באר שבע

נשיא צ'אד ביקר ב"סורוקה"

נציגי משרד החוץ בחרו להגיע עם הנשיא צ'אד ומשלחתו למרכז הרפואי "סורוקה" לאור פרויקט מיוחד שמוביל צוות הפגייה של בית החולים להורדת תמותת יילודים ופגים במדינות באפריקה

כתב לוקאל 27/11/2018
מימין: פלג לוי, ד"ר דן שוורצפוקס, נשיא צ'אד, ד"ר אגנטה גולן, פרופ' מיכאל קרפלוס, ופרופ' דודי גרינברג (צילום: דינה פרנקל, סורוקה)

נשיא צ'אד, אידריס דבי, שנחת בישראל לביקור היסטורי ראשון מאז קום המדינה, הגיע (שלישי) לביקור במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר שבעהנשיא דבי התקבל על ידי ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל המרכז הרפואי ומנהל המיון הפנימי; פרופ' דוד גרירמברג, מנהל חטיבת הילדים וד"ר אגי גולן, מנהלת היחידה ליילודים ופגים, שסקרו בפניו את פעילות בית החולים  ואת פעילות הפגייה.

נציגי משרד החוץ בחרו להגיע  עם הנשיא צ'אד ומשלחתו למרכז הרפואי "סורוקה" לאור פרויקט מיוחד שמוביל צוות הפגייה של בית החולים  להורדת תמותת יילודים ופגים במדינות באפריקה.

כידוע תמותת התינוקות בארצות אפריקה גבוהה באופן משמעותי ממדינות מפותחות  ויש עניין לצמצם פערים מבחינת תשתיות, כוח אדם ומבחינה כלכלית. סגירת הפערים דורשת גישה מיוחדת. כמענה לצרכים אלה פותחה גישת טיפול ייחודית  על ידי צוות רופאים ניאונטולוגים מהמרכז הרפואי  "סורוקה": פרופ' מיקי קרפלוס, המנהל הראשון של מחלקת ילודים ופגים בסורוקה; ד"ר אילון שני, רופא בכיר במחלקה, וד"ר אגי גולן, מנהלת מחלקת ילודים ופגים.

הגישה המיוחדת מבוססת על אמצעים יעילים ופשוטים שעלותם נמוכה, ובעיקרה מבוססת על בניית צוותים מקומיים ופרוטוקולים טיפוליים המותאמים למקום וליכולותיו. ההתקדמות חייבת להיות אטית ובצעדים מדודים על מנת להבטיח הצלחה לטווח ארוך. הגישה כוללת בין השאר את שיטת ה"קנגרו" בה התינוק צמוד לחזה של האם 24/7 וניזון מחלב אם כמו כן העצמת האם כמטפלת בתינוקה, לימוד החייאה נכונה בחדר לידה, הזנה מבוקרת ושימוש בחלב אם בכל שלבי ההתפתחות, מניעת זיהומים ועוד.  

הפרויקט בשיתוף מש"ב- משרד החוץ, אוניברסיטת בן גוריון וגורמים פילנטרופיים אמריקאים.

ד"ר אגי גולן: " פרויקט בגאנה התחיל לפני 10 שנים בעיר קומזי והוא כולל שתי יחידות. היחידה השלישית כבר הוקמה ביוזמות מקומיות כך שהקמת המנהיגות והצוותים המקומיים הם ההצלחה הגדולה והעיקרית של התוכנית. צוות הניאונטולוגים של סורוקה סייע בהקמה של היחידות ובהכשרת הצוותים המקומיים וממשיך ללוות אותם עד היום, כאשר השנה נעשה צעד נוסף  שבו בוצעו טיפולים מורכבים יותר בהתאם ליכולת הצוות המקומי. לאור הצלחת הפרויקט נולדה  תכנית להקמת יחידות נוספות מסוג זה באפריקה. הפרויקט הוצג בכנסים בין- לאומיים באפריקה ובדרום אפריקה ומהווה היום מודל ליחידות ניאונטליות מבוססות על עקרונות היחידות בקומסי". 

נשיא צ׳אד  התלהב מהפרויקט והביע רצון ותקווה לשיתוף פעולה דומה במדינתו וכבר הזמין את מנהלת הפגייה וצוותה לעיר הבירה של צ׳אד.

 מוסיפה ד"ר גולן: "אנו מאמינים ששיתוף פעולה בין גורמים מקצועיים מקומיים וגורמים ממשלתיים יחד עם המומחיות של הצוות מסורוקה יכולים להביא לשיפור הבריאות של הילודים בארצות המתפתחות.  צוות סורוקה גאה להציג את הפרויקט  ומעריך מאוד את ההתעניינות של נשיא צ'אד בהישגים שלנו בתחום".

 

עוד בבאר שבע
חשבנו שיעניין אותך גם...
משמר השכונה רמת השרון יצא לדרך
רמת השרון שומרת על הביטחון
הרוג בתאונת עבודה בקריות
מד"א חו"ל חוגג 27 שנים
הערכת שווי נכס - חשוב מאוד – למה?
הסרט פרשת אונקולוס מגיע לאקרנים
חזית מוזאון הנגב לאמנות וחזית מוזאון לתרבות האסלאם
"סלפי במוזאון"
אלפי יח"ד ייבנו בשפרעם
כתבות צעירות
כתבות צעירות