אשדוד

"מחיר למתמגן"

מדינת ישראל מצויה בסכנה לרעידת אדמה חזקה. טיפים ועצות כיצד לדאוג לנכס שלך ולהיות ערוכים בפני רעידות אדמה

תמי מאור 13/08/2018
שמול. נעריכם לרעידת אדמה (צילום: תומר פדר)

בישראל קיים סיכוי גדול לרעידת אדמה חזקה, בעיקר על קו השבר הסורי האפריקאי.  מבקר המדינה בדימוס יוסף שפירא פרסם דוח נוקב בעניין מוכנות המדינה לרעידות אדמה, ועדיין לא גובשה תוכנית מיגון. ניר שמול,  מנכל מנכ"ל חברת שניר, המתמחה בשיווק נדל"ן למגורים ולמסחר, בארץ ובחו"ל, מעניק טיפים והצעות למי שרוכש בימים אלה  בתים, כיצד  למצוא דירה ממוגנת ובתי ספר וגנים שעומדים בתקנים.

שמול: "קיים סיכוי די ודאי לרעידת אדמה חזקה בישראל, שבה מאות ואלפים עלולים להיהרג חלילה.  השאלות היחידות הנשאלות הן מתי? ואיפה? אין לנו מושג, המדינה בסיכון ולא עושה מאומה כדי להגן על תושביה, על כן הציבור חייב  לקחת את האחריות לידיים  ולאלץ את מקבלי ההחלטות לצאת עם תוכנית 'מחיר למתגונן' במסגרתה המדינה מציעה פתרונות מעשיים למיגון הבתים, בתי הספר וגני הילדים  בפני רעידות אדמה ובפרק זמן".

"ראינו שכאשר הממשלה רוצה היא יכולה, בדיוק כמו הפתרון בדמות התוכנית 'מחיר למשתכן', שבא להיטיב עם הזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור כך בדיוק אפשר וצריך להכין תוכנית מידית לחיזוק המבנים ולפינוי בינוי מסיבי גם במקומות שאין בהם כדאיות כלכלית לחיזוק מבנים",הוא ממשיך.

טיפים ועצות כיצד לדאוג לנכס/בית וכיצד להיות ערוכים בפני רעידות אדמה:  

-בדקו את הנכס לפני שרוכשים אותו: לפני שרוכשים דירה חשוב להביא מהנדס שיבדוק את הבניין, האם עבר חיזוקים נגד רעידות אדמה או עמיד נגד רעידות אלו. מי שמתגורר בבניין שנבנה לפני שנת 1980 קרוב לוודאי שהבניין לא עבר חיזוק ולא עומד בתקנים הנדרשים  וצריך לדאוג לכך.

- הוסיפו ממ"ד לדירה: ממ"ד הוא לא רק הגנה מפני טילים הוא גם הגנה מפני רעידת אדמה, ושהות בו בזמן הרעידה מגינה על הדיירים. בניינים חדשים שנבנו לאחר שנת 1990 הם כבר ממוגנים בכך .

-העלאת הנושא למודעות ציבורית:  אנו עדים לחוק הפונדקאות והאפליה שעבר בכנסת וגרר הדים רבים. נושא רעידות האדמה לא פחות חשוב, מדובר בחיי אדם!  צאו לרחובות והילחמו עבור הביטחון שלכם ושל ילדיכם .

- רתמו את הנהגת ההורים בבתי הספר: הפעילו לחץ ציבורי זה החיים שלכם ושל ילידכם לפני חינוך, לפני מחיר למשתכן, לפני פונדקאות ועוד.

- בחירות ברשויות המקומיות:  אנו בשנת בחירות ברשויות המקומיות, תפעילו לחץ  על המועמדים בערים בהן אתם מתגוררים. תדרשו שמצע הבחירות שלהם יעסוק בנושא הגנה מפני רעידות אדמה.

- בדקו את הגן ובית הספר לפני ההרשמה: חשוב לבקר בגן או בבית הספר הסמוכים לדירה אותה אתם  רוצים לרכוש ולוודא שהם ערוכים בפני רעידות אדמה, לדבר עם הגננות או המורות לשאול שאלות, אין טוב ממראה עיניים ובדיקת הנושא .

- למתגוררים בקומות הגבוהות: בזמן רעידת אדמה כאשר נמצאים בקומה גבוהה ואי אפשר להתפנות מהבניין תוך שניות, מומלץ להיכנס למרחב מוגן או לחדר המדרגות. במקרים שגם אלה אינם זמינים, ניתן להסתתר מתחת  למשקוף דלת או שולחן.

 

 

 

עוד באשדוד
חשבנו שיעניין אותך גם...
תערוכה חדשה - "זה לא רק ספורט"
תחילת הריסת המבנים ביום שני. יום חג לדיירים
החלה הריסת הבתים הישנים ברחוב עזרא הסופר
שני הרוגים בתאונה בנגב
שני הרוגים בתאונה בנגב
שי חי ותני, אן זיוי וירדן מכינים משלוחים של סושי בנגיסה במסגרת שתפ עם פתחון לב
הסלבס מכינים משלוחים של סושי ב"נגיסה"
לביבות ספגטי
בריכת שרונית. גאוות המקום
חוזרים לקאנטרי
ממשיכים בשיקום דרך הים
ממשיכים בשיקום דרך הים
מטפלים במטרדי הריח