באר שבע

חשיבות תכנית עסקית לאפליקציה ומהי צריכה לכלול

מימוש רעיון חדשני וייחודי לכדי אפליקציה פועלת המושכת משתמשים רבים הוא אתגר אשר יש להיערך לקראתו נכונה.

אתר לוקאל 02/07/2018
חשיבות תכנית עסקית לאפליקציה ומהי צריכה לכלול
pixabay

יזמים רבים כבר הבינו את חשיבותה של התכנית העסקית בעת תכנון ומימוש הצעדים הראשונים של המיזם. תכנית עסקית נותנת תשובה ברורה ומנומקת לשאלות כגון: איך מתחילים לממש את המיזם, מהם הצעדים הראשונים, מה גובה ההשקעות הנדרשות, מה היקף ההוצאות השוטפות ותקציבי קידום מכירות ואחרים, מה צפי ההכנסות, מתי תוחזר ההשקעה, אילו בעלי תפקידים יש לגייס ומתי, ועוד ועוד.

עם זאת, בבואכם להכין תכנית עסקית לאפליקציה (או סטארט-אפ טכנולוגי דומה, למשל אתר אינטרנט), חשוב להכיר את המאפיינים הייחודיים ואת השוני לעומת תכנית עסקית המיועדת לתחומים מסורתיים יותר. תכנון מיזם שכזה בלי לקחת בחשבון את האתגרים של התחום הוא מעשה פזיז.

למה הכוונה? ניתן מספר דוגמאות מרכזיות.

חישוב גובה השקעה – הגורם המרכזי שחושבים עליו בעת פיתוח מיזם טכנולוגי הינו עלויות הפיתוח הישירות. כמובן שחשוב לאמוד אותן מראש (ולקחת בחשבון משתנים כגון היקף הפיתוח, אפליקציה לעומת אתר, היקף השירותים שיינתנו בשלב הפיתוח הראשון ועוד), אך ההשקעה הינה מורכבת יותר וכוללת גם תקציבים הנדרשים לתקופת הפעילות הראשונה – תקציבי שיווק ופרסום, כח אדם ותפעול, ועוד. הנקודה החשובה היא שההשקעה לא מסתכמת בעלויות הפיתוח בלבד.

הגדרת מודל עסקי ישים – כלומר, מהיכן יניב המיזם הכנסות. אנחנו רגילים לחשוב כי עיקר ההכנסות בתחומי הדיגיטל נובעים ממכירת שטחי פרסום. עם זאת, שוק הפרסום הדיגיטלי איננו שוק עדין כלל וכלל... על מנת למשוך מפרסמים רבים ולמכור שטחי פרסום איכותיים ואטרקטיביים, על המיזם (אפליקציה/ אתר) להתאפיין בתנועת משתמשים/ הורדות משמעותית. טראפיק אינטנסיבי שכזה לא מושג ביום אחד, ועל כן לא כדאי שעיקר המודל העסקי יסתמך על תחומים אלה, לפחות לא בשלבים הראשונים. מה שמביא אותנו לנקודה החשובה הבאה:

התייחסות לתנועת גולשים – צפי הכנסות לאפליקציה או לאתר אינטרנטי מושפע רבות מתחזית תנועת הגולשים. בין אם המודל העסקי מושתת על פרסום או על מרכזי רווח אחרים (מודל Freemium, מודל In app purchases, מודל תשלום פר הורדה או מודלים אחרים), חשוב מאוד לאמוד בצורה המדויקת ביותר שניתן את תנועת המשתמשים הצפויה. תנועת משתמשים מורכבת מ- ותלויה ב- שלל הגורמים הבאים: גודל הקהל הנחשף לשירות, שיעור המבצעים פעולה נוספת (למשל כניסה לאתר או הורדת אפליקציה), שיעור המצטרפים לשירות, שיעור הנוטשים, שיעור הלקוחות הקבועים או החוזרים, וכהנה וכהנה. פוטנציאל הפעילות וההכנסות בעולם הדיגיטלי מושפע מגורמים שונים לעומת עולם הסחר המסורתי.

לסיכום, הסטארט-אפ הבא שלכם בעולם הדיגיטל יכול לצמוח ולהצליח מאוד או לדשדש עקב מערכת שיקולים לוקה בחסר. ההתאמות המדויקות של התכנית העסקית לעולם התוכן בו היא נוגעת הינן קריטיות ואינן ברות תחליף.

עוד בבאר שבע
כתב לוקאל 17/01/2019
כתב לוקאל 13/01/2019
הרכבת נערכת לחגים
אתר לוקאל 05/09/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
מצלמות האבטחה חשפו התעללות בקשיש
רמי בר לב. להסתיר מבנים בהליך שיפוץ
להסתיר מבנים בתהליך שיפוץ
הענקת פרס החינוך הארצי לנעמת הוד השרון
פרס החינוך הארצי לנעמ"ת הוד השרון
אישה כבת 70 נפצעה באורח בינוני לאחר שאוטובוס פגע בה בירושלים
הולכת רגל נפגעה מאוטובוס בירושלים
ראיה מרכזית הושארה אצל חשוד, ביהמ"ש הורה לשחררו
שיהיה לך לק כתום
מחוברות
מחוברות