באר שבע

מרוב זבל לא רואים את היער

כ-160 טון זבל נזרקים ביער יתיר בשבוע. כך עולה מבדיקה שביצעו אנשי השטח של קק"ל ביער יתיר בשבוע האחרון. במהלך החודש האחרון מספרים עובדי קרן קימת לישראל על עלייה משמעותית של השלכת פסולת ביתית ביער על ידי נהגי משאיות זבל, בעיקר ממרכז הארץ, המגיעים באישון לילה ומזהמים את היער ואתרי התיירות.

תמי מאור 13/08/2018
מרוב זבל לא רואים את היער
פסולת ביתית ביער יתיר (צילום: עבד אבו אלקיען וקק"ל)

זו לא הפעם הראשונה שקרן קימת לישראל יוצאת נגד נהגי משאיות המשליכים פסולת ביתית או בניין בשטחי היער. כעת הגיעו המספרים לשיאים חדשים כאשר בחודש האחרון הושלכו מדי שבוע כ-160 טון אשפה ביתית ביער יתיר, המהווה ריאה ירוקה משמעותית בנגב ואתר תיירות הומה אדם במהלך השבוע. בנוסף, ליער יתיר ישנה חשיבות קריטית בנושא שמירה על נדידת חולות וצמצום תופעת המידבור המאיימת על ישראל. מסיבה זו חשוב להבין כי הזבל פוגע באדמה, בעצים ובבעלי החיים המתגוררים ביער וכך מהווה בעיה אקולוגית קשה.

 לפי עובדי קק"ל בשטח, המנהלים מעקבים ומנסים להביא את נהגי המשאיות הפושעים לדין, מרבית המשאיות מגיעות בכלל ממרכז הארץ. בקק"ל מאמינים כי הנהגים משליכים ביער יתיר ככל הנראה כדי לחסוך זמן נסיעה עד אתרי ההטמנה בדרום וגם כדי לחסוך את עלות ההטמנה המגיעה לאלפי שקלים על כל משאית.

 עבד אבו-אלקיען, יערן קק"ל בגוש יתיר, מכיר את הנושא היטב – "התפקיד שלי כיערן הוא לשמור ולדאוג קודם כל ליער עצמו. מדי שבוע אני והצוות שלי עוברים ביער ורואים כל פעם ערימות חדשות של השלכות פסולת. אנו מנסים לתפוס את העבריינים אך לרוב הם עושים זאת בשעות לילה מאוחרות כך שקשה לתפוס אותם בשעת מעשה. לצערי יש לנו גם עדויות המצביעות על כך שתושבים מקומיים מהדרום עוזרים להם בהשלכת הפסולת ביער". 

אבו-אלקיען מבקש גם את עזרת התושבים  - "אם מישהו רואה משאית זבל נכנסת ליער אני מבקש להודיע לגורמים הרלוונטיים בקק"ל או במשטרה – זה היער של כולנו ואנו צריכים לשמור עליו".

 

עוד בבאר שבע
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 01/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 22/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
המשנה לראש העיר מלכיאל אלבז
פעילות קיץ בגנים ציבוריים
מגדל העמק בתוכנית "המראה"
הצהרת תובע נגד החייל החשוד במעשים מגונים
הצהרת תובע נגד החייל החשוד במעשים מגונים
ניתוח נדיר להסרת גידול בוצע בסורוקה
חטיבת הביניים הנגיד
"כל הרשויות ידעו על מבנה הלימודים בנגיד"
תקציב התמיכות הובא לאישור המועצה
תקציב התמיכות הובא לאישור המועצה
כמה אחוזים מהחופים בארץ נקיים?
יזמים צעירים בעכו
יזמים צעירים בעכו