באר שבע

"אם" ( if)

פתיחת תערוכת צילום פורטרטים של שורדי השואה בבית יד לבנים בבאר שבע

כתב לוקאל 01/05/2019
תערוכת צילום פורטרטים של שורדי השואה בבית יד לבנים בבאר שבע
צילום באדיבות דיאגו מיטלברג

טקס פתיחת התערוכה התקיים ביום שני (29/4) באולם השופרות בבית יד לבנים. בתערוכה, פרי עטם של האומנים מיכל אריאל ורונן מידר, שניהם דור שני לאבות שורדי השואה, מוצגים עשרות פורטרטים של שורדי השואה, רובם תושבי העיר, בליווי משפטי מפתח,המתמצתים את מהות סיפור חייהם של השורדים.

הרעיון העומד מאחורי הפרויקט הייחודי, לנסות לאתר ולדלות מתוך סיפורם גדוש החוויות והמורכב של שורדי השואה, את הרגע המכונן בחייהם, לתמצת אותו לכדי משפט אחד קצר, המתאר כקליפת אגוז את מהות סיפור חייהם ומקפל בתוכו עולם שלם של משמעות.

במהלך הראיונות של המצולמים, הוצגה בפניהם השאלה "מה היה קורה אם?" תוך התבוננות בשאלת גורל מול בחירה. התערוכה מבטאת תמונה מעניינת ומגוונת אשר מדגישה את השונות שלנו כאנשים בעלי זוויות התבוננות שונות, והפרשנות הסובייקטיבית שהאדם בוחר, לספר את סיפורו האישי. חלק מהמצולמים הדגישו את חווית חוסר האונים והגורל המתעתע. חלקם בחר להביא את חווית ההחמצה והחלומות שנגוזו, ולעומתם, חלק נכבד בחר לקבל את הבחירה לתקומה וצמיחה מתוך הטראומה.

התערוכה מציגה צילום המתכתב עם משפט שניסח המצולם, המותיר לצופה מהצד סקרנות לסיפור הרחב, ובוחנת את נושא החרטה וחווית הגורל אל מול הבחירה, מתוך זווית הראיה האישית של שורדי השואה, מעבר לסיפור הטראומה הקולקטיבית שלנו כעם.

טקס פתיחת התערוכה התקיים בין היתר בהשתתפות ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר סניף באר שבע של ארגון יד לבנים דוד קורקוס, חברת מועצת העיר עו"ד מינה קלמן חדד, מנהלת מחוז הדרום באגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון יפה זעפרני וכמובן שורדי שואה ובני הדור השני והשלישי.  

התערוכה שהופקה על ידי ארגון בית יד לבנים סניף באר שבע, תוצג  עד סוף חודש מאי 2019 ( למעט: יום ראשון 05/05 עד יום שני ה- 13/5). הציבור מוזמן!

עוד בבאר שבע
חזית מוזאון הנגב לאמנות וחזית מוזאון לתרבות האסלאם
כתב לוקאל 07/08/2019
אהוד מנור
כתב לוקאל 26/05/2019
שישי בעתיקה יוצא לדרך
כתב לוקאל 15/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מאבק: מתנגדים לפתיחת גן חב"ד בעיר
בשם הבן
בשם הבן
איפה מוצע למכירה פנטהאוז בשווי קרוב ל-30 מיליון?
איימי רפאלי ויונתן פרידמן מדלית זהב באקרובטיקה
ילדה זהב
נתינה מכל הלב
לחזור למסלול הניצחונות
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
שגריר ישראל באוסטרליה רוכב למען רמב"ם