באר שבע

שני ישובים חדשים יוקמו בנגב

הולנת"ע בתמיכת שר האוצר, תמליץ למועצה הארצית לתכנון ולבנייה על הקמת היישוב דניאל בסמוך לכפר השיקומי "עלה נגב" שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים של הכפר ועל אישור היישוב ניצנית שבגבול מצרים. הקמת שלושה ישובים נוספים נדחתה

תמי מאור 24/07/2018
שני ישובים חדשים יוקמו בנגב
אושרה הקמת שני יישובים חדשים בנגב (תמונה להמחשה iclipart)

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) בתמיכת שר האוצר, משה כחלון, החליטה היום (שלישי, 24.7.18), להמליץ למועצה הארצית לתכנון ובנייה על הקמת היישוב דניאל שיוקם בסמוך לכפר השיקומי "עלה נגב". היישוב צפוי לתת מענה עבור אנשי הסגל והמטפלים של הכפר. בנוסף לדניאל, הוועדה החליטה להמליץ גם על הקמת היישוב ניצנית שבגבול מצרים. כמו כן, דנה הוועדה בבקשות נוספות להקמת יישובים חדשים: דיה, נווה גוריון ואשל הנשיא, אותם דחתה.

הוועדה הדגישה כי מדיניות התכנון על פיה היא פועלת, מבקשת להימנע ככל הניתן מהקמת ישובים חדשים, שכן היא נוגדת את תפיסת התכנון של ריכוז הפיתוח במרקמים העירוניים ומניעת פירבור. כמו כן, הדגישה הוועדה כי הקמת יישובים כפריים חדשים בסמוך לישובים עירוניים קיימים, תפגע בהשגת יעדי הממשלה מחד, ובחיזוק הערים מאידך.  

 עם זאת, השתכנעה כי ניתן לשקול בחיוב את הבקשות לישובים המוצעים ניצנית ודניאל והמליצה למועצה הארצית על הקמתם מהנימוקים הבאים:

דניאל - היישוב מוצע ממערב לאופקים ובסמוך למוסד "עלה נגב", כפר שיקומי ייחודי מסוגו בעולם עבור ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית משולבת בנכויות פיזיות קשות. הוועדה ראתה חשיבות במוסד זה, והשתכנעה כי על אף הסמיכות לאופקים ניתן לאפשר את הקמתו, על מנת שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים, וכן הצורך במענה לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים תוך שילובה בקהילה.

 ניצנית - היישוב המוצע נמצא באגן ההתיישבות הדרום מערבי של מועצה אזורית רמת נגב ובסמוך למוסד החינוכי ניצנה שבגבול מצרים. הוועדה השתכנעה כי ניתן לאפשר את הקמת הישוב שנועד לתרום לביסוס אגן ההתיישבות כעוגן, על מנת לחזק את התפקוד של הכלל היישובים הסמוכים לו. עקרון נוסף שעמד לנגד עיני הוועדה הוא המרחק מיישובים עירוניים וסמיכותו לבינוי מאושר, כך שאינו פוגע ברציפות השטחים הפתוחים.

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר: "מינהל התכנון בוחן בכובד ראש כל מקרה של הקמת יישוב חדש ע"פ שיקולים תכנוניים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים. בבחינת היישוב דניאל, בלט העניין החברתי והיווה משקל מכריע להחלטת הוועדה להמליץ על הקמת היישוב".

 המועצה הארצית תדון בהמלצות הולנת"ע באחת מישיבותיה הקרובות, ותעביר את המלצתה הסופית לממשלה.

החברה להגנת הטבע קוראת למדינה לפעול לחיזוק ועיבוי של היישובים הקיימים, במקום להקים עוד ועוד יישובים חדשים. זאת לאור היתרונות הסביבתיים, הכלכליים והחברתיים, של חיזוק ועיבוי יישובים קיימים, על פני הקמת יישובים חדשים. מהחברה נמסר: "מדינת ישראל מתאפיינת במצוקת קרקע חמורה, הנובעת ממגבלות שטח, מגידול נמרץ של האוכלוסייה ובעיקר מתרבות שימושי קרקע בזבזנית. כתוצאה ממדיניות רבת שנים, של צריכה גבוהה של שטח פתוח, למטרות ביטחון לאומי והתיישבות, מתאפיין דגם הפיתוח של ישראל, בריבוי של יישובים ומוקדי פיתוח, בבנייה נמוכה, המתפרסת על שטחים נרחבים.

 "ממשלת ישראל מקדמת שורה של יוזמות להקמה של התיישבויות חדשות, זאת על אף שקיים מלאי תכנוני בלתי מנוצל, ביישובים קיימים, באותם אזורים. הליך זה נעשה בניגוד למדיניות התכנון הארצית, משום שעל פי תכנית המתאר הארצית לבנייה, לפיתוח ולשימור (תמ"א 35), יש לחזק ולעבות יישובים קיימים. מעבר לנזק הסביבתי, כתוצאה מפגיעה ברצף השטחים הפתוחים, הקמת יישובים חדשים אינה מוצדקת מבחינה כלכלית, בשל עלויות הפיתוח הגבוהות, ומבחינה חברתית, בשל משיכתם לאוכלוסייה חדשה, על חשבון היישובים הקיימים.

"הערים באזורי הפריפריה, סובלים מתחרות כפולה - מצד אחד, עליהם להתחרות על אוכלוסייה חזקה, מול מרכז הארץ, ומצד שני - מול היישובים הכפריים בסביבתם. פיתוח יישובים חדשים, על חשבון התושבים והיישובים הקיימים באזור, יוביל לנזק בלתי הפיך לנגב ולתושביו, תוך בזבוז כספים עצום ופגיעה בשטחים הפתוחים ובערכי טבע ונוף. בסופו של יום, המדינה מציגה מצג שווא, של עזרה ליישובים הקיימים בנגב, אך אין היא רואה בהם פתרון איכותי למשיכת תושבים. יש לפעול לביטול היישובים החדשים ולחיזוק ולעיבוי של יישובים קיימים סמוכים, בהתאם לעקרונות התכנון הלאומי ובעלויות כלכליות פחותות בהרבה".


 

עוד בבאר שבע
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 01/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מסלובניה להרצליה
צעיר נורה למוות בבת ים
שכנות טובה ברעננה
שכנות טובה ברעננה
אישום: איים על אחותו
ילדי כיתות א' קיבלו ספר שנכתב במיוחד עבורם
חשד: סחר בסמים בשורת הזדמנויות
הדואר בא היום
גן לחינוך מיוחד נפתח בחוף אשקלון
גן לחינוך מיוחד נפתח בחוף אשקלון