אשקלון

''הנדסת העתיד''

בערב שהוקדש לפיתוח מערך ההשתלות של ''בילינסון'' גויסו 800 אלף שקל לטובת פיתוח תחום המחקר בהשתלות איברים

כתב לוקאל 26/03/2018
''הנדסת העתיד''
פרופ' איתן מור וד''ר ערן הלפרן צילום: אביב חופי ושיר חסין

פורום עמיתי ידידי בית חולים ''בילינסון'' ערך ערב לפיתוח מערך השתלות האיברים ב''בילינסון'' אליו הגיעו  אנשי עסקים רבים. המארחים: פנחס (פיני) כהן - יו''ר עמותת הידידים ויו''ר קרן נוי, ד''ר ערן הלפרן – מנהל מרכז רפואי ''רבין'' (''בילינסון'' ו''השרון''), אורלי מסקין - מנכ''ל עמותת הידידים ופרופ' איתן מור מנהל מחלקת ההשתלות ב''בילינסון'' קיבלו את פניהם בתאטרון צוותא בתל אביב. 

האירוע שם זרקור על המחקר בתחום הנדסת הרקמות. האם בעתיד ידע המדע להנדס איברי גוף אנושיים על מנת להשתילם בגופם של אלו הזקוקים לכך? האם הנדסת רקמות תוכל לסייע בצמצום רשימת הממתינים להשתלה? המעבדה להנדסת רקמות הוקמה אודות לתרומתו של מייקל גרוס. באירוע גויסו 800 אלף שקל לטובת פיתוח תחום המחקר בהשתלות איברים.

מערך ההשתלות ב''בילינסון'' הוא הגדול והמוביל בישראל ומציין מעל ל- 5,000 השתלות איברים ומעל ל- 50 שנות ניתוחי השתלות איברים. בבית החולים מתבצעות כל סוגי השתלות האיברים (לב, ריאות, כבד, כליה, לבלב, מעי וקרנית) ובהיקף הגדול ביותר. ב''בילינסון'' נעשו פריצות דרך רבות בתחום ההשתלות, החל מהשתלת הלב הראשונה דרך השתלת הכליה הראשונה בישראל ועד להשתלות כליה מוצלבות, השתלות כבד מהחי והשתלות של לב מלאכותי. מערך ייחודי זה, אליו מגיעים מטופלים מכל קצוות הארץ, נמצא בחזית הרפואה ובהתפתחות מתמדת.    
  
ההישגים הרפואיים של ביה''ח בתחום השתלות האיברים משתווים לאלה של מרכזים מובילים בעולם. הישגים אלה הם תולדה של התמקצעות של הצוות הרפואי והסיעודי והתמיכה הניתנת על ידי הנהלת בית החולים ושירותי בריאות כללית להמשך קיום מפעל זה. מערך ההשתלות בבית החולים כולל משתילים, רופאים, רופאי טיפול נמרץ, רופאים מרדימים, אחיות, צוותי חדר ניתוח, צוותי מעבדה וצוותים רבים נוספים. תחום השתלת האיברים הוא אחד המורכבים והמאתגרים ביותר ברפואה, הן מבחינת המיומנויות הרפואיות הנדרשות והן בשל הרגישויות האתיות הכרוכות בביצוע ההשתלות.

בחודש האחרון הופנה זרקור לעבודת מערך ההשתלות ב''בילינסון'' בפריים טיים בערוץ 10 - ''חוזרים לחיים'' היא סדרה דוקומנטרית על סיפוריהם של המועמדים להשתלת איברים. צוות הסדרה ליווה את המועמדים להשתלה לפני, בזמן ולאחר ההשתלה. הסדרה מתמקדת בסיפורים האישיים, ברופאים והצוות הרפואי בבילינסון. 

 פיני (פנחס) כהן איש עסקים ויו''ר עמותת ידידי מרכז רפואי ''רבין'' (''בילינסון''): ''אני שמח על ההזדמנות לשתף את ידידי ביה''ח בנעשה בתחום החדשני והמרתק של השתלות האיברים בכלל והנדסת רקמות להשתלה בפרט. הצוות המסור של מערך ההשתלות בבילינסון, שהוא המוביל בישראל, עושה לילות כימים להצלת חיי אדם, ובמקביל עוסק בפיתוח כיווני מחקר חדשים ופורצי דרך, אותם הציגו הערב. אני גאה שהעמותה לוקחת חלק משמעותי בקידום תחום זה ונרתם ביחד עם אשתי פנינית למטרה חשובה זו''.


ד''ר ערן הלפרן, מנהל בית החולים ''בילינסון'': ''השתלות זה כמו רפואת חלל, תחום שעושה את הבלתי יאמן וחדשות לבקרים פורץ גבולות חדשים. תחום ההשתלות ב'בילינסון' הוא עוגן וחלק מרכזי בפעילות היומיומית המהווה את חוד החנית בישראל''. 

 בסיומו של הערב צפו האורחים בהצגה הסאטירית ''אנגינה פקטוריס'' בכיכובו של דבלה גליקמן, העוסקת בהשתלות ונתרמה ע''י צוותא.


עוד באשקלון
חשבנו שיעניין אותך גם...
עמית סבן (שני משמאל) וחברי הכנסת הצעירה באירוע הפתיחה
כנסת ישראל - הדור הבא
פצוע קשה מדקירות בקריות
נשים עומדות בראש
נשים עומדות בראש
התרמת דם בכפר סבא
כתב אישום בגין ניסיון רצח בשוק נתניה
נעצרו חשודים בהונאות אשראי
פילוח תוצאות הבחירות. נכון ליום ד בשעה 10:30
מי ניצח את הבחירות בכפר סבא?
חדש בכפר סבא - גוטליב בר