באר שבע

נדחתה ההתנגדות לתוכנית הותמ"ל באופקים

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את העתירה שהוגשה נגד התוכנית להקמת 7,000 יחידות דיור באופקים

תמי מאור 22/10/2018
נדחתה ההתנגדות לתוכנית הותמ
ההתנגדות לתוכנית נדחתה (תמונה להמחשה iclipart)

בית המשפט המחוזי בחיפה, דחה אתמול (ראשון, 21,10,18) את העתירה שהוגשה נגד תוכנית הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) להקמת 7,000 יחידות דיור באופקים. העתירה ע"י המושבים יתיר, כרמל, מעון צביאל וגד"ש הר חברון.

 בפסק הדין קבעה השופטת רז-לוי כי "החלטת הותמ"ל באישור התוכנית - במיוחד אחרי הפחתה של מספר משמעותי של יחידות דיור ומתן גמישות תכנונית בשל הצורך בהמשך עיבוד הקרקע - הינה החלטה מאוזנת, העולה בקנה אחד עם המדיניות התכנונית הכוללת, היא אינה חורגת ממתחם הסבירות ואין מקום להתערב בה".

כמו כן, השופטת קבעה כי טענות העותרים נגד הותמ"ל "מרחיקות לכת". "מטרת החוק שהיא לא רק לגיטימית ובעלת ערך, אלא באה ליישם מדיניות של ממשלת ישראל וקבינט הדיור – הוסטה הצידה או נשכחה, והחוק הפך מהוראת שעה לחקיקת חירום דרקונית". כתבה השופטת בפסק הדין. "הקורא את טיעוני העותרים מדמה, כי הגם שמדובר בהליך חוקי, הרי בפנינו למעשה הליך חפוז, מהיר ודורסני ואימתני - לא פחות מכך. תיאור הדברים באופן זה, לא רק שאינו משקף נכונה את הוראות החוק לקידום הבנייה לגופן, אלא אף אינו עולה בקנה אחד עם אופן הטיפול בתוכנית שבענייננו, וזאת נוכח משך הזמן בה קודמה התוכנית - כמעט שנה, לא יום ולא יומיים, ונוכח ההתייחסות העניינית המקצועית שהייתה לכל טענות העותרים במסגרת ההליך התכנוני והדיון במוסדות התכנון".

באשר לטענה על פגיעה בשטחים החקלאיים, כתבה השופטת "במסגרת ההליך התכנוני נשמע קולם של העותרים, נשקלו בכובד ראש הטענות שהועלו על ידם, והפגיעה הנטענת בהם, ובשים לב לאמור, צומצמה באופן משמעותי הפגיעה בעותרים והיקפה, והכל כדי לאפשר את המשך העיבוד החקלאי באותו אזור". עוד קבעה השופטת כי "למרות שההכרזה על המתחם המועדף לדיור הייתה על 13,000 דונם, צומצם שטח התוכנית ל-7,000 דונם וגם הופחת מספר יחידות הדיור שאושרו וחלק הושאר לתכנון עתידי, כדי להותיר מרחב תמרון".

לסיכום קבעה השופטת "על רקע ההלכות האמורות לא מצאתי כי נפל פגם באופן בו הפעילה הותמ"ל את סמכותה המצדיק התערבות בהחלטה וביטול התוכנית כפי שביקשו העותרים. העותרים לא הצליחו להצביע על פגם בהליך התכנוני, חוסר סמכות, אי סבירות או טעם אחר המבסס התערבות בהחלטת הותמ"ל".

התוכנית אושרה על ידי הותמ"ל בינואר 2018 והיא כוללת תוספת של 7,000 יחידות דיור לעיר אופקים, שטחי תעסוקה ומסחר נרחבים, שטחי פנאי ספורט ונופש, שטחים ציבוריים ובניהם פארק רובעי ופארק עתיקות, מבני ציבור, טיילת, שבילי אופניים והולכי רגל. זאת, תוך נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית ולתחנת הרכבת באר שבע -אשקלון.

 

עוד בבאר שבע
חשבנו שיעניין אותך גם...
הטניס עלה לירושלים
עובדי רשות העתיקות
הסכם קיבוצי חדש ל-500 עובדי רשות העתיקות
גלידת בננה ותמרים
שינוי בחיוב הארנונה של שטחי קולונדות סמוך לעסקים
שינוי בחיוב הארנונה של שטחי קולונדות סמוך לעסקים
אני לא מספיק לרשום חזרתי מחול
"אני לא מספיק לרשום חזרתי מחו"ל"
רמב"ם: השתלת הכליה ה-40 במספר בילדים
מטרופולין תשלם פיצוי בגלל איחורים
האוטובוס איחר, החברה תשלם פיצוי
יוצאת לדרך
יוצאת לדרך