אשקלון

"שוברים שיגרע"

תלמידי י"ב בתיכון שקמה בקיבוץ יד מרדכי, בהובלת מועצת התלמידים, קיימו ברחבת בית הספר עצרת הזדהות עם כל תלמידי עוטף עזה

תמי מאור 19/11/2018
נדב אבוקסיס (צילום: גורן ויטקינד)

תלמידי י"ב בתיכון שקמה בקיבוץ יד מרדכי, בהובלת מועצת התלמידים, קיימו ברחבת ביה"ס במוצאי שבת עצרת הזדהות עם כל תלמידי עוטף עזה תחת הכותרת: "שוברים שיגרע" עם המסר: "תנו לגדול בשקט". הרעיון הוא להעלות למודעות את התחושות שמלוות את הנוער ביישובי עוטף עזה ואת ההתמודדות היום יומית עם המצב הביטחוני.

את העצרת ארגנו התלמידים בתוך יומיים בלבד בתמיכת ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון, מנהלת התיכון אופירה גל, מנהלת חטיבת הביניים איילת גולדנברג, יפית בוכריס מנהלת אגף החינוך במועצה, יו"ר ועד ההורים שלומי איבגי וקרן פרחן מדמוני חברת וועד. בעצרת השתתף פרג'ון, אלון שוסטר- ראש המועצה לשעבר בשער הנגב ומחליפו בתפקיד-ראש המועצה החדש בשער הנגב אופיר ליבשטיין.

להצלחת העצרת נרתמו אומנים מהשורה הראשונה, אשר באו לשמח ולחזק את הנוער ביניהם: הסטנדאפיסט נדב אבקסיס, שירה מרגלית, טליסמאן, מיכה ביטון, ענבל בן דרור, הראפר גל אלדר (בוגר ביה"ס) והצמד אורי ובן.  

את העצרת ארגנו ארבעה תלמידים מ"שקמה": ניר שלום, יובל אנטמן, שי ברדה ועמית סעדה. בשבוע שעבר התקיימה פעילות בבית הספר שהובילה ליצירת סרטון בו קוראים תלמידי חטיבת הביניים לנוער הערבי בעזה לקום ולזעוק את זעקתם הדומה מול ההנהגה שלהם. בעצרת ציין זאת אחד התלמידים וקרא בערבית את המשפט: "אני קורא לכם מכאן: תנו לגדול בשקט".

הנאום המרכזי של התלמידים בעצרת היה זה של התלמיד עמית סעדה: "שמונה חודשים של אי ודאות. טפטופים ובלונים עם בגרויות ושיעורים. בין לבין התקפות של מלחמה וחזרה לשגרה. כאילו אין בני אדם וכלום לא קרה. אני עמית סעדה תושב העוטף בן 17.5, אנחנו נערי חוף אשקלון וביה"ס שקמה אומרים: 'לא עוד. לא עוד !' כבר לא רוצים שתבטיחו יונה ולא עלה של זית אלא תנו לגדול בשקט. שגרת החיים אליה הורגלנו הפכה לנשק קטלני שהופנה נגדנו ימים של הבלגה ואז ימים של הפוגה. יש מישהו שלא מבין שהחזרה לשגרה היא לא אוטומטית כמו שחושבים בממשלה ושהנפש שלנו במלחמה ושיש פה דור שלם דור העוטף, שחי על הקצה, לא כי הוא רוצה. ככה לא אמורים לגדול לא נערים, לא ילדים ולא תושבים בשנת 2018. הלחצים היום יומיים מהיכן יגיע הטיל או הבלון אמורים להתחלף בהכנות למבחנים, טיולים ומה נעשה בצבא. בעוד שנה נתגייס לצבא במטרה לשמור על המדינה ולחזור הביתה, לנוח ולא להילחם. אני פונה מכאן לראש הממשלה: שמור על העוטף. יש כאן אנשים נפלאים שהם חלק ממדינת ישראל. אנחנו נערי חוף אשקלון ותלמידי שקמה מצהירים בפני כולם: אנחנו מתכוונים ליצור את השינוי בעצמנו. תנו לגדול זו לא סיסמה, זו דרך חיים שמגיעה לכל אזרח במדינה ואנחנו לא מתכוונים לוותר עליה".

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון: "נוער יקר כל אחד והתפקיד שלו. התפקיד שלכם להיות ערניים, התפקיד שלכם להיות אכפתניקים, התפקיד שלכם לעשות אירועים מהסוג הזה. כל הכבוד, אנחנו גאים בכם ! הצבא יעשה את מה שמוטל עליו, המדינאים יעשו את מה שמוטל עליהם ואתם תעשו מה שמוטל עליכם. ישר כוח על העשייה הברוכה...עצם העובדה שהכל אורגן על ידי הנוער בתוך יום וחצי, זה אומר שיש לו יכולות ואנרגיה ואני שמח על כך שבאים ומוציאים את זה בצורה חיובית ועניינית".

ראש המועצה לשעבר בשער הנגב, אלון שוסטר: "אני פה כדי לומר שאני אוהב אותם ואני מאוד מתרשם מההתארגנות אבל באתי לומר שהם צריכים ללמוד. לא רק בביה"ס אלא מה קורה פה מה הביא לאירועים איך אפשר לשנות ומהן הדרכים להשפיע כאזרחים. הדברים לא קורים מאליהם אלא כי בני אדם מקבלים החלטות והם צריכים להיכנס פנימה".

ראש המועצה החדש בשער הנגב, אופיר ליבשטיין: "אשרי העם שיש לו נוער כמוכם. שמעון פרס אמר לי פעם: 'אומרים תמיד שהעתיד שייך לצעירים. אבל אני אומר לך את העתיד תשאיר למבוגרים כי יש לצעירים עוד זמן והווה שייך לצעירים'.  אתם הצעירים תדאגו להווה. קחו את המנהיגות. אתם עושים דבר גדול, ישר כוח".

מנהלת התיכון, אופירה גל: "זו היתה עצרת מאוד מכובדת. יש לה ערך עליון והיא עלתה מעל הציפיות וכל הכבוד לתלמידים ולעוזרים".

יו"ר ועד ההורים בביה"ס, שלומי איבגי: "זה היה אירוע מכונן שיזכרו אותו. עצרת ראשונה מחאתית שאני מקווה תעלה לתודעה הארצית. מעבר לעצרת הולכת להיות עצומה כדי לקבל הכרה בנוער הזה לטובת מתן תוספת זמן בבחינות הבגרות".

 


עוד באשקלון
כתב לוקאל 20/01/2019
כתב לוקאל 15/01/2019
כתב לוקאל 12/12/2018
תמי מאור 10/12/2018
כתב לוקאל 03/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
ילד ננעל בגן חובה ברעננה
ילד ננעל בגן חובה ברעננה
ערב העצמה נשית בהוד השרון
מגמת נווטי קרב. גם להרצליה יש נציג
הטובים לטיס
נתפס עם מאות גרם של סמים
בית ספר אריאל: מעבר למעבר
נבחרת הרובוטיקה של תיכון אביב נסעה לסין
נבחרת הרובוטיקה של תיכון אביב טסה לסין
סייעות "נקנסו" בשכרן כיוון שלא החתימו כרטיס עבודה
חילופי נשיאות ברוטרי הרצליה
חילופי נשיאות ברוטרי הרצליה