אשדוד

מוזיאון אשדוד לאמנות פותח 4 תערוכות חדשות

ב-16 בפברואר יפתחו במוזיאון אשדוד לאמנות שלוש תערוכות יחיד, של האמנים ישראל קבלה, אנה ים וגיא זגורסקי. בנוסף תיפתח בגלריית האוסף של המוזיאון, תערוכה ראשונה בסדרת תערוכות מאוסף האמנות של ישראל מקוב, בה יוצגו עבודותיהם של גדולי הציור הישראלי לאה ניקל ומשה קופפרמן.

כתב לוקאל 07/02/2019
תערוכות חדשות במוזיאון אשדוד
צילום: יגאל פרדו

בתערוכה "אישון לילה א" מציג ישראל קבלה אמן מייצב וצייר, ציורים ואובייקטים חדשים. בתערוכה "Olympus" מציגה אנה ים תצלומים מתוך "ארכיון" דימויים 
שנאסף כולו מתוך אלבומי תצלומים של משפחות מהגרים מברה"מ לשעבר, שעלו לישראל בגל העלייה הגדול בשנות ה-90 של המאה ה-20.
 התערוכה "מקדם הספק (cos φ)" של גיא זגורסקי, כוללת חמישה מייצבים
 שתוכננו ונבנו עבור החללים הייחודיים של מוזיאון אשדוד לאמנות, המשלבים מנגנונים מכאניים המונעים בחשמל, ומגלמים, כל אחד בדרכו, תנועה חסרת תכלית ופוטנציאל בלתי ממומש של אנרגיה. 
בתערוכה מתוך אוסף ישראל מקוב, יוצגו עבודות של שניים מגדולי הציור המופשט המקומי - לאה ניקל ומשה קופפרמן.

פתיחה: מוצ"ש ה-16 בפברואר – נעילה: ה- 18 במאי, מוזיאון אשדוד לאמנות.
במוזיאון אשדוד לאמנות יפתחו במוצ"ש ה-16 בפברואר, 3 תערוכות יחיד: התערוכה "אישון לילה א" של הצייר ואמן המייצב ישראל קבלה, התערוכה " "Olympusשל הצלמת אנה ים, והתערוכה "מקדם הספק (cos φ)" של האמן גיא זגורסקי. בנוסף תיפתח בגלריית האוסף של המוזיאון, תערוכה ראשונה בסדרת תערוכות מאוסף האמנות של האספן ישראל מקוב, בה יוצגו דימויים של לאה ניקל ומשה קופפרמן, שניים מגדולי הציור המופשט. 

ישראל קבלה: "אישון לילה א". אוצר: יובל ביטון
אלתור ואיסוף של אובייקטים עזובים במהלך שיטוטיו הם חלק בלתי נפרד מעבודותיו של האמן ישראל קבלה. את חלקם הוא מציב בחלל כפי שהם, ואחרים מטופלים או משמשים כמצע לעבודה. חומרי המקום משמשים לו חומרי גלם, ופעולת ההצבה בחלל יוצרת מרחב חדש. 

אנה ים: Olympus"". אוצרת: רוני כהן-בנימיני
התערוכה "Olympus " והספר המלווה אותה מסכמים מסע צילומי מתמשך שערכה הצלמת אנה ים בשנים האחרונות. במהלך פסבדו-מחקרי, בנתה ים בשיטתיות מעין "ארכיון" או "בנק דימויים" רחב היקף, שנאסף כולו מתוך אלבומי תצלומים של משפחות מהגרים שעלו בגל העלייה הגדול שהגיע לכאן מברית-המועצות לשעבר בשנות ה-90 של המאה ה-20. אוסף זה הוליד גוף עבודות רחב ומרתק, שחלקים מתוכו מוצגים בתערוכה במוזיאון אשדוד לאמנות ובספר המלווה אותה. התערוכה מסכמת מהלך של הבשלה ביוגרפית, תרבותית ואמנותית, שמקורו בשבר הביוגרפי של האמנית – ההגירה לישראל, כחלק מגל עלייה גדול זה. היא מציעה מבט אישי וקולקטיבי אל לב ליבן של שנות ההגירה הללו.
ים, צלמת בולטת ומוערכת, פועלת בשדה האמנות המקומי זה כעשור. שפת הצילום הייחודית שלה מגלמת, באמצעות היבטים שונים של המדיום עצמו, את חמקמקותם הנזילה של הזמן, המקום, הזיכרון, השייכות והזהות. מראשית דרכה כצלמת, היא משלבת בתערוכותיה דרך קבע דימויים שאספה מתוך אלבומים של משפחתה ושל אחרים. היא סורקת, מלטשת ומדפיסה את התצלומים הללו, והופכת אותם לחלק מגוף העבודה שלה עצמה. בתערוכה הנוכחית מביאה ים לשיא, פרקטיקה ייחודית זו של איסוף וניכוס של תצלומים מאלבומי משפחה. התערוכה מלווה בספר רחב היקף בעברית, אנגלית ורוסית. 

