באר שבע

חוק חדלות פירעון אושר - מה המשמעות לפושטים רגל?

לאחרונה, אישרה וועדת החוקה של הכנסת את חוק חדלות פירעון. מה משמעות החוק? ומדוע מדובר במהפכה בדיני פשיטת הרגל?

אתר לוקאל 02/07/2018
חוק חדלות פירעון אושר - מה המשמעות לפושטים רגל?
pixabay

חוק חדלון פירעון אשר אושר לקריאה שניה ושלישית, נחשב לאחד החוקים המשפטים-כלכליים החשובים ביותר, שכן הוא שואף לעשות סדר בדיני פשיטת הרגל בישראל ולהתאימם לכלכלה המודרנית. בבסיסו של החוק עומדת הגישה שיש לשקם חייבים ולא להעניש אותם, זאת תוך שמנסה להגדיל את חלקם של הנושים בחלקות החובות ומטיל על מנכ"לים אחריות מיוחדת בתקופה שלפני הכניסה לחדלות פירעון, מה שחושף אותם לתביעות אישיות.

המטרה – שיקום חייבים

מטרתו של החוק היא לבטא תפיסה בה שיקום חייבים הנו טוב לכלכלה, לחברה ואף לנושים. למעשה, החוק מבדיל בין אחוז גדול מכלל החייבים אשר אין ביכולתם לפרוע את חובם כתוצאה מהתנהלות כלכלית לקויה או מאירוע שאינו תלוי בהם כמו פיטורים או מחלה, לבין חייבים שהגיעו למצבם בשל רמאות. כמו כן, החוק מקנה לכונס הנכסים הרשמי סמכויות פליליות על מנת שיוכל לטפל באי אילו רמאים וקובע חובת זהירות מיוחדת לדירקטורים ומנכ"לים, במצבים שבהם החברה נמצאת בחדלות פירעון כלכלית ובכך חושף אותם לתביעות.

הגישה השיקומית של החוק

אם עד היום חייבים היו נתקעים עם חובות למשך עשרות שנים, כשהם מסובכים בהליכי הוצאה לפועל, חייהם הכלכליים נמצאים בהשעיה וחובם מתעצם בשל תשלום ריביות, כיום החוק מציע תהליך תשלום ושיקום מוגבל בזמן, אשר אינו עולה על 4 שנים. בסופו של התהליך, רבים מהחייבים צפויים לקבל פטור מתשלום החובות ויוכלו לפתוח דף חדש. כמו כן, החוק שואף להגדיל את החלק של הנושים הקטנים בתהליך חלוקת החובות, הדבר בא לידי ביטוי בוויתור מצד המדינה והרשויות המקומיות על חלק משמעותי שלהן מדין הקדימה.

כל התמיכה המקצועית לה אתם זקוקים

תהליכי שיקום אורכים זמן ולכן כדי לממש את החוק יש לא פעם צורך בחברה מקצועית אשר זהו תחום התמחותה. בעמית, פולק מטלון ושות' מחלקת חדלות פירעון וליטיגציה בנקאית, אשר מתמחה בשיקום חברות והבראתן, בהקפאתם של הליכים, בהסדרי חוב, בכינוסי נכסים, פירוקים ופשיטת רגל. צוות המומחים של החברה מציע מעטפת שלמה של שירותים מקצועיים בתחום, תוך שמירה על האינטרסים של כל הצדדי המעורבים. שמה של מחלקת חדלות פירעון וליטיגציה בנקאית הולך לפניה ולא בכדי – על לקוחותיה נמנים בנקים, חברות ביטוח, גופים מוסדיים וציבוריים, משרדי ממשלה, חברות בקשיים, נושים בתהליכי חדלות פירעון, קרנות הון סיכון ואנשי עסקים.

עוד בבאר שבע
חשבנו שיעניין אותך גם...
ביולא ובצהרונים של מגוונים לא ניתנת הנחה לנכים
אין הנחה לנכים בגני היול"א ובצהרונים של מגוונים
ראש העיר רעננה חיים ברוידא, וחיים אביטן, יור הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במהלך ביקורו בעיר
סיור שטח באתרי ההתחדשות העירונית ברעננה
הישגים לנגנים בקונסרבטוריון
הישגים לנגנים בקונסרבטוריון
שלל הגניבות: מוצרי מזון בשווי אלפי שקלים
שלל הגניבות: מוצרי מזון באלפי שקלים
נהג משאית נהרג בכביש 505
נהג משאית נהרג בתאונה בכביש 505
תיווכו והעלימו הכנסות
אישום: תקף וחתך את אשתו במשך שעות
מסע כומתה מקדים