אשקלון

עשרות כוורות נשרפו

מועצת הדבש: עשרות כוורות גדושות דבורים ודבש נשרפו היום (18.07) בנגב הצפוני - עד היום נשרפו מעל מאתיים כוורות ושטחי חקלאות ובר המשמשים כמרעה לדבורים. הנזק נאמד ב- 2 מיליון שקלים

תמי מאור 18/07/2018
עשרות כוורות גדושות דבורים ודבש נשרפו
כוורות שעלו היום באש (צילום - אלון סיגרון)

מועצת הדבש מדווחת, כי עקב ההצתות הנמשכות בדרום, נשרפו היום (רביעי, 18.07) בנגב הצפוני, סמוך לברור חייל, 32 כוורות וכי עד כה נשרפו בהצתות מעל 200 כוורות גדושות דבש ושטחי מרעה רבים. על פי בדיקות של מועצת הדבש נשרפו מעל 10,000 דונם חורש ו- 6,000 דונם מרעה טבעי. הנזק נאמד במעל 2 מיליון שקלים.

עידו עדן, דבוראי שכוורותיו נשרפו היום: "נורא לראות את הכוורות שלך שרופות. הצבתי את הכוורות בחורש נהדר, עם עצי איקליפטוס בעלי פריחה צופנית, מזון הדבורים. כמעט כל החורש נשרף ועמו הכוורות. מדובר על 8 משטחים עליהם היו 32 כוורות. הכוונה שלי הייתה לצאת עם הילדים לחופשה, אבל עכשיו כבר אינני יודע. ההרגשה נוראית".

 זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש: "נפגשנו נציגי הדבוראים ואני, עם אמיר כהן מנהל מס רכוש וכעת נמצאים במשא ומתן מול מס רכוש, על מנת לעמוד בהבטחת שר האוצר לשלם לדבוראים שנפגעו עד השקל האחרון. אני מקווה, כי הממשלה תקצר בירוקרטיות ונוכל לאפשר העברת תקציבים בדחיפות לדבוראים הנמצאים במצב קשה ביותר, כאשר בימים אלו היו אמורות המכוורות להיות בשיא תפוקת הדבש, לקראת חגי תשרי. תפוקת הדבש בעונה זו עומדת על 30-50 ק"ג דבש, אך עקב השריפות לא ניתן להפיק דבש באזורים שהוצתו. שטחי החקלאות בדרום נפגעים פעמיים, פעם בשל השריפות וכן בשל אי יכולת של הדבוראים להציב כוורות בשטחים שרופים ולכן לא מתבצעת האבקה של הגידולים החקלאיים. הדבר מהווה נזק כלכלי לחקלאות בכלל ולענף הדבש בפרט. גם כוורות שנותרו בשטח אינן נגישות, עקב שטחים שרופים שאינם עבירים ולכן אין אפשרות לבצע רדיית דבש, אנו מקווים, כי ממשלת ישראל תעמוד בהבטחתה לפצות את החקלאים והדבוראים על הנזק הכבד שנגרם עקב ההצתות".

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל ודבוראי שכוורותיו נשרפו: "אנו נמצאים בעונת רדיית הדבש, בה, לאחר חודשי עמל רבים, היינו אמורים לרדות את הדבש מהכוורות. השריפות האחרונות כילו עשרות כוורות מלאות דבש, ממש לפני רדייתן, מדובר בהפסד ענק לענף ולדבוראים וכפועל יוצא גם החקלאים ניזוקים, מאחר ולא נותרו לנו כוורות עם דבורים להציב בשטחי החקלאות, בכדי להאביק (להפרות) את גידולי החקלאות" אומר כנות ומוסיף: "מועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים, פועלים על מנת שכל הדבוראים שנפגעו, הן במישור הכלכלי והן ברכוש, עקב ההצתות יקבלו את הפיצוי המתאים. אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות צה"ל, המשטרה וכיבוי אש, מסייעים בהצלת כמה שיותר כוורות".

  

עוד באשקלון
מיכאל פרוסמושקין 29/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 24/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 13/07/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נבחרת הכדורשת של רעננה. משתתפת באליפות הארצית
עולות מעל הרשת
מנקים את מודיעין לחגים
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
פיגוע ירי בסמוך לאריאל
הרוג בפיגוע ירי ליד אריאל
שניים נדקרו בנתניה
שירה הראל, הלל סלומון ונגה גינסברג מראיינות את איילת דליות
כתבות צעירות
הציבור בחר: חופים שקטים בכינרת
ילד נפגע מאוטובוס בבני ברק
ילד נפגע מאוטובוס בבני ברק