גולן גליל

הלנת שכר - סקירה מקיפה ומה אומר החוק?

אתם לא מקבלים את השכר שלכם בזמן? מדובר במצב של הלנת שכר.ויש חוקים המגנים על העובד במצב כזה. אחד החוקים הוא חוק הגנת שכר

אתר לוקאל 28/03/2018
הלנת שכר - סקירה מקיפה ומה אומר החוק?
יש חוקים להגנת העובד (תמונה להמחשה ) צילום: iclipart

במידה ואתם לא מקבלים את השכר שלכם בזמן, דעו שמדובר במצב של הלנת שכר. במדינת ישראל יש חוקים המגנים על העובד במצב כזה. אחד החוקים הוא חוק הגנת שכר. מעסיק שעובר על חוק זה, צפוי לסנקציות חמורות ביותר, הבאות לידי ביטוי, בתשלום פיצויים לעובד. למעשה, שכר מולן, הוא שכר שלא שולם לעובד 9 ימים לאחר המועד לתשלום. אם במקום העבודה שלכם, אין הסדר אחר לגבי תשלום השכר, דעו שהמועד הוא סוף חודש (כלומר היום האחרון לכל חודש). במקרה כזה, אם לא קיבלתם את השכר שלכם ב-10 לחודש הבא, הרי ששכרם מולן.

פיצויים במצב של הלנת שכר


אל תתביישו לדרוש את מה שמגיע לכם על פי החוק. עדיף לא להתמודד מול המעסיק בעצמכם, אלא על ידי ייצוג באמצעות עורך דין מנוסה ומקצועי לתחום הלנת שכר. על פי החוק, על המעסיק לשלם לכם תשלום פיצויים, על פי הגבוה מבין השניים הללו:


1. פיצוי בגובה 5 אחוז מהשכר המולן ופיצוי בגובה של 10 אחוז עבור כל שבוע נוסף של הלנת שכר.


2. המעסיק ישלם גם הפרשי הצמדה, מהתקופה של מועד התשלום עד יום התשלום בפועל. כל זאת בתוספת של 20 אחוז על הסכום הכולל של השכר המולן.


על פי 2 הסעיפים הללו, ניתן לראות שמדובר על פגיעה משמעותית במעסיק, שכן עליו לשלם לא מעט כסף לעובד במידה והולן שכרו. הדבר נועד על מנת להרתיע מעסיקים ולמנוע מהם מצבים שבהם לא תשולם המשכורת לעובדים בזמן.


הפחתת פיצויי הלנת שכר


בתי הדין אינם ממהרים להטיל סנקציות על המעסיקים, בשל החומרה והפגיעה במעסיק עצמו. במרבית המקרים, בית הדין לעבודה יכול להפחית לחלוטין את גובה הפיצויים או אפילו לבטל אותם. ביטול פיצויים יכול להיעשות במקרים בהם הייתה טעות של המעסיק או מסיבות שאינן בשליטתו.


רכיבים בשכר עליהם ניתן לדרוש ולא לדרוש פיצויי הלנת שכר


על פי בית הדין לעבודה, ניתן לדרוש פיצויים רק על רכיבים המצוינים בתלוש השכר. הכוונה היא שהחזרי נסיעות, החזר הוצאות טלפון, החזר הוצאות רכב ודמי הבראה – אלו למעשה לא נחשבים כשכר של העובד ועל כן לא ניתן לדרוש בגינם הפרשי הלנה. שימו לב, להבדיל מאלו, סכומים שניתנו על עבודה בשבת, דמי חגים ודמי מחלה – אלו כן נחשבים לשכר שבמידה ולא ישולם בזמן, הרי שניתן יהיה לתבוע עליו פיצויי הלנת שכר.


שורה תחתונה


נושא הלנת שכר הוא מורכב ואינו פשוט כפי שמצטייר מהכתוב לעיל. על כן, בטרם הגשת תביעה, יש לבדוק סעיפים חריגים בחוק להגנת שכר וכמו כן מצב של התיישנות. יש לשקול היטב את הגשת התביעה ואת הכדאיות שלה, שכן כמו שנאמר לעיל, בתי הדין לעבודה לא ממהרים להטיל פיצויי שכר על המעסיקים. ההמלצה היא לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה בתחום לפני כל צעד שעושים בנושא זה. שיהיה בהצלחה!


עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
איזה סיפתח
עוד רונית דרשלר
מה עושים במקרה של תאונת עבודה?
חברת המועצה הדר לביא
האם מוסדות החינוך ערוכים למתקפת טילים?
אוריה דהישראלי
מהן הסכנות בללמוד פיתוח קול לבדכם מול יוטיוב
רז. פלמנקו היא שפת הנשמה שלי
האנשים שעושים את הרצליה
מה הלחץ?
התערוכה במשכן
מוצרט בא לבקר בגן
חשד: אישה נחנקה למוות מאוכל