גולן גליל

בעקבות אסון נחל אשלים

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, אישרה להעביר לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, את הצעת החוק למניעת מפגעים סביבתיים, לפיה תינתן לציבור האפשרות לתבוע מפעלים מזהמים, בגין פגיעה בטבע ובסביבה.

כתב לוקאל 26/12/2018
iclipart

הצעת החוק למניעת מפגעים סביבתיים (תיקון – מניעת פגיעה בערכים טבעיים מוגנים), התשע"ז–2017 , אושרה בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, והיא תועבר למליאת הכנסת, להצבעה בקריאה ראשונה.

 

את ההצעה יזמה ומלווה החברה להגנת הטבע והיא הוגשה על ידי סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ יעל כהן פארן וח"כ דב חנין. ההצעה זכתה לתמיכה של 74 חברי כנסת נוספים, מכל סיעות הכנסת. היוזמה להצעת החוק באה בעקבות האסון האקולוגי בנחל אשלים, ביוני 2017, שנגרם בשל קריסת סוללה של מאגר שפכים במפעל רותם אמפרט.

בדיון השתתפו חברי הכנסת יעל כהן פארן, נורית קורן ויו"ר הוועדה, יואב קיש.

 הנחל זוהם על ידי תכולת הבריכה של מימי תהליך ייצור החומצות, שזרמו בעוצמה גדולה לתוך נחל אשלים וגרמו לאסון אקולוגי חמור ביותר. כך, שליש מאוכלוסיית היעלים באזור נפגעה, כמו גם בעלי חיים נוספים ומיני צומח. הנחל עצמו, שהוא מסלול טיולים פופולרי ויפה במיוחד, נסגר למטיילים עד להודעה חדשה, כשההערכות הן, שהסגירה היא למספר שנים. שלוש שנים קודם לכן, שמורת עברונה נפגעה קשות מפריצת צינור נפט של חברת קצא"א, ועד עתה מוקדשים משאבים עצומים לשיקומה.

 בחברה להגנת הטבע מציינים כי "הזיהומים החוזרים ונשנים, הפוגעים בערכי הטבע בישראל, הפכו, לצערנו, להיות דבר שבשגרה".

 כיום,  החוק בישראל אינו מאפשר לציבור לתבוע מפעלים מזהמים על פגיעה בטבע, מאחר והפגיעה בו אינה מוגדרת בחוק כ - "מפגע סביבתי". זיהום אוויר, זיהום קרקע, או זיהום מים, הינם מפגעים סביבתיים, אולם, פגיעה בערכי טבע מוגנים, אינה נחשבת כמפגע סביבתי. יוזמי החוק מציינים כי מדובר בעיוות ובלקונה בחוק הקיים. על כן, הצעת החוק היא פשוטה - מכניסים פגיעה ב"ערך טבע מוגן" כמפגע סביבתי, שאפשר לתבוע בגינו את המזהם.

הצעת חוק, אותה מובילים סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב, עם ראשי השדולה הסביבתית חברתית - ח"כ יעל כהן פארן וח"כ דב חנין, תוביל לכך שאזרחי ישראל יוכלו לתבוע מזהמים על "פגיעה בערך טבע מוגן".

 

סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "יש נושאים שנוגעים לכולנו. אני שמחה שהצלחתי, גם בימים כאלו של חוסר וודאות פוליטית, להשיג הסכמה בין הקואליציה והאופוזיציה, על מנת לקדם את הצעת החוק הזאת ולהעביר אותה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הצעת החוק תאפשר לתבוע  את המזהמים ולחייבם בתשלום עבור הנזק שגרמו. אני שמחה לראות את התמיכה הגורפת מכל סיעות הכנסת. לא נאפשר להקל ראש באוצרות הטבע, במסלולי הטיול והתיירות והנופים הנפלאים שלנו".

ח"כ דב חנין: "אסון אשלים נגרם כיוון שהאינטרס הכלכלי גבר וגובר על הכול, גם על הבריאות והסביבה שלנו. היכולת שלנו כחברה, להילחם במזהמים מוגבלת בגלל התקציב הקטן של המשרד להגנת הסביבה והמספר הקטן של הפקחים. הצעת החוק הזו תאפשר אכיפה אזרחית כדי לתבוע את הנזק ולהיפרע מאלה שמסבים לנו נזקים כל כך גדולים. טיפול במפעלים מזהמים על ידי המשרד להגנת הסביבה הוא חשוב, אבל החשיפה לתביעות אזרחיות, על המשמעות הכספית הקשורה בכך, תלמד את החברות המזהמות, גם דרך הכיס, שפגיעה בטבע פשוט לא משתלמת".

 

ח"כ נורית קורן: "מדובר בתיקון חשוב ביותר, על מנת שכל מי שחושב שהוא יוכל לפגוע בערך טבע מוגן, שיידע שהוא יהיה חשוף לתביעה אזרחית. זה חשוב על מנת לשמור את הטבע בארץ".

ח"כ יעל כהן פארן: "אני מברכת על העברת החוק ומקווה כי הליך החקיקה יסתיים בהקדם. זהו חוק חשוב לטובת אזרחי ישראל ולמען הגנת הטבע. יש לנו מעט טבע, הוא מיוחד במינו ולכן חשוב לשמור על מה שנותר".

לדברי איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע: "לתביעות אזרחיות בישראל, בתחום הסביבתי, ישנה חשיבות רבה ביותר, בהרתעת מזהמים הפוגעים בטבע ויישום עיקרון "המזהם משלם". זאת, בנוסף לאכיפה המינהלית והפלילית, שמבצעת המדינה. החוק יאפשר את הרחבת היכולת של הציבור, לתבוע את מי שפגע במשאבי הטבע, השייכים לכולנו".

 


עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: גנב רכב של אחיו ויצא למסע של עבירות פליליות
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכס
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכ"ס
רשימה דתית שלישית ברעננה
רשימה דתית שלישית ברעננה
המשטרה: פוענח רצח בקרית ים
המשטרה: פוענח רצח בקרית ים
תלמידי ראשון לציון הצעירים מקיימים פעילות משותפת עם עולים חדשים
טוב למען האחר
פקחי המועצה האזורית חוף הכרמל בעת מבצע ניקיון מיוחד שנערך בחופי חוף הכרמל לאחר חג הפסח
מנקים את הזבל של "הישראלי המכוער"
פרס החינוך הארצי הוענק לקריית חינוך דרור בלב השרון
פרס החינוך המוסדי תשע"ט
שלושה נרצחו תוך שעתיים בלוד