גולן גליל

שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות

שני שודדי עתיקות נתפסו על חם מנפצים באמצעות דחפור אתר עתיקות יהודי בצפון. פקח היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות בצפון: "בצע הכסף מעביר אנשים על דעתם. המראות בשטח מזעזעים"

תמי מאור 16/10/2018
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
ניר דיסטלפלד מפקח היחידה ליד ההריסות (צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)

  מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות ומתנדבי יחידת המתמיד של מג"ב בגליל התחתון תפסו בסוף השבוע האחרון "על חם" שני שודדי עתיקות, כשהם שוברים ומנתצים בעזרת דחפור אתר עתיקותהמזוהה במחקר עם דברת המקראית.

מספר ימים לפני המקרה, איתרו פקחי היחידה למניעת שוד פגיעה שבוצעה במקום, ומאז הוא נמצא תחת מעקב רציף. בסוף השבוע חזרו החשודים לאתר עם מחפרון והחלו לבצעו בו עבודה הרסנית בחיפוש אחר עתיקות. במהלך החיפוש, הם חשפו וניפצו חללים תת קרקעיים ועקרו ממקומן אבני בנייה מסותתות שהיו חלק משרידי יישוב בן 2000 שנה.בשפכי ההרס ניתן היה למצוא שבר של ריחיים מבזלת בהן נהגו לטחון קמח בעת העתיקה וחרסים מהתקופה ההלניסטית.

מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות ומתנדבי יחידת המתמיד של מג"ב בגליל תחתון, שהגיעו למקום תוך זמן קצר, תפסו שני חשודים תושבי הכפר דבוריה הסמוך. השניים – אחים בשנות ה-30 לחייהם, הובאו לתחנת משטרת טבריה, נחקרו על ידי חוקרי רשות העתיקות ומעצרם הוארך. אתמול בצהרים (ב' 15.10) הם הובאו בפני שופט בית משפט השלום בטבריה ושוחררו בערבות. המחפרון שאיתו בוצע הרס העתיקות נתפס, ובכוונת רשות העתיקות לבקש את חילוטו.

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות באזור הצפון, "החפירות הלא חוקיות הברוטאליות באתרים הארכיאולוגיים גורמות להרס נורא של אתרי מורשת, וחקר ההיסטוריה של כולנו נפגע לתמיד. אתר העתיקות הזה, שסמוך לכפר דבוריה ממנו הגיעו השודדים, סופג פעם אחר פעם נסיונות לחפירות לא חוקיות בחיפוש אחר עתיקות. בצע הכסף מעביר אנשים על דעתם. המראות באתר הם מזעזעים ומחרידים את הלב, ולשמחתי הם נעצרו ונזק רב יותר נמנע. חשוב לדעת שחפירה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית, שהעונש המירבי הקבוע בחוק בגינה הינו עד 5 שנות מאסר".

אתר העתיקות המוכרז חורבת דבורה מזוהה במחקר עם דברת המקראית, ועם דברה הנזכרת ככפר יהודי במחוז ציפורי בתקופה הרומית. באתר נמצאו בעבר יסודות מבנים, בורות מים חצובים וקברים עתיקים. 


 

 

עוד בגולן גליל
מיכאל פרוסמושקין 11/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 08/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 25/04/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
זיכרון בסלון בהוד השרון
זיכרון בסלון בהוד השרון
"הייתי בסערת רגשות מאוד קשה"
פסקל ברקוביץ ויעל ארד
רשת מלונות דן אירחה את הספורטאים הפראלימפים
שנה"ל תשע"ט במספרים
אישום: גנב רכוש ממתרחצים בים
הרכבת נערכת לחגים
הרכבת נערכת לחגים
איכות, לא מילה גסה
איכות, לא מילה גסה
כל החיים שלנו התהפכו
"כל החיים שלנו התהפכו"