גולן גליל

מבצע ביקורת בעפולה ובסביבה

במסגרת הביקורות אמר קבלן גגות למבקרי מס הכנסה: "בדיוק היום לפני 3 שבועות רציתי להוציא קבלה"

כתב לוקאל 17/09/2018
מבצע ביקורות בעסקים (תמונה להמחשה דוברות)

במבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בעפולה ובסביבה שכלל 223 ביקורות,עלה כי בקרב 12% מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל בראשות פקיד השומה עפולה, נבחרו בתי עסק בענפיי  התעשייה, מסחר ומתן שירותים באזורים כפריים ועירוניים.

קבלן בניית גגות רעפים מכפר טמרה, נמצא באתר בנייה בבית שאן בעת שביצע עבודה, תמורתה היה אמור לקבל 40,000 שקל, בהתאם לרישומים בניירת העסקית שנמצאה אצלו. קבלן הגגות קיבל 20,000 שקל כמקדמה שלושה שבועות לפני הביקורת, ולא רשם את הכנסותיו מעבודה זו. קבלן הגגות שהופתע מבואם של מבקרי מס הכנסה הסביר: "קיבלתי את הכסף לפני שלושה שבועות, אמרתי ללקוח שאני אוציא לו חשבונית ובדיוק היום אתם הגעתם...". הנישום נחקר ועניינו הועבר להמשך טיפול במחלקת תביעות. בביקורת אצל נגר נמצאה הצעת מחיר בסך 25,000 שקל. על פי הרישומים קיבל הנגר מקדמה בסך 10,000 שקל במזומן, שלא נרשמו בספרי העסק. בעל הנגריה טען שעדין לא סיים את העבודה והתכוון לרשום את כל הסכום שקיבל עם סיומה. גם נישום זה נחקר ועניינו הועבר לטיפול במחלקת התביעות.

גננת מיקנעם לא רשמה הכנסות בסך 64,300 שקל. הגננת טענה שמדובר בבלגן של תחילת השנה וכי ההורים הכינו את הצ'קים אך היא לא הספיקה לרשום אותם. 

ממידע מוקדם שהגיע לגבי עורך דין מעפולה נמצא בביקורת כי לא רשם הכנסות בסך 41,500 שקל ששולמו לו בחמישה צ'קים. עורך הדין  "שלא ידע מה עושים" טען: "הבעל היה צריך לקבל אישור מאשתו ולא קיבל ולא ידעתי מה עושים...".

 בעל עסק לאביזרי סקס החליט לעשות שימוש במצלמה של העסק שלו על מנת להשיב למבקרי מס הכנסה שביקרו  בחנות שלו ביום המבצע. תשובתו על כך שלא נרשמו הכנסות מיום הביקורת ומקניית ביקורת מוקדמת הייתה: אני אפעיל את המצלמה שיש לי בעסק ואברר מה קרה". בחנות להלבשה  במגדל העמק נערכה תצפית וקניית ביקורת שנמצא כי לא נרשמו הכנסות בסך 155 שקל ההסבר שבחר לתת בעל החנות היה: "כל ארבע מכירות אני זוכר ורושם קבלה אחת...".

 פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.


עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
מי אוהב את השבת?
הנגשת שמע באירועים ציבוריים
"עברה שנה מאז הבחירות וכרגע הבעיות לא נפתרות"
דנית דברה, מנכלית עמותת שניר
ילד רע – אישיות או בחירה?
ילד נפצע אנוש בתאונה בי-ם
מגנטים הוצאו מגופו של ילד
הארון שנגנב
אלמונים השחיתו את הספרייה הקהילתית בנווה עמל
"אבטיח על גלגלים"