גולן גליל

צניחה של 13% בהיתרי הבנייה

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי סך היתרי הבנייה בישראל ברבעון הראשון של 2018 הסתכמו ב-11,856 בלבד

תמי מאור 20/08/2018
פחות היתרי בנייה (תמונה להמחשה iclipart)

מאמצי הממשלה להגדלת היצע הדירות בישראל נתקלים ברבעון הראשון של השנה בתוצאה לא מחמיאה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שנותחו על ידי אלדר שיווק עולה כי סך היתרי הבנייה בישראל ברבעון הסתכמו ב-11,856 בלבד, ירידה של 13% בהשוואה לרבעון האחרון של 2017. ההיתרים שניתנו ברבעון הראשון מהווים בחישוב שנתי קצב של קצת יותר מ-45 אלף היתרים לבניית דירות – זאת לעומת 54.2 אלף היתרים שניתנו ב-2017, 54 אלף בשנת 2016 ו-55.7 אלף בשנת 2015.

במידה ואכן ישמר הקצב של הרבעון הראשון מדובר בירידה חדה בכמות הדירות אותן ניתן להתחיל לבנות בישראל, כאשר נתונים אלה כוללים בתוכם גם דירות בהתחדשות עירונית, מחיר למשתכן ודירות בשוק החופשי.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק: "הנתונים מוכיחים שיש משבר קשה בענף הנדל"ן למגורים בישראל ושהחלטות הממשלה רק הרעו את המצב. הירידה בהיתרי הבנייה תביא לבסוף לזינוק מחודש במחירים בשל ביקושים כבושים שיפגשו מחסור בהיצע. מה יקרה אז? את מי תאשים הממשלה?".

מרבית היתרי הבנייה ברבעון ניתנו במחוז המרכז ובמחוז תל אביב (קרוב ל-6,000 יח"ד), 

באזור הצפון ניתנו היתרים ברבעון לכמעט 2,000 יח"ד, ואילו בירושלים ניתנו היתרים ל-1,157 יח"ד. במחוז הדרום ניתנו היתרים ל-1,223 יח"ד – כמעט מחצית מההיתרים שניתנו במחוז ברבעון המקביל ב-2017.

האדריכל רם מרש: "אחת הסיבות לירידה בהיתרי בנייה היא מערכת רישוי זמין שעדיין אינה מסייעת בקיצור ההליכים לקבלת היתרי בנייה וזאת גם מכיוון שחלק מהמתכננים עדיין לא שולטים במערכת, אך בעיקר בשל העובדה שהמערכת הכניסה את הבקשות להיתר לרגולציה מאד מובנית, אך טרם חסכה ממבקשי ההיתר את הסובייקטיביות של פקידי הרשות. עקב בעיות כח אדם ברשויות המערכת עובדת כל הזמן על הקצה מבחינת הזמן ולא מסוגלת לחתוך בלוחות זמנים. אני בטוח שעם הזמן נושא זה ישתפר. רוב הרשויות נמצאות בתקופת מעבר לכוון תוכניות מתאר כוללניות. כך נוצר מצב שבמקום שהייתה פעם ודאות תכנונית, יש חוסר ודאות שנובעת ממחשבות ומגמות לעתיד, אשר עדיין לא קיבלו תוקף סטטוטורי ולכן חלק מהרשויות מקפיאות מתן היתרים".

כאשר בוחנים את ההיתרים שניתנו לתוספת דירות בבניינים קיימים (התחדשות עירונית) ניתן לראות כי ברבעון הראשון ניתנו כמעט 1,100 היתרים, עלייה של כ- 13% ביחס לרבעון הקודם.

רוני צברי בעלים של חברת צברים העוסקת בתחום ההתחדשות העירונית מציין כי, "בתחום ההתחדשות העירונית העלייה בהיתרי הבנייה נובעת מכך שהרבה מאוד פרויקטים הבשילו אחרי שנים, שכן קבלת היתר בפרויקטי התחדשות עירונית היא פרוצדורה ארוכה ומורכבת ותלויה בשיקול דעתה של הרשות המקומית".

עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
העבודות בבניין הסמוך גורמות למפגעי לכלוך
ספיישל משחקי ספורט לאנשים עם מוגבלויות
ספיישל משחקי ספורט לאנשים עם מוגבלויות
בוטלה הרצאתו של ד"ר מרדכי קידר ברעננה
נערכה ישיבה חגיגית של ועד הגנים העירוני
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
סובלנות דתית נוסח המאה השביעית לספירה
חשד: גנבו גלגלי כלי רכב