גיא זגורסקי: מקדם הֶסְפֵּק (cos φ) . אוצרים: יובל ביטון ורוני כהן-בנימיני
התערוכה "מקדם הֶסְפֵּק (cos φ)" של גיא זגורסקי כוללת חמישה מייצבים, שתוכננו ונבנו עבור החללים הייחודיים של מוזיאון אשדוד לאמנות. זוהי סדרה של מנגנונים מכאניים המונעים בחשמל, המגלמים, כל אחד בדרכו, תנועה חסרת תכלית ופוטנציאל בלתי ממומש של אנרגיה. המייצבים המורכבים משלבים עבודה פיסולית וירטואוזית וקפדנית עם יכולת תכנון מכאנית מרשימה. בדרכו המשועשעת, מותח זגורסקי את גבולות תפיסת הנשגב באמנות (תוך התייחסות מתמדת לאמנים וליצירות מכוננות מן ההיסטוריה של האמנות המקומית והבינלאומית) ומגחך לנוכח המאמץ הקולקטיבי העיקש להסביר את העולם או לנצח את הטבע. יצירותיו מתפקדות כסיפורים קצרים, המאירים באור אירוני את המצב האנושי ואת הפאתוס הנובע מן השאיפה האנושית שאינה יודעת שובעה לצמיחה, ייעול, שיפור ושדרוג אינסופי.  
לאה ניקל ומשה קופפרמן - עבודות מאוסף ישראל מקוב. אוצרים: יובל ביטון ורוני כהן-בנימיני
שיתוף פעולה של מוזיאון אשדוד לאמנות, עם האספן ישראל, מקוב הוליד סדרה של תערוכות, שיוצגו בגלריית האוסף של המוזיאון. התערוכה הנוכחית, הראשונה בסדרת תערוכות זו, מציגה שניים מגדולי הציור הישראלי המופשט. לאה ניקל (2005-1918) ומשה קופפרמן (2003-1926) הם מהציירים הבולטים ביותר באמנות הישראלית, שניהם זוכי פרס ישראל לציור. כל אחד מהם, בדרכו, נטל חלק מהותי בניסוח שפת הציור המופשט המקומית. התערוכה מלווה בסרטים המתעדים את שני האמנים ואת דרכי יצירתם.
אוסף האמנות ע"ש נירה מקוב ז"ל הוא אוסף פעיל ודינמי, שאופיו מתגבש ביחס לשדה האמנות הישראלי העכשווי. התערוכות שיוצגו במסגרת הסדרה החדשה במוזיאון, מבקשות להציג היבטים נבחרים באמנות הישראלית לדורותיה, כחלק מן העיסוק המתמשך של המוזיאון במהלכי העומק שלה. 

Israel Kabala: In the Dead of Night I
Anna Yam: Olympus
Guy Zagursky: Power Factor  (cos φ) 
 Lea Nikel and Moshe Kupferman- works from the Israel Makov Collection


פתיחת התערוכות –מוצ"ש 16.2.2019 תאריך נעילה- 18.5.19
כרטיס כניסה למוזיאון: 30 ₪ (תושבי חוץ); 25 ₪ (תושבי אשדוד); 15 ₪ (גימלאים)
שעות פעילות המוזיאון
ימים א', ב', ד', ה' 16:00 – 9:00 
יום ג'                  20:00 – 9:00 
יום ו', שבת          13:30 – 10:30 

מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד  |  08-8545180/1  |www.ashdodartmuseum.org.il

עוד באשדוד
חשבנו שיעניין אותך גם...
איפה אתם בחנוכה ? במוזיאון!
אישה נורתה למוות ברמלה
הסתיימה עונת הרחצה
הסתיימה עונת הרחצה
שכונת הקאנטרי החדשה של רעננה
ההזדמנות לחיות טוב בשכונת הקאנטרי החדשה של רעננה
rescue
עצות להקלה בנדודי שינה
מדע וטכנולוגיה בגני הילדים בפתח תקווה
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
אירועי חודש הגאווה בכפר סבא
אירועי חודש הגאווה בכפר סבא