באר שבע

נוקתה קרקע מזוהמת במתחם הרכבת בב"ש

עובדי חברת "נגב אקולוגיה" טיפלו בכ-3000 טונות של קרקע שזוהמה במשך שנים בעודפי דלקים במתחם התדלוק של רכבת ישראל בבאר שבע

תמי מאור 23/07/2018
שיקום אדמות מזוהמות ברכבת (צילום: דני ששון)

במבצע מורכב וייחודי טיפלו באחרונה עובדי חברת "נגב אקולוגיה" בכ-3000 טונות של קרקע שזוהמה במשך שנים בעודפי דלקים במתחם התדלוק של רכבת ישראל בבאר שבע. זאת בהתאם לתפיסת חטיבת הנייד ברכבת ישראל, ומתחם התחזוקה באר שבע, השמה את הגנת הסביבה בראש סדר העדיפויות. בהתאם לכך, בחרו ברכבת ישראל שלא להטמין את הפסולת אלא לבצע טיהור קרקע מקיף, שעלותו גבוהה בהשוואה לחלופות האחרות. הטיפול של החברה בקרקעות מזוהמות נעשה בשיטה ביולוגית ייחודית באתר עצמו שבו נמצאת הקרקע המזוהמת.

לאחר ששה חודשי עבודה המבצע מגיע לסיומו בימים אלה ובליווי המשרד להגנת הסביבה רוב הקרקע שהייתה מזוהמת מוחזרת למקומה הקודם ורק מיעוטה נשלח לטיפול באתר פסולת.

כעת יוכלו במסוף הרכבת החדש של באר שבע להשתמש שימוש מלא וחופשי בשטחים ש"טוהרו". תחנת הדלק שהוקמה על ידי רכבת ישראל בשטח המטוהר, הינה מהמתקדמות ביותר, ואיננה גורמת לזיהום קרקע או כל פגיעה אחרת בסביבה.

חברת "נגב אקולוגיה" שמוכרת כחברה בתחום המיחזור בישראל מתמחה גם בתחום הטיפול בקרקעות מזוהמות. בישראל מוכרים אלפי דונמים של קרקעות מזוהמות בחומרים מסוכנים הממתינים לטיפול וניקוי.

לאחר שביצעו סקר לגבי סוג הזיהום שנמצא במתחם הרכבת, רמת הזיהום והיקפו, הכינו מומחי הקרקע של "נגב אוקולוגיה" את משטח הקליטה והטיפול. המשטח כולל  יריעות אטומות לחדירת מזהמים, ובריכה לניקוז ואיסוף תשטיפי המים. בהמשך נחפרה הקרקע המזוהמת והועברה פיסות פיסות למשטח להתחלת הטיפול. במקביל לחפירת הקרקע המזוהמת התבצע דיגום על ידי גורמים מוסמכים בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה. הדגימות נשלחו למעבדות מוסמכות בתקן איזו 17025. במשטח התבצע טיפול ביולוגי בקרקע המזוהמת כולל אוורור הקרקע, דישון והזלפת תרביות חיידקים המותאמות לסוג המסוים של הזיהום. במהלך הטיפול בוצע ניטור של הקרקע כדי להבטיח אופטימיזציה של התהליך המורכב.


 

עוד בבאר שבע
מיכאל פרוסמושקין 01/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 22/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 20/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ההילה של הקבוצה
גיא קלנר. מתן מענה לכלל התושבים
אישור הפינוי בינוי ברחוב סולד 50 ברמת השרון נדחה
ועדי הגנים התכנסו לאסיפה כללית
אגם אנגלרד סער
קרנבל אופראי עם זמרת האופרה הבינלאומית – אגם אנגלרד סער
כתובות נאצה נכתבו על תמונת רבין, זל
כתובות נאצה נכתבו על תמונת רבין, ז"ל
יועץ מפתיע לכפר סבא
תכנית למניעת אלימות בבתי הספר
פיתוח מנהיגים צעירים בכפר סבא
צבי קניג הלך לעולמו