אשקלון

רוצים לגדול בשקט

תלמידי תיכון שקמה בקיבוץ יד מרדכי קוראים לילדי עזה: הצטרפו למחאה שלנו למען שיח וחתירה לפתרון

כתב לוקאל 18/11/2018
המנהלת אופירה, איילת, "איב אנד ליר", מנהלת אגף החינוך יפית בוכריס וראש המועצה יאיר פרג'ון (צילום: יאיר הרוש)

שגרת החירום מוכרת היטב לילדי הישובים בעוטף עזה, ביניהם תלמידי מסגרות החינוך בקיבוץ יד מרדכי- תיכון שקמה וביה"ס הממלכתי חופים. בשל ההסלמה במצב הביטחוני וירי הרקטות לישראל מרצועת עזה, נאלצו תלמידי המועצה האזורית חוף אשקלון להישאר יומיים בבית, צמודים למרחבים המוגנים. הפסקת האש אמנם הוכרזה בין ישראל לחמאס ביום שלישי בערב, אך למחרת הגיעו לספסל הלימודים בתיכון שקמה רק חלק קטן מהתלמידים.

בחמישי בבוקר, חזרו כל תלמידי "שקמה" ללימודים וזו הייתה הזדמנות מצוינת, כך החליטו הנהלת בית הספר, הסגל החינוכי והמועצה- להתחיל את היום בצורה שונה. הכוונה הייתה לתת ביטוי מגוון לתלמידי כל הכיתות על המצב הביטחוני. "זיהינו את הצורך מצד התלמידים והמורים להקדיש יום שמשלב גם הפגה, גם למידה וגם שיח ערכי ולא לחזור בצורה חדה לשגרה", הסבירה המנהלת אופירה גל. "למעשה דחינו את הלו"ז של מערכת השעות הרגילה ודחינו מבחנים על מנת לחזור בצורה נאותה לשגרה".

את השעה ראשונה הקדישו לשיעור מחנך בכל השכבות. החטיבה העליונה עסקה במעגלי שיח על המצב הביטחוני, אותו ליוו מתנדבי שנת שירות במועצה. בחטיבת הביניים עסקו התלמידים בפעילות אומנותית שכל מטרתה הייתה הבעה אישית וקבוצתית באמצעות ציורים, קריקטורות ואפילו הפקת סרטונים מיוחדים כאשר ברקע התנגן לו שירו של שלומי שבת "תנו לגדול בשקט", הסיסמה שליוותה את צעדת התיכוניסטים לירושלים, בה השתתפו גם תלמידי שקמה במטרה להביע דעתם על המצב הביטחוני.

מנהלת חטיבת הביניים בשקמה, איילת גולדנברג, אמרה כי הכרזות הביעו מילים רבות, ביניהן ייאוש, חרדה, יותר מדי בלונים ותחושה שהילדות נפגעת והרבה צבעים של שחור ואדום בכרזות. התלמידים גם לא חסכו דעתם מהנהגת המדינה שלשיטתם לא מצאה עד כה פתרון.

מצד שני הביעו התלמידים תקווה לעתיד טוב יותר. באחד הסרטונים מופיעים שני תלמידי כיתה ח'- טניה פוטוכין ועמית לוי- כאשר מאחוריהם כרזות בשלוש שפות: עברית –ערבית- צרפתית. למעשה הם קראו לילדים שחיים ברצועת עזה להצטרף למאבק של ילדי העוטף לשינוי המציאות, רק מהצד שלהם. בסרטון אמרו השניים: "אנחנו ילדי 'שקמה' בעוטף עזה קוראים לכם ילדי עזה לצאת להפגנה ומחאה נגד השלטונות בשביל שיהיה שלום ונחזור להיות חברים כמו פעם".

המנהלת אופירה גל ציינה כי כל הרעיון של היום המיוחד היה להעלות רעיונות לעשייה למען הקהילה בזמן חירום והקריאה לפנות לצד השני, בעזה, הוא גם חלק מהחשיבה של לעשות מעשה לטובת כולנו.

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון: "העולם נבנה בתמימות ואסור לנו אף פעם לאבד את התמימות. בתמימות יש הרבה תקווה ואנחנו לא רוצים לאבד תקווה ומכאן שהקריאה של הנוער שלנו היא מבורכת ואני שמח ומברך על כך".

במהלך היום התלמידים הופתעו בהופעה מיוחדת במינה. איילת סיפרה: "הפתענו את התלמידים ובשעה 12 הופיע אצלנו הצמד 'איב וליר' שבאו ושימחו את כולם וזה המקום לציין שזה נעשה באדיבותה של יפית בוכריס, מנהלת אגף החינוך במועצה, שנרתמה לטובת ביה"ס בצורה מעוררת התפעלות". בוכריס הוסיפה שהיכן שיש שיתוף פעולה פורה- צומחים דברים יפים לטובת כולם.

איב אנד ליר סיכמו לאחר המופע: "זה קהל מדהים שצמא לשמחה וזו זכות גדולה להעניק אותה ואנחנו פה בשביל הדברים האלה".

 לצפייה בסרטון: https://youtu.be/bGQLfBMvYgc

 

 

 

 


עוד באשקלון
כתב לוקאל 20/01/2019
כתב לוקאל 15/01/2019
כתב לוקאל 12/12/2018
תמי מאור 10/12/2018
כתב לוקאל 03/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
נתיבות: צעיר נדקר למוות
"השרשתי כאן תרבות ספורט"
כביש 859 יוצא לדרך
כביש 859 יוצא לדרך
סוכל ניסיון הברחה של כ-5 טון ירקות
סוכל ניסיון הברחה של כ-5 טון ירקות
מכוונת גבוה
"אני מגיע לסיבוב השני עם מקדמה יפה מאוד"
איך לעבור את הצום בקלות?
אישום: המלצר תקף את אחראי המשמרת
אישום: המלצר תקף את האחמ"ש