באר שבע

נוקתה קרקע מזוהמת במתחם הרכבת בב"ש

עובדי חברת "נגב אקולוגיה" טיפלו בכ-3000 טונות של קרקע שזוהמה במשך שנים בעודפי דלקים במתחם התדלוק של רכבת ישראל בבאר שבע

תמי מאור 23/07/2018
שיקום אדמות מזוהמות ברכבת (צילום: דני ששון)

במבצע מורכב וייחודי טיפלו באחרונה עובדי חברת "נגב אקולוגיה" בכ-3000 טונות של קרקע שזוהמה במשך שנים בעודפי דלקים במתחם התדלוק של רכבת ישראל בבאר שבע. זאת בהתאם לתפיסת חטיבת הנייד ברכבת ישראל, ומתחם התחזוקה באר שבע, השמה את הגנת הסביבה בראש סדר העדיפויות. בהתאם לכך, בחרו ברכבת ישראל שלא להטמין את הפסולת אלא לבצע טיהור קרקע מקיף, שעלותו גבוהה בהשוואה לחלופות האחרות. הטיפול של החברה בקרקעות מזוהמות נעשה בשיטה ביולוגית ייחודית באתר עצמו שבו נמצאת הקרקע המזוהמת.

לאחר ששה חודשי עבודה המבצע מגיע לסיומו בימים אלה ובליווי המשרד להגנת הסביבה רוב הקרקע שהייתה מזוהמת מוחזרת למקומה הקודם ורק מיעוטה נשלח לטיפול באתר פסולת.

כעת יוכלו במסוף הרכבת החדש של באר שבע להשתמש שימוש מלא וחופשי בשטחים ש"טוהרו". תחנת הדלק שהוקמה על ידי רכבת ישראל בשטח המטוהר, הינה מהמתקדמות ביותר, ואיננה גורמת לזיהום קרקע או כל פגיעה אחרת בסביבה.

חברת "נגב אקולוגיה" שמוכרת כחברה בתחום המיחזור בישראל מתמחה גם בתחום הטיפול בקרקעות מזוהמות. בישראל מוכרים אלפי דונמים של קרקעות מזוהמות בחומרים מסוכנים הממתינים לטיפול וניקוי.

לאחר שביצעו סקר לגבי סוג הזיהום שנמצא במתחם הרכבת, רמת הזיהום והיקפו, הכינו מומחי הקרקע של "נגב אוקולוגיה" את משטח הקליטה והטיפול. המשטח כולל  יריעות אטומות לחדירת מזהמים, ובריכה לניקוז ואיסוף תשטיפי המים. בהמשך נחפרה הקרקע המזוהמת והועברה פיסות פיסות למשטח להתחלת הטיפול. במקביל לחפירת הקרקע המזוהמת התבצע דיגום על ידי גורמים מוסמכים בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה. הדגימות נשלחו למעבדות מוסמכות בתקן איזו 17025. במשטח התבצע טיפול ביולוגי בקרקע המזוהמת כולל אוורור הקרקע, דישון והזלפת תרביות חיידקים המותאמות לסוג המסוים של הזיהום. במהלך הטיפול בוצע ניטור של הקרקע כדי להבטיח אופטימיזציה של התהליך המורכב.


 

עוד בבאר שבע
מיכאל פרוסמושקין 15/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 08/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 03/06/2019
צעיר נדקר בבאר שבע
כתב לוקאל 13/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 11/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ודמני מציג: רעננה מכל הלב
ודמני מציג: רעננה מכל הלב
שני פצועים בפיצוץ בלון גז באשדוד
"תם עידן אונר"א בירושלים"
הפגנה סוערת מול ביתו של נפתלי בנט ברעננה
הפגנה סוערת מול ביתו של נפתלי בנט ברעננה
פסח בין כוכבים
פסח בין כוכבים
ספיקינג אינגליש?
 FOOD UP מתחם שרונים
"FoodUP" חגיגי לקראת שבועות
מציאות רבודה במוזאון