באר שבע

"אדירנה – מופת אדריכלית"

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח מזמין אתכם הפעם למסע מרתק אל הבירה העות'מאנית הראשונה ביבשת אירופה – אדירנה

כתב לוקאל 21/02/2019
מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח
צילום: פרופסור רחל מילשטיין

אדירנה שנמצאת על גבול טורקיה, בולגריה ויוון, היא מעין "מוזאון" של התפתחות האדריכלות בממלכה העות'מאנית, ששיאה הוא מסגדו של הסולטן סלים השני – המסגד היפה ביותר בארצות האסלאם ובעל הצריחים הגבוהים ביותר בטורקיה.
לאחר ההרצאה יתקיים סיור מרתק בתערוכה החדשה "שורשים וצמיחה: אמנות מסורתית ועכשווית מטורקיה" עם האוצרת ד"ר שרון לאור-סירק.

יום שני, 4 במרץ, בשעה 10:30, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע,
במסגרת סדרת ההרצאות עד קצה מערב - מסע בערים ייחודיות בעולם המוסלמי במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, תתקיים ביום שני, 4 במרץ, בשעה 10:30, ההרצאה "אדירנה" של פרופסור רחל מילשטיין, לאחר הפסקה וכיבוד קל יתקיים סיור בתערוכה החדשה במוזאון "שורשים וצמיחה: אמנות מסורתית ועכשווית מטורקיה" בליווי אוצרת המוזאון והתערוכה, ד"ר שרון לאור-סירק.
פרופסור מילשטיין תיקח אותנו בהרצאתה "אדירנה" או בשמה הנוסף (אדריאנופול) למסע בעיר הבירה העות'מאנית הראשונה על יבשת אירופה, שנמצאת כיום על מפגש הגבולות של טורקיה, בולגריה ויוון. ייחודיות העיר היא בהיותה "מוזאון" אדריכלי מפואר של שלבי ההתפתחות האדריכלות בממלכה העות'מאנית. שיאה, הוא במסגדו של סולטן סלים השני, בית התפילה היפה ביותר בארצות האסלאם בעל הצריחים הגבוהים ביותר בטורקיה – מסגד סלי מייה - יצירתו האחרונה והמושלמת ביותר של האדריכל הגדול סינאן.  
בתום ההרצאה, יתקיים סיור עם האוצרת ד"ר שרון לאור-סירק בתערוכה החדשה, שורשים וצמיחה: אמנות מסורתית ועכשווית מטורקיה, שמשקפת דרך האמנות את המפגש המורכב בין מזרח ומערב במדינה; בין טורקיה המוסלמית והמסורתית למערביות המודרנית שחדרה אליה. התערוכה מציעה מבט ביקורתי ונוסטלגי אל אנטוליה הטרום-תעשייתית, דרך עבודות עכשוויות של שבעה אמנים צעירים מטורקיה. לצידם מוצגים שטיחי "קילים" עתיקים ונדירים מאנטוליה ועבודות רקמה וקליגרפיה מהעולם הטורקי-מסורתי. אוצרת שותפה לתערוכה טוצ'ה ארל (טורקיה). 
הסדרה הופקה בשיתוף עם מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה, 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והקתדרה העירונית באר שבע.

מחיר המפגש: 40 ₪ - כולל כניסה למוזאון. 

עוד בבאר שבע
אהוד מנור
כתב לוקאל 26/05/2019
שישי בעתיקה יוצא לדרך
כתב לוקאל 15/05/2019
תערוכת צילום פורטרטים של שורדי השואה בבית יד לבנים בבאר שבע
כתב לוקאל 01/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
חברת המועצה יפעת קריב
יותר תושבים בוועדות העירוניות בהוד השרון
כדורגלן נעצר בחשד לגידול סמים
נלחמים בתאונות הדרכים
המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר
'המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר'
סמי הכבאי מגיע לאושילנד
שבוע של פעילויות באושילנד
"תפריט ההנאות שלי נמחק"
מחמוד יוסף חתם בהפועל כפר סבא
מהליגה הפלסטינאית לליגת העל
תאונות שמערכת בטיחות יכלה למנוע
תאונות שמערכת בטיחות יכלה למנוע