעמיים בשנה ע"י חברות תחזוקה המורשות ע"י היצרן או היבואן ועל ידי מכון התקנים.  בדקו מתי לאחרונה נערכה בדיקה של המערכת שלכם והאם היא תקינה ופעילה.

6. דאגו למטף כיבוי תקין וזמין- שימוש במטף בעת שהדליקה קטנה יאפשר לפעמים למנוע את התפשטותה. יש לוודא פעם בשנה שמדד הלחץ של המטף תקין, שהמטף בתוקף ושנצרת המטף סגורה ומעידה על כך שטרם נעשה בו שימוש.

7. שימו לב, מרבית הפגיעות בשריפות אינם מהאש עצמה, אלא משאיפת עשן וחומרים רעילים. שאיפתם של חומרים המשתחררים לאוויר כתוצאה מהבעירה מסוכנת מאוד כשפורצת שריפה, מעבר להגנה מפני האש חשוב לא פחות להגן על מערכת הנשימה מפני שאיפת העשן והגזים הרעילים. העשן מצטבר למעלה ולכן לכו בהליכה שפופה ובצמוד לקיר עד ליציאה מאזור הסכנה.

 הכותב הוא יוני אבני, סמנכ"לTelefire - יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש.

עוד באשדוד
ב(ע)ין השורות
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 16/08/2018
אתר לוקאל 15/08/2018
ד''ר מרק רויטמן 15/08/2018
אייל סברו 15/08/2018
אתר לוקאל 15/08/2018
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 08/08/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
האלופה שלנו
למה ליסינג תפעולי הוא עסקה טובה לעסקים קטנים ובינוניים?
למה ליסינג תפעולי הוא עסקה טובה לעסקים קטנים ובינוניים?
אישום: גנבה וזייפה שיקים והשתמשה בהם לצרכיה
אישום: גנבה וזייפה שיקים
שלב השאלה הזהה
התחזקה בצמד זרות
ערב תשעה באב בפארק העירוני
כביש עוקף עומסי תנועה
כביש עוקף עומסי תנועה
בתוך שעתיים: שני רוכבי אופניים נפגעו בתאונות
בתוך שעתיים: שני רוכבי אופניים נפגעו בתאונות