באר שבע

"אם" ( if)

פתיחת תערוכת צילום פורטרטים של שורדי השואה בבית יד לבנים בבאר שבע

כתב לוקאל 01/05/2019
תערוכת צילום פורטרטים של שורדי השואה בבית יד לבנים בבאר שבע
צילום באדיבות דיאגו מיטלברג

טקס פתיחת התערוכה התקיים ביום שני (29/4) באולם השופרות בבית יד לבנים. בתערוכה, פרי עטם של האומנים מיכל אריאל ורונן מידר, שניהם דור שני לאבות שורדי השואה, מוצגים עשרות פורטרטים של שורדי השואה, רובם תושבי העיר, בליווי משפטי מפתח,המתמצתים את מהות סיפור חייהם של השורדים.

הרעיון העומד מאחורי הפרויקט הייחודי, לנסות לאתר ולדלות מתוך סיפורם גדוש החוויות והמורכב של שורדי השואה, את הרגע המכונן בחייהם, לתמצת אותו לכדי משפט אחד קצר, המתאר כקליפת אגוז את מהות סיפור חייהם ומקפל בתוכו עולם שלם של משמעות.

במהלך הראיונות של המצולמים, הוצגה בפניהם השאלה "מה היה קורה אם?" תוך התבוננות בשאלת גורל מול בחירה. התערוכה מבטאת תמונה מעניינת ומגוונת אשר מדגישה את השונות שלנו כאנשים בעלי זוויות התבוננות שונות, והפרשנות הסובייקטיבית שהאדם בוחר, לספר את סיפורו האישי. חלק מהמצולמים הדגישו את חווית חוסר האונים והגורל המתעתע. חלקם בחר להביא את חווית ההחמצה והחלומות שנגוזו, ולעומתם, חלק נכבד בחר לקבל את הבחירה לתקומה וצמיחה מתוך הטראומה.

התערוכה מציגה צילום המתכתב עם משפט שניסח המצולם, המותיר לצופה מהצד סקרנות לסיפור הרחב, ובוחנת את נושא החרטה וחווית הגורל אל מול הבחירה, מתוך זווית הראיה האישית של שורדי השואה, מעבר לסיפור הטראומה הקולקטיבית שלנו כעם.

טקס פתיחת התערוכה התקיים בין היתר בהשתתפות ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר סניף באר שבע של ארגון יד לבנים דוד קורקוס, חברת מועצת העיר עו"ד מינה קלמן חדד, מנהלת מחוז הדרום באגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון יפה זעפרני וכמובן שורדי שואה ובני הדור השני והשלישי.  

התערוכה שהופקה על ידי ארגון בית יד לבנים סניף באר שבע, תוצג  עד סוף חודש מאי 2019 ( למעט: יום ראשון 05/05 עד יום שני ה- 13/5). הציבור מוזמן!

עוד בבאר שבע
אהוד מנור
כתב לוקאל 26/05/2019
שישי בעתיקה יוצא לדרך
כתב לוקאל 15/05/2019
אירוע האומנות חוזר לבאר שבע
כתב לוקאל 24/02/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ב(ע)ין השורות
 תקפו את הווטרינרית העירונית
אישום: תקפו את הווטרינרית העירונית ואיימו עליה ועל עובד שלה
ניקולה מקסימוביץ. המאמן החדש של רמת השרון
מסרביה באהבה
מסמכים הושלכו בחצר החברה לקידום החינוך והתרבות
מסמכים הושלכו בחצר 'החברה לקידום החינוך והתרבות'
  Regus עופר ויתקון מנכל חברת
מתחם חללי עבודה חדש בנתניה
אורט הרמלין: נחנך פרויקט המעונות
מודיעין מתייעלת אנרגטית
תושב רג מואשם באינוס 3 נשים
תושב ר"ג מואשם באינוס 3 נשים