גולן גליל

ונדליזם בבית הכנסת העתיק במירון

כתובות גרפיטי רוססו על קירות בית כנסת בן 1800 שנה , מפקח רשות העתיקות: "אם זה לא חילול, אני לא יודע מה כן. אנשים גורמים נזק למורשת בלי להניד עפעף, וכולנו יוצאים נפסדים"

כתב לוקאל 04/03/2019
כתובות גרפיטי רוססו על קירות בית כנסת בן 1800 שנה
iclipart

אלמונים ריססו כתובות גרפיטי על בית הכנסת העתיק שבשמורת הטבע הר מירון, ליד ציון קברו של הרשב"י. על הקירות נכתב בצבע אדום - "מקום קדוש זה  לא יחולל. ראו הוזהרתם" "כאן לא יהיה פארק ארכיאולוגי", "הר מירון אינו הפקר" ו"ראו הוזהרתם".

ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, אורי ברגר, אשר זיהה את הפגיעה באחרונה, הגיש תלונה למשטרה בגין השחתת האתר, וחקירה נפתחה ביחידה למניעת שוד של רשות העתיקות.

לדברי ברגר, "אין סיבה נראית לעין או רעיון סדור שעומד מאחורי ריסוס הכתובות. נראה כי מדובר בונדליזם עברייני והרסני של  אנשים המגיעים לבית הכנסת העתיק ומשחיתים אותו במחי יד. זו לא הפעם הראשונה שהאתר הזה, ששימרה רשות העתיקות באופן מקיף רק לפני שנים אחדות, מושחת. יש קומץ תמהונים, שלכאורה בשם האמונה, פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו. פגיעה של זר בבית כנסת בחו"ל היא כואבת ומכעיסה, אך כאשר הדבר מתבצע על ידי אחד מבני עמנו, כאן בארץ ישראל, הדבר איננו נתפס."

בית הכנסת במירון הוא מהגדולים והיפים שבבתי הכנסת של הגליל העליון. הוא היווה מוקד עליה לרגל במשך מאות שנים ובמסורות היהודיות הגליליות הוא מקושר לביאת המשיח.

בשנת 2014 השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימור ושיקום בית הכנסת העתיק במירון, במימון פרויקט "ציוני דרך" של משרד ראש הממשלה. במהלך העבודות חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו. כתובות הגרפיטי הישנות שרוססו במקום הוסרו מקירות וממזוזות המבנה,  וצמחיית בר שהחלישה את שלמותו וחסמו מעברים, טופלה.

עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעדת הבנים המסורתית ברמת השרון
צעדת הבנים המסורתית ברמת השרון
שומרים על שמורות הטבע הימיות
המלון החדש שנפתח בירושלים
מלון חדש נפתח בירושלים
"אנחנו לא דורשים כלום, רק חדר"
פרויקט גרין פארק בשכונת נוווה שרת
בכמה מוצע למכירה הפנטהאוז הגבוה ביותר?
תוך שעה: שלושה פצועים בתאונות בגזרת הוד השרון
פסקל ברקוביץ ויעל ארד
רשת מלונות דן אירחה את הספורטאים הפראלימפים
 זה הפרק הכי מאתגר בחיי
"זה הפרק הכי מאתגר בחיי"