באר שבע

"ארע לי נס אמיתי"

לאחר שהחמיצה השתלת כליה בעת ביקור משפחתי בארצות הברית, קיבלה כליה אחרת ב"סורוקה" וזכתה בחיים חדשים

כתב לוקאל 11/12/2018
מרינה והצוות המטפל ב"סורוקה" (צילום: רחל דוד, סורוקה)

מרינה ניימרק, תושבת באר שבע בת 64 ואם לשניים, עברה בשבוע שעבר השתלת כליה ב"סורוקה", לאחר שסבלה מאי-ספיקת כליות ובעשר השנים האחרונות נאלצה לעבור טיפולי דיאליזה ולאחריהם המודיאליזה כמה פעמים בשבוע .  מצב זה הצריך השתלה והיא המתינה שנים לכליה מתאימה.


בינואר האחרון, שהתה מרינה בחופשה אצל בתה בארצות הברית והחמיצה השתלה של כליה שנמצאה מתאימה. לשמחתה,
בשבוע שעבר קיבלה מרינה שוב שיחה טלפונית מרופאיה שבישרו לה על כליה שעשויה להתאים. תוך זמן קצר הגיעה ל"סורוקה" לבדיקות ולהכנה הנדרשת לפני ניתוח ההשתלה.

הצוות במחלקה הנפרולוגית ב"סורוקה",  שמכיר את מרינה ומטפל בה בשנים האחרונות, וצוות הכירורגים המשתילים העניקו לה מעטפת מקצועית וליוו אישי. הצוות כולל את: פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית, ד"ר בוריס רוגצ'וב, וד"ר אלבירה רומניוק מומחים בנפרולוגיה, ד"ר עבד אבו גנים, וד"ר עוז יקיר, מומחים בכירורגיה כללית והשתלות איברים במחלקה לכירורגית א'.

בהשתלה, נטלו חלק צוותים נוספים: אורולוגים, מרדימים, אחיות חדר הניתוח והמחלקות ועובדים סוציאלים.

פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית: "המטופלים שלנו מקבלים את המעטפת המקצועית והאישית שלה הם זקוקים. ההשתלה תשפר משמעותית את בריאותה ואת איכות חייה של מרינה וזה הסיפוק הגדול ביותר בעבורנו. בישראל, אחד  מכל אלף איש נזקק לדיאליזה ואחד מכל אלפיים עבר השתלת כליה. הטיפול בדיאליזה הוא טיפול קשה ותוחלת החיים הממוצעת בדיאליזה נמוכה מהישרדות ברוב מחלות הסרטן. לכן יש חשיבות רבה לעודד תרומת איברים והשתלות כליה. ביצוע השתלה קרוב לאזור המגורים של המטופל חשיבות רבה. הקרבה מקלה על המושתלים ועל בני משפחותיהם ומשפרת את הזמינות, את המעקב הרפואי, את איכות החיים ואת התפקוד שלאחר ההשתלה".

ד"ר עבד אבו גנים: "השתלת כליה היא פרוצדורה הדורשת מיומנות רבה, במיוחד במקרה של מרינה, שכן הכליה שקיבלה הייתה בעלת אנטומיה מורכבת של כלי דם. ההשתלה דורשת התאמה מרבית בין הכליה הנתרמת לחולה הדיאליזה המקבל את הכליה וזו נקבעת לאחר ביצוע בדיקות מרובות כמו: סוג הדם ונוגדנים. הכליה מושתלת באזור האגן, והכליות המקוריות שחדלו לתפקד נשארות במקומן. כלי הדם של הכליה המושתלת מחוברים לכלי הדם העיקריים באגן  והשופכן (מוביל השתן) מחובר לשלפוחית השתן. למרינה היה מזל רב שבשנה אחת הוצעו לה פעמיים כליות, ועל אף שהחמיצה את ההצעה בפעם הראשונה, קיבלה באותה שנה את הכליה המיוחלת".

מרינה המושתלת מודה בהתרגשות: "אחותי עברה לפני כמה שנים השתלה בחו"ל.  אני זכיתי להשתלה מוצלחת בארץ וקרוב לביתי . אני מודה למשפחת התורם על ההחלטה האמיצה ומצילת החיים שקיבלו ולצוות הסיעודי והרפואי המסור והמקצועי ב'סורוקה' - במחלקות הכירורגית והנפרולוגית ולצוות חדר ניתוח. חשוב לי להודות באופן מיוחד למשתיל - ד"ר עבד אבו גנים, שמעבר למקצועיות שלו התגלה לי כרופא בעל לב רחב, מלא בסבלנות ובאמפתיה ולנפרולוג, ד"ר בוריס רוגצ'וב  שימשיך ללוות אותי גם לאחר ההשתלה. קיבלתי יחס אישי והסברים מפורטים על כל שלב בתהליך. אני מרגישה שאירע לי נס אמיתי ושמחה על ההחלטה לעבור את ההשתלה ב'סורוקה'" .

ההשתלה בוצעה בהצלחה ומרינה שוחררה לביתה זמן קצר לאחריה.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

עוד בבאר שבע
חשבנו שיעניין אותך גם...
סער. הפכתי להיות אדם מעורב הרבה יותר חברתית
"מדינת ישראל טובעת בשחיתות שעלולה לפרק אותה"
השלג מגיע לנתניה
השלג מגיע לנתניה
בדרך אל הקלפי
"חשוב לי לקדם את העשייה הנשית בעיר"
תושבי כפר סבא יקבעו שם לאזור התעשייה
והשם הזוכה הוא...
אישה פצועה קשה נמצאה בנתניה
נעצר חשוד בהצתות בבני ברק
פרויקט גרנד אביסרור בבאר שבע
ירידה חדה בבניית דירות במגדלי מגורים בב"ש