באר שבע

ניתוח נדיר להסרת גידול בוצע בסורוקה

מדובר בניתוח להסרת גידול במפרק הלסת שחדר את בסיס הגולגולת תוך שהוא גורם לאובדן שמיעה

כתב לוקאל 16/10/2018
(מימין : ד"ר אילגייב אנטולי, נאום ליפסקי המנותח, ד"ר נבות גבעול, כוכבה אואקי, מרינה טמפן ואילנה צברי (צילום: רחל דוד- סורוקה)

לראשונה בסורוקה ובין המקרים הבודדים בעולם, בוצע ניתוח מורכב להסרת גידול במפרק הלסת, שהרס את תעלת השמע, עבר בצמידות לעורק התרדמה וגרם לאובדן שמיעה ולקושי בפתיחת הפה.

את הניתוח המורכב בצעו  צוותים רב מקצועיים בהובלת מערכי פה ולסת ונוירוכירורגיה בבית החולים.

גבר בן 73, סבל מגידול נדיר במפרק הלסת שגרם לשקיעה של מינרלים ומלחים בציפוי הפנימי וחדר מהמפרק דרך בסיס הגולגולת למוח. הגידול הרס את הדופן של עורק התרדמה שהוא העורק הראשי המספק דם מחומצן לראש ולצוואר ודחק את מעטפת המוח.
הסרת הגידול היתה מורכבת בשל מיקומו באזור שבו עוברים כלי דם ועצבים רבים שפגיעה בהם עלולה לגרום לדימום מסיבי.  כמו כן, הגידול חדר דרך בסיס הגולגולת והיה חשש מפגיעה בתעלה של עורק התרדמה  והסרתו הצריכה מעורבות של צוות רפואי מולטידסיפלינרי והכנה מוקדמת שכללה: אמצעי הדמיה תלת ממדיים,
OCCLUSION TEST (הדמיית מצב של סגירת עורק התרדמת במידה והעורק יפגע בזמן הניתוח)  ובניית דגם תלת מימד של אזור הניתוח והיחס של הנגע למבנים אנטומיים חשובים, שסייע לצוותים הרפואיים לתכנן את שדה הראיה בניתוח ולאפשר גישה למכשור ( מיקרוסקופ כירורגי ונביגטור) במהלך הניתוח.
הניתוח חייב הסרה של מפרק הלסת ושל קשת הלחי שקובעו חזרה למקומם בתום הניתוח.

את הניתוח ביצע צוות רב מקצועי: ד"ר נבות גבעול , מנהל מערך פה ולסת בסורוקה, ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית , ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה לשבץ מוחי ומצנתרת מוח,  צוות הרדמה וחדר ניתוח. כמו כן היתה היערכות ומעורבות של רופאי אף אוזן וגרון, רדיולוגים, מרדימים, צוות סיעוד וצוותים נוספים לכל תרחיש.

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הניורוכירורגית בסורוקה: "לאור ההכנה המדוקדקת, הרגשנו בזמן הניתוח  כאילו כבר עשינו את הניתוח קודם לכן. על אף מורכבות ונדירות המקרה הניתוח עבר בהצלחה רבה. היערכות, מיומנות ושיתוף הפעולה של הצוותים הרפואיים והסיעודיים הביאו להצלחת הניתוח ולהסרה מלאה של הגידול".

ד"ר גבעול נבות, מנהל מערך פה ולסת בסורוקה: "מעבר למיקום הנדיר של הגידול והמורכבות הניתוחית שהוא מצריך, ההיערכות והמוכנות המוקדמת של הצוותים יחד עם נכונות יוצאת מן הכלל לשיתוף פעולה הביאה להצלחה של הניתוח באופן שהקל משמעותית את ביצוע הפרוצדורה המורכבת שאליה נדרשו הצוותים בניתוח זה". 

ליפסקי נאום, המנותח, מספר בהתרגשות: " אין מילים בפי כדי להודות לצוות ולשבח אותו על מה שעשה עבורי. במיוחד לד"ר נבות גבעול ולד"ר ישראל מלמד. פניתי לבתי חולים בארץ ובחו"ל , שסירבו לטפל במקרה שלי בשל מורכבותו. הצוות המנתח והמטפל הינו צוות מיומן ומנוסה שעל אף הסכנה הכרוכה בניתוח הצליחו להסיר את הגידול ולמעשה להציל את חיי".

 מבית החולים נמס רעוד כי,  הניתוח עבר בהצלחה מרובה, הגידול הוסר בשלמותו  והמטופל חש בטוב.

 

 

עוד בבאר שבע
חשבנו שיעניין אותך גם...
חיפושים אחר שחיין מתא במי הכנרת
חיפושים אחר שחיין מת"א במי הכנרת
למען הילדים
למען הילדים
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 431
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 431
סכנה– כלבים משוטטים
הנהגת ההורים בחט"ב הנגיד: ראש העירייה מנסה להכשיל את מאבקנו
לוד: אישה הותקפה בביתה - מצבה אנוש
ועדת הקהילות בישיבתה הראשונה
קידום העשייה הקהילתית בהרצליה
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנושות בירושלים
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנושות בירושלים