גולן גליל

פסטיבל סנט פטרבורג

חגיגת תרבות ישראלית עכשווית בהשראת העיר סנט פטרבורג: מופעי מוזיקה, מחול, אמנות פלסטית, צילום ווידאו, תיאטרון בשיתוף הקהל, הרצאות ועוד. נובמבר בחיפה ובת"א

אתר לוקאל 23/10/2018
דניאל שופרא (צילום: מיכאל לבנשטיין)

הוגים, משוררים, סופרים, אמנים, פסלים, עיתונאים, היסטוריונים ומנהיגים יהודיים בהם אנה אחמטובה, סמויאל מרשק, דוד גינצבורג, יוסף ברודצקי, מרק אנטוקולסקי ועוד רבים חיו ופעלו בסנט פטרבורג, העיר שהיוותה מרכז לאנשי הרוח והתרבות בבריה"מ, תרבות הבית של יוצאי ברה״מ. קבוצת ״הבריגדה התרבותית״ יוזמת חגיגה רב תחומית רב-מוקדית, פוקחת עיניים וחוצת דורות, שתעניק פרשנות ישראלית עכשווית לפעילות היהודית החשובה שפרחה בעיר ולעלייה לישראל. 2 לילות סוערים ב-2 ערים שונות ברחבי ישראל, יפתחו צוהר להשראות משם ומכאן.

במסגרת פסטיבל "סנט פטרבורג – השראה משם ומכאן", מוזמן הקהל הרחב לפקוד את שני מוקדי הפסטיבל, מוזיאון חיפה לאמנות ובית התפוצות בתל אביב, בכל אחד מהם לילה עמוס התרחשויות: מופעי מחול, מוזיקה ותיאטרון, הרצאות קצרות, מיצבים אמנותיים ועוד הפתעות שנוצרו במיוחד עבור האירוע. בין האירועים והמופיעים: מחזה בהשתתפות הקהל, מופע מחול בהשראת נשים חשובות בהיסטוריה הפטרבורגית, עבודת וידאו וסאונד שמתחקה אחר החיים ברוסיה הסובייטית, מופע פרפורמטיבי של תיאטרון קליפה, יוקם סלון ספרותי בו תוקרא שירה סנט פטרבורגית היסטורית ועכשוית, מופע מקורוק בהובלת המוזיקאי מיקי שביב ועוד. ניהול אמנותי: יעל ציטרון ביאגון.

שמות רבים לה - פטרוגרד, לנינגרד, 'העיר הגיבורה' שלא נכנעה למצור או פשוט בכינויה העממי פיטר Peter. היא נוסדה על אדמה בוצית ובמהרה הפכה לבירת האימפריה הרוסית המסמלת יותר מכל את התרבות הסובייטית והיום הרוסית. למרות שעל היהודים נאסר להתגורר בה, היא היוותה מרכז תרבותי חשוב ויצא שדווקא שם, עיצבו תושביה הלא חוקיים את התרבות היהודית והחיים היהודיים בשטחי האימפריה הרוסית ולימים בשטחי בריה"מ לשעבר.  אין ספק לחשיבותה של סנט פטרבורג עבור יוצאי ברה״מ, עיר בה אסירי ציון נאבקו על זכותם לעלות לישראל, בה יהודים לחמו במצור וסיפורי מורשת רבים נוספים, אך עם זאת, מעטים מכירים את סיפור העיר וסיפורם של יוצאי ברה״מ אשר השפיעו גם על התרבות הישראלית.

פולה ברקן, מנכ״לית ״הבריגדה התרבותית״: ״׳הלילות הלבנים׳ של סנט פטרבורג וסיפורי הכמיהה של הורינו לתרבות שנוצרה שם, מלווה אותנו, בני דור 1.5 לעלייה מברה״מ, מילדות. סוף סוף החלטנו לצאת למסע היכרות עם השורשים שלנו, במהלכו נפתח בפנינו צוהר לעולם חדש – של יצירה, יהדות ומורשת של אישים פורצי דרך שלא הכרנו לעומק. למדנו שסנט פטרבורג היא יותר מעיר תרבות, אלא עולם סמלי עשיר עבור עולי ברה״מ שבהגירתם לישראל ביקשו לשמר, דרך מיניאטוריות סמליות כמו וילונות פאר, ספרי משוררים, סרוויסים מפוארים ועוד. הפסטיבל נוצר בכדי לכונן יצירה מקורית ברוח תרבות זו של ׳יהדות הדממה׳, המתח בין העבר להווה, שם וכאן, מה שנותר מאחור ומה שהיגר עימנו לישראל, ובדרך זו של חגיגה רב-תחומית, לעורר שיח על העבר, ההווה והעתיד של קהילות יהודיות דוברות רוסית והגירתם ארצה – כחלק מהתרבויות המרכיבות את הישראליות״.

איתמר קרמר, מנהל בית הספר קורת במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות: "כחלק מתהליך ההתחדשות של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, אנו שמים דגש מיוחד על רב גוניות בחברה הישראלית והעם היהודי. אנחנו שמחים לפתוח את התערוכות וחלל המוזיאון  לפסטיבל החוגג יצירה תרבותית מקומית, אותנטית ומקורית."

קבוצת "הבריגדה התרבותית", הם צעירים דוברי רוסית מבית "דור 1.5", אשר פועלים להפוך את התרבות והסיפור של יוצאי ברית המועצות לחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית. הפרויקטים שיזמו בשנים האחרונות פתחו דלת לתרבות יוצאי ברה"מ, באמצעות יצירה מקורית וביניהם "נוֹבִי גוּד ישראלי", "מִבְצַע וֵטֵרַן", ערבי "טוּסוֹבְקַה- שירת הגירה" והפסטיבל המצליח ״אודסה – תל אביב״. הפסטיבל נערך בתמיכת קרן ג׳נסיס, קרן שוסטרמן ROI, ארץעיר ועיריית תל אביב-יפו.

 

חיפה, תל אביב-יפו , שלישי-רביעי, 27-28 נובמבר 2018

 

 

עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
גלר. החלום להתפרנס מאימון
"לספורטאי שרוצה להצליח לא משנה מי נותן את ההוראות: גבר או אישה"
עברה מתיחת פנים
הרצליה בדרך לשנות את פניה
הרצליה בדרך להתרחבות משמעותית?
בין אמנות לחברה
כוכבי אחד מעז
מהסקווש לאוניברסיטה
בעקבות הסערה: נזקי נזילות ומים
הצלחה לשוק הקהילתי הראשון