גולן גליל

בינתיים סוגרים את המים

יוני אוסרוביץ, אגרונום חברת טוף מרום גולן, נותן טיפים לגידול צמחים בימים בהם עולה הצורך לחסוך במים

אתר לוקאל 11/06/2018
צמחים ממשפחת הסוקולנטים (צילום: טוף מרום גולן)

לאחרונה עלה לסדר היום הצורך בחיסכון במים לאור רצף של שנים שכונות והיווצרות מחסור במים. יוני אוסרוביץ, אגרונום חברת טוף מרום גולן, המתמחה במצעי קרקע המותאמים לצרכים המשתנים בין גידול לגידול וחיפויים מסביר, כי גם בתקופה בה עלינו לחסוך במים ניתן לשמור על גינה מטופחת.

 לדבריו של אוסרוביץ: "לצד האפשרות להשתמש בטוף, חלוקי נחל, דשא סינתטי ודקורציה יבשה, יש מגוון רחב של גידולים הנחשבים לחסכוניים במים. כמו כן, באמצעות שימוש במצע קרקע המותאם לצרכי הגידול ומווסט את כמויות המים וטיפול נכון ניתן לחסוך בכמויות המים".

 הטיפים של אגרונום חברת טוף מרום גולן:

- השתמשו בחיפויים ודקורציה יבשה: ניתן לשלב בין גידולים חיים לסינתטיים. חלוקי נחל, טוף בצבעים וגדלים שונים ואביזרים עיצוביים נוספים יקטינו את שטח הגידולים החיים ויצמצמו את כמויות המים להשקיה.

- שיתלו ממשפחת הצמחים הסוקולנטיים: מדובר במשפחת צמחים בעלי יכולת אגירת מים רבה, כך שבתקופות גשמים הם שומרים על כמויות המים לימים יבשים. בתקופות חום ויובש הסוקולנטיים מצטמקים, אך מתעוררים מיד עם הגשמים. מדובר בצמחים בעלי יכולות הישרדות וחיים ארוכים גם באזורים יבשים ומחסור במים.

- צרו גינות ירק, גינות של צמחי תבלין שגם יעשירו את המטבח הביתי שלכם וגם נחשבים לגידולים שאינם צריכים כמויות מים גדולות. מדובר בירוקים פורחים וריחניים כגון: לבנדר, מרווה, רוזמרין, רוטה וכדומה. לגינת ירק פורחת וחסכונית במים, מומלץ להשתמש במצע קרקע מסוג 'בנטל 15' של טוף מרום גולן.

- אם בכל זאת אתם אוהבים פרחים, אז הקפידו על שימוש בזנים שאינם צורכים כמויות מים גדולות. מדובר בפרחים ממשפחת הסביון, גרניום, פורטולקה, אפטניה לבובה, נר לילה ועדעד קנרי. לסוג גידולים זה מומלץ להשתמש במצע קרקע מסוג 'בנטל 11' של טוף מרום גולן המותאם לצרכים של פרחים אלו, מווסט את כמויות המים ומאפשר חיסכון במים.

- הקפידו על השקיה רק כשהגידולים זקוקים למים. זכרו כי עודף מים עלול לגרום לתמותת הגידול וגם לבזבוז מים שאין לנו. בדקו את מצב האדמה וכל עוד היא לחה אין צורך להשקות. אם האדמה יבשה או על סף יובש השקו אותה לרוויה. איך בודקים את מצב האדמה? הכניסו את האצבע לעומק 4-5 סנטימטרים ותחושו את האדמה.

- מתי משקים? אם בעבר ההמלצה הייתה להשקות בלילה, מחקרים ובדיקות שבוצעו העלו, כי השעות הטובות ביות להשקיה הינם לפנות בוקר, בסמוך לשעת הזריחה או בשעות הבוקר המוקדמות. השקיה בצורה זו תאפשר לצמח להתמודד עם החום במהלך היום, חלקי הצמח יתייבשו מהר וכך המזיקים לא יצליחו להתבסס על הצמח. זכרו, לחות גבוהה על חלקי הצמח גורמת להתבססות מזיקים.


עוד בגולן גליל
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
"השקר" קומדיה חדשה
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BEER SHEVA
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BE'ER SHEVA
מיון חדש ב"וולפסון"
יורדים לאילת? קבלו 5 רעיונות לאוכל מהיר
יורדים לאילת? קבלו 5 רעיונות לאוכל מהיר
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
שבוע איכות הסביבה יתקיים עם שלל אירועים מיוחדים לכל המשפחה
שינה באוהלים בחווה האקולוגית וסיור פרפרים
מדליית העיר ירושלים
שחקני הפועל ירושלים בלשכת ראש העיר
נלחמים על החיים