באר שבע

בעלים של גמל שבר את רגליו במזיד

שבירת רגלי הגמל נעשתה כדי לא לאפשר את פינויו משטח אש סמוך לצאלים

תמי מאור 18/07/2018
הגמל שותת דם בשטח (צילום: אשר סלומון, משרד החקלאות)

במהלך פעילות משותפת של מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות (פיצו"ח) והסיירת הירוקה ובליווי כוח משטרתי, אותרו שלושה גמלים שנראו משוטטים בתוך שטח אש סמוך לצאלים, ללא היתר וכשאינם מסומנים כנדרש בחוק, תוך סיכון חיי הגמלים וסיכון המשתמשים בדרך. במהלך איסוף הגמלים, לצורך פינוי דחוף, הגיח רכב שנהג בפראות, פגע באחד הגמלים ושבר את שתי רגליו האחוריות, זאת כדי לא לאפשר להשלים את הפינוי. הגמל התמוטט בשטח ללא יכולת תזוזה, תוך אנחות כאב. בשלב זה, מפקחי המשרד והסיירת הירוקה ביקשו את סיוע המשטרה באיתור הבעלים, שנמלט מהמקום ברכבו.

כתוצאה מנזק בלתי הפיך לגמל ובכדי למנוע את המשך סבלו, נאלץ רופא וטרינר להרדימו. שני הגמלים הנוספים פונו ונלקחו לתחנת הסגר של משרד החקלאות.

בעקבות תופעת הגמלים המשוטטים בדרום, עברו לפני כשבועיים תקנות חוק סימון בעלי החיים כדי למנוע הישנות מקרים דומים. בחוק ישנן שלוש נקודות עיקריות שיכולות לצמצם את התופעה באופן משמעותי: ראשית, תיקבע חובת סימון גמלים בשבב תת עורי שיאפשר זיהוי ודאי ותמידי של הגמל ובעליו. שנית, תיקבע חובת רישום בעלות במאגר שיוקם לשם כך בשירות הווטרינרי. ושלישית וחשוב מכל, תיקבע חזקה פלילית, בדומה לזו שקיימת במרשם הרכבים במשרד הרישוי, שתקבע שמי שרשום במרשם כבעלים של הגמל יישא באחריות פלילית בגין רשלנות ופשיעה בהשגחה על הגמל.

מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות במחוז הדרום, נפתלי דדון: "הפעילות תוכננה הן בכדי לפנות את הגמלים משטח האש, דבר המסכן את חייהם, והן בכדי למנוע הגעת הגמלים לקרבת כבישים תוך סיכון המשתמשים בדרך. המקרה לו היינו עדים היום היה מזעזע, מעולם לא נפגשנו בבעלים של גמלים שגורם ביודעין נזק בלתי הפיך לגמל שלו. אנו עדיין המומים מהמקרה, ואנו תקווה שהמשטרה תאתר אותו בכדי שנוכל למצות עמו את הדין".

עוד בבאר שבע
מיכאל פרוסמושקין 22/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 20/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 15/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 08/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
חגיגה של דמוקרטיה
חגיגה של דמוקרטיה
בעירייה נערכים למצב חירום
אדם נהרג בפיצוץ רכב במושב בשרון
ילד ננעל ברכב בכפ"ס
מסלובניה להרצליה
אופניים שיתופיים בהרצליה
אופניים שיתופיים בהרצליה
רותם אבוהב ובן זיני
בן זיני עושה קעקוע חדש?
תאונה קשה בכביש 60
שני צעירים נהרגו בתאונה בכביש 